Potvrđeno je da su sva tri nestala člana posade tankera za kemijske proizvoide koji je pogodila američka vojska u Omanskom zaljevu mrtvi, rekao je u četvrtak indijski ministar pomorstva Sarbananda Sonowal.
Brod MT Settebello, koji plovi pod zastavom Palaua, navodno je prevozio posadu od 28 članova, uključujući 24 Indijca, kada je američka vojska na njega ispalila precizno streljivo jer su navodno pokušali probiti blokadu Irana. Incident se dogodio kod obale Omana, gdje su vlasti spasile 25 članova posade, dok su tri isprva prijavljena kao nestala.
🚨BREAKING NEWS🚨
Three Indian sailors who were reported missing have been killed after the US military struck a tanker in the Gulf of Oman, a federal minister has said.
🇵🇼 The Palau-flagged MT Settebello came under attack on Wednesday after the US military accused it of not… pic.twitter.com/rYT9OY2VNG
— The Maritime (@themaritimenet) June 11, 2026
Američki napadi na civilne brodove i posadu
Ovo je bio drugi napad američkih snaga na komercijalno brodarstvo u blizini Hormuškog tjesnaca. MT Marivex- koji također plovi pod zastavom Palaua- pogođen je u ponedjeljak. Marivex je prevozio isključivo indijsku posadu, koja je spašena nakon napada.
New Delhi pozvao je američkog otpravnika poslova Jasona Meeksa i uložio prosvjed nakon napada na brod. “Kontinuirani incidenti napada na brodove u regiji duboko su zabrinjavajući i izravna su posljedica tekućeg sukoba u regiji”, priopćilo je u srijedu indijsko ministarstvo vanjskih poslova, pozivajući na “trenutno smirivanje napetosti”.
Indija je također izrazila ljutnju prema Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, ističući da je nekoliko indijskih državljana poginulo ili nestalo zbog napada u regiji. Stalni predstavnik Indije pri UN-u, veleposlanik Harish Parvathaneni, ponovio je pozive New Delhija na “suzdržanost, izbjegavanje eskalacije i davanje prioriteta sigurnosti civila”.
Rat na Bliskom istoku mogao bi dovesti do bankrota zrakoplovnih tvrtki

