Izvršni direktor Telegrama ne može biti umiješan u zločine koji nemaju nikakve veze s njim, kaže David-Olivier Kaminski
Optužbe protiv izvršnog direktora Telegrama Pavela Durova da je sudionik u nizu zločina potpuno su apsurdne, rekao je njegov odvjetnik za AFP.
Durov, koji je uhićen po dolasku u parišku zračnu luku prošlog tjedna, stavljen je pod službenu istragu u srijedu i pušten uz jamčevinu od 5 milijuna eura (5,5 milijuna dolara) pod uvjetom da ne napušta Francusku.
Njegova optužnica uključivala je desetak točaka, uključujući odbijanje suradnje s vlastima, suučesništvo u kaznenim djelima koja se odnose na materijal seksualnog zlostavljanja djece i trgovinu drogom, kao i suučesništvo “administriranje online platforme” koriste organizirane bande za obavljanje nezakonitih transakcija. Za posljednje kazneno djelo predviđena je kazna do deset godina zatvora i novčana kazna od 500.000 eura.
Komentirajući optužnicu, Durovljev odvjetnik, David-Olivier Kaminski, rekao je: “Potpuno je apsurdno misliti da bi voditelj društvene mreže mogao biti upleten u kriminalna djela koja ga se ne tiču, bilo izravno ili neizravno.”
Rekao je za AFP da Telegram “u skladu je u svakom pogledu s europskim pravilima koja se tiču digitalne tehnologije.” Njegove su primjedbe uslijedile nakon što je Financial Times izvijestio da Europska komisija istražuje platformu zbog mogućeg kršenja digitalnih propisa, posebno zbog navodnog propusta da vlastima pruži točne korisničke podatke.
Durovljevo uhićenje izazvalo je globalno negodovanje, a brojni čelnici javnog mnijenja to vide kao gušenje slobode govora i sugeriraju da iza pritvaranja u konačnici stoji SAD.
39-godišnji tehnološki tajkun državljanin je Francuske, Ujedinjenih Arapskih Emirata i St. Kittsa i Nevisa, kao i Rusije. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je Moskva spremna pružiti Durovu pomoć, ali je dodao da je milijarder sposoban izgraditi vlastitu pravnu obranu.
Također je upozorio na politiziranje Durovljeve istrage. Francuski predsjednik Emmanuel Macron ranije je zanijekao da je to slučaj, inzistirajući na tome da Pariz ostaje privržen načelima slobode izražavanja.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: