Čini se da su Sjedinjene Države i Iran blizu dogovora o okončanju rata i otvaranju Hormuškog tjesnaca.
Pakistanski premijer Shehbaz Sharif rekao je u petak da su se SAD i Iran složili s tekstom sporazuma čiji je cilj okončanje njihova rata na Bliskom istoku te da posrednici rade s obje strane na finaliziranju dogovora.
Međutim, Teheran je izrazio sumnju oko trenutka potpisivanja. Glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Esmaeil Baghaei, govoreći prije Trumpove objave, upozorio je da ne komentira vrijeme potpisivanja, ali su ga državni mediji citirali da “to neće biti sutra”, već bi se moglo dogoditi “u narednim danima”.
Prethodne izjave o skorom proboju nisu se ostvarile.
Očigledni pomak u pregovorima dolazi nakon što je Iran razmijenio vatru sa SAD-om i Izraelom tijekom tri dana ovog tjedna, prijeteći gurnuti regiju u rat širokih razmjera. Središnje zapovjedništvo SAD-a objavilo je u petak navečer u objavi na društvenim mrežama da je presrelo nekoliko iranskih jurišnih bespilotnih letjelica koje su ciljale komercijalne brodove u Hormuškom tjesnacu.
Rat koji su pokrenuli SAD i Izrael 28. veljače uzdrmao je Bliski istok i praktički zaustavio isporuke nafte i prirodnog plina iz Perzijskog zaljeva. Od 7. travnja na snazi je krhki prekid vatre.

Evo što trebate znati:
Uvjeti iranskog nuklearnog programa bit će finalizirani u roku od 60 dana od dogovora
Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi rekao je u petak da će uvjeti rješavanja iranskog nuklearnog programa biti finalizirani u roku od 60 dana nakon potpisivanja početnog sporazuma i da strane mogu odlučiti produljiti to razdoblje.
Iranski nuklearni program bio je ključna točka podjela. SAD i Izrael strahuju da bi to moglo dovesti do atomskog oružja – što je glavni razlog za rat koji su njihovi čelnici naveli. Teheran je inzistirao na tome da su njegovi nuklearni napori u miroljubive svrhe.
Visoki dužnosnik američke administracije, koji je izvijestio novinare pod uvjetom anonimnosti prema osnovnim pravilima koje je postavila Bijela kuća, rekao je u petak da će sporazum u nastajanju započeti proces uništavanja ili uklanjanja teheranskog visoko obogaćenog urana.
Dužnosnik je rekao da će razdoblje od 60 dana nakon što obje strane potpišu ugovor biti iskorišteno za izradu tehničkih detalja za uklanjanje iranskog obogaćenog urana. Dužnosnik nije iznio pojedinosti o tome koga SAD predviđa da preuzme odgovornost za uklanjanje urana, za koji se vjeruje da je zakopan ispod tri nuklearne lokacije koje su pretrpjele američke udare prošle godine.
Dogovor uključuje uvjete za ponovno otvaranje Hormuškog tjesnaca, kaže dužnosnik
Američki dužnosnik rekao je da novi sporazum uključuje odredbe za ponovno otvaranje tjesnaca.
Araghchi je rekao da Iran želi dogovor koji omogućuje Teheranu da naplaćuje brodovima “za pružene usluge” kada prolaze kroz Hormuški tjesnac. Iran je tijekom rata uveo sustav naplate cestarina, za koji SAD i druge nacije kažu da krši međunarodno pravo.
Tranzit kroz Hormuški tjesnac, vitalni brodski put za naftu i prirodni plin, prekinut je i ometa globalnu opskrbu energijom, povisuje cijene goriva i poskupljuje hranu i druge osnovne potrepštine i izvan regije.
Sporazum bi trebao uključiti ukidanje sankcija Iranu
Trojica regionalnih dužnosnika rekla su da se očekuje da će dogovor u nastajanju također uključivati postupno ukidanje sankcija Iranu i oslobađanje zamrznute iranske imovine. Dužnosnici su govorili pod uvjetom anonimnosti zbog osjetljivosti pregovora.
Rekli su da očekuju ceremoniju potpisivanja sporazuma u narednim danima nakon što ga odobre dužnosnici u Washingtonu i Teheranu.

