CENTCOM je opisao novi val napada kao samoobranu od “neopravdane agresije”
Sjedinjene Države izvele su udare u Iranu drugi dan zaredom dok američki predsjednik Donald Trump pokušava izvršiti pritisak na Teheran da prihvati njegove mirovne uvjete.
Eksplozije i udari prijavljeni su diljem južnog i središnjeg Irana nekoliko sati nakon što je američki ministar obrane Pete Hegseth rekao da Središnje zapovjedništvo SAD-a (CENTCOM) “bit ću zauzet večeras.”
“Zato što je predsjednik Trump rekao da ćemo snažno udariti Iran – i hoćemo”, rekao je Hegseth novinarima.
Šef Pentagona rekao je da će udari biti usmjereni na metu “ključni objekti” u Iranu i dodao da Teheran “ima priliku za dogovor” s Washingtonom.
Neprijateljstva su označila najveću eskalaciju otkako je u travnju postignuto primirje.
Unatoč Trumpovom inzistiranju da su strane blizu dogovora, pregovori su tjednima bili u zastoju, dok su se obje strane međusobno optuživale za lošu vjeru i kršenje primirja.
Prošlog je tjedna Iran zaprijetio obustavom pregovora kao odgovor na nastavak izraelskih zračnih napada na Libanon.
Uvjeti Teherana za mirovni sporazum uključuju prekid neprijateljstava “na svim frontovima,” uključujući Libanon, gdje Izrael od početka ožujka vodi rat protiv Hezbollaha. Izrael i Iran razmijenili su udare u ponedjeljak.
U srijedu su SAD pokrenule udare u Iranu kao odgovor na ono što su opisale kao obaranje američkog jurišnog helikoptera AH-64 Apache u blizini Hormuškog tjesnaca.
Iran je odbacio odgovornost za incident i odgovorio raketnim napadom na američke baze u regiji.
Evo najnovijih događaja:
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama:


