Novi napad na obrazovnu ustanovu Mykhailo-Kotsiubynskyi. Uništen u veljači 2022., obnovljen je zahvaljujući sredstvima koja su prikupili bivši igrači AC Milana i Ajaxa
U noćnom bombardiranju tri ruske bespilotne letjelice u noći između petka 12. i subote 13. lipnja ponovno je uništena srednja škola Mykhailo-Kotsiubynskyi, nakon napada u veljači 2022. Srednja škola, koja se nalazi u regiji Chernihiv, u sjevernoj Ukrajini, već je uništena na početku sukoba, ostavljajući više od 400 vrlo mladih učenika bez školskog kompleksa u kojem bi mogli učiti. Škola je bila devastirana, s učionicama, hodnicima i zidovima pretvorenim u ruševine, a među mnogim građanima Ukrajine koji su se preselili kako bi podržali obnovu zgrade bili su Andry Shevchenko i Oleksandr Zinchenko.
utakmicu i posjetu
—
Tako su 5. kolovoza 2023. njih dvojica organizirali Game4Ukraine u Londonu, prijateljsku utakmicu između starih slavnih igrača kako bi prikupili sredstva za obnovu. Malo po malo, zahvaljujući dodijeljenim sredstvima i zalaganju na terenu, srednja škola je obnovljena, a bočni branič i bivši napadač posjetili su je u svibnju 2025. Tamo su se susreli s učenicima, profesorima i vidjeli kako je zgrada uskrsnula nakon strašnog ruskog napada. “Sretan sam što se napokon mogu vratiti ovamo, vidjeti obnovljene zidove srednje škole i ponovno čuti vesele glasove školaraca”, napisao je dobitnik Zlatne lopte 2004. Shevchenko na Instagramu, u objavi koja ga prikazuje sa Zinchenkom, osobljem i školskom djecom.
World Journal: svake večeri ekskluzivno izvanredno izdanje. Ne propustite, pretplatite se za 1 € mjesečno!
novi napad
—
Nešto više od četiri godine kasnije novi ruski napad razrušio je institut koji je nakon teške obnove sada u ruševinama. Na fotografijama se jasno vidi kako je kompleks zapaljen i uništen, cijeli podovi su pali, zidovi pretvoreni u ruševine i učionice koje više ne postoje.
© SVA PRAVA PRIDRŽANA

