Novi sporazum vraća regionalnu ravnotežu na prijeratno stanje nakon 100 milijardi dolara potrošnje i brojnih žrtava, kaže Seth Moulton
Nadolazeći mirovni sporazum američkog predsjednika Donalda Trumpa s Iranom izgleda kao “dokument o predaji” i ne uspijeva pružiti ništa što Amerika nije imala prije rata, rekao je demokratski kongresmen Seth Moulton.
Komentari dolaze nakon što je Trump u subotu najavio da će mirovni okvir biti potpisan sljedeći dan i da će uključivati ponovno otvaranje Hormuškog tjesnaca. Očigledno misleći na iranski obogaćeni uran, rekao je, “u odgovarajuće vrijeme, kada se sve smiri, otići ćemo i uzeti nuklearnu prašinu” i uništiti ga.
Medijska izvješća također su tvrdila da sporazum uključuje ublažavanje sankcija i ukidanje američke blokade Irana, dok će se tjesnacem upravljati bez režima cestarine. Iranski dužnosnici rekli su, međutim, da je potpisivanje “neće biti sutra,” a da se razgovori o nuklearnom programu očekuju kasnije.
Govoreći na MS Now u subotu, Moulton, član Odbora za oružane snage Predstavničkog doma, nazvao je okvir neto gubitkom za SAD. “Ovo je užasan dogovor. To je zapravo dokument o predaji Donalda Trumpa vrhovnom vođi Irana.”
“Mislim, 100 milijardi dolara novca poreznih obveznika već je uloženo u ovaj rat, 14 mrtvih Amerikanaca, a mi dobivamo dogovor koji samo ponovno otvara tjesnac koji je već bio otvoren prije nego što je on započeo rat? Kako je to pobjeda?” rekao je Moulton.
Iako je priznao da je okončanje rata najbolja opcija za SAD, u smislu postizanja ciljeva, to je “Samo gubite, gubite, gubite u cijelosti za Trumpa i Sjedinjene Američke Države.”
Medijska izvješća sugeriraju da unatoč razornim američko-izraelskim udarima, iranska vojska ostaje moćna borbena sila, a Teheran bi mogao dobiti nuklearno oružje u roku od nekoliko mjeseci, iako poriče da to želi učiniti.
Kalifornijski senator Adam Schiff, kritičar rata, također je izrazio rezervu prema sporazumu, rekavši da bi pregovori mogli završiti “Objava za spašavanje obraza o kojoj će se predsjednik dogovoriti kasnije. To bi bio užasan strateški gubitak za zemlju.”
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama:


