Glavni savjetnik Bijele kuće za politiku umjetne inteligencije, Sriram Krishnan, rekao je u subotu da će napustiti svoj položaj krajem lipnja, označavajući odlazak vodeće osobe koja pomaže u izradi politika za granične tehnologije.
“Ovo putovanje je bila privilegija života, rekao je Krishnan u objavi na društvenim mrežama.
Krishnan nije naveo razlog odlaska, ali je u objavi napisao da namjerava pomoći “uhvatiti se u koštac s nekim od velikih izazova s kojima se Amerika suočava” vezanih uz AI.
Krishnan je bio uključen u napore Trumpove administracije da stvori nacionalni okvir za reguliranje razvoja umjetne inteligencije.
Njegov odlazak dolazi u trenutku kada predsjednik razmatra mogućnost da američka vlada stekne udjele u AI tvrtkama.
“Postoji nešto vrlo zanimljivo u vezi s tim, gdje to gotovo postaje partnerstvo s američkom javnošću”, rekao je Trump novinarima u Air Force Oneu u petak, dodajući da se planira sastati s rukovoditeljima AI-ja sljedeći tjedan.

Trumpovo prihvaćanje umjetne inteligencije povremeno je bilo komplicirano sigurnosnim problemima oko tehnologije unutar njegove vlastite administracije.
Strahovi zbog nepoznanica umjetne inteligencije u nacionalnoj sigurnosti pridonijeli su višemjesečnom sukobu između Trumpove administracije i tvrtke za umjetnu inteligenciju Anthropic.
Pentagon je stavio Anthropic na crnu listu ranije ove godine nakon što je tehnološka tvrtka odbila dopustiti američkoj vojsci da koristi svoje modele za domaći nadzor i potpuno autonomne oružane sustave.
Nakon sastanka u Bijeloj kući s izvršnim direktorom Anthropica, koji se priprema za izlazak u javnost, čini se da su se napetosti otoplile.
Bijela kuća je izvršnom uredbom od utorka naložila saveznim agencijama da zatraže od vodećih razvijača umjetne inteligencije da dobrovoljno dostave svoje najsposobnije modele za vladine testove kibernetičke sigurnosti prije nego što ih objave javnosti.
Neki populisti u predsjednikovoj orbiti upozoravaju da umjetna inteligencija predstavlja politički rizik, budući da su prijedlozi za izgradnju podatkovnih centara za napajanje ovih tvrtki izazvali intenzivnu reakciju.
U svom govoru o stanju Unije u veljači, Trump je rekao da je rekao velikim tehnološkim tvrtkama da grade vlastite elektrane. Tehnički izvršni direktori kasnije su se složili da će se pozabaviti novom proizvodnjom električne energije i mjerama učinkovitosti.

