Većina Amerikanaca misli da je SAD već doživio svoje najbolje dane, prema novoj anketi objavljenoj uoči 250. godišnjice zemlje.
Pedeset osam posto odraslih u različitim državama i različitim političkim sredinama kaže da su najbolje godine zemlje prošle, dok je 38 posto uvjereno da dolaze bolje godine, prema novoj anketi NBC Newsa u kojoj je sudjelovalo 3000 odraslih Amerikanaca.
Anketa je otkrila koliko Amerikanaca ima malo vjere u svoje institucije i da većina ljudi, iz svih generacija, političkih stranaka i podrijetla, vjeruje da je “američki san” sada teže ostvariti nego što je bio prije jedne generacije.
Sedamdeset i osam posto ispitanih odraslih kaže da je američki san nedostižan, dok pet posto kaže da je lakši, a 16 posto kaže da je stupanj težine otprilike isti, prema anketi.
Uglavnom pesimistični odgovori na anketu dolaze u trenutku kada se Trumpova administracija priprema za proslavu američkog 250. rođendana sljedećeg mjeseca – kao i 80. rođendana predsjednika Donalda Trumpa – održavanjem velikog UFC meča na južnom travnjaku Bijele kuće u nedjelju.

Većina Amerikanaca, 52 posto, reklo je da ima “vrlo malo” povjerenja ili “nikakva” u saveznu vladu, u usporedbi s 34 posto u 2016. godini.
Čak i više, oko 56 posto, misli isto o Kongresu, u usporedbi s 48 posto u 2019. i 39 posto u 2016., prema anketi.
U međuvremenu je vojska, koja se dosljedno smatra jednom od institucija s povjerenjem većine Amerikanaca, doživjela značajan pad podrške. Šezdeset posto anketiranih reklo je da ima veliko ili prilično malo povjerenja u američke snage.
Međutim, taj je broj 13 postotnih bodova manji od postavljanja pitanja u prosincu 2016., pokazuje anketa.

Amerikanci su također oprezniji prema nacionalnim medijima, pri čemu 64 posto ispitanika – gotovo dvije trećine – kaže da imaju malo ili nimalo povjerenja u medije, dok samo 11 kaže da imaju “veliko” ili “prilično” povjerenja.
Dodatno, prema anketi, samo 36 posto odraslih izrazilo je značajno povjerenje u fakultete, a 30 posto u državne škole.
Industrija visoke tehnologije također je zabilježila smanjenje podrške. Prije deset godina, 45 posto odraslih reklo je da ima značajno povjerenje u industriju, dok je sada 38 posto reklo da ima malo ili nimalo povjerenja u industriju.
Anketa je pokazala da većina odraslih u SAD-u nije ponosna što je Amerikanka.
Samo oko 33 posto kaže da su “iznimno ponosni” što su Amerikanci, dok 23 posto kaže da su “vrlo ponosni”. Za usporedbu, 21 posto kaže da su “samo malo” ili “uopće” ponosni što su Amerikanci, prema anketi.
Unatoč uglavnom pesimističnim odgovorima, većina Amerikanaca smatra da je zemlja obavila dobar posao ispunjavajući ideale na kojima je utemeljena. Otprilike 29 posto kaže da su SAD učinile mnogo, dok 41 posto kaže da je zemlja učinila dosta kako bi ispunila ta načela.
U međuvremenu, 24 posto je reklo da zemlja nije učinila mnogo, dok je 5 posto reklo da SAD uopće nije ispunio svoje ideale.
Oko polovice ispitanih odraslih izjavilo je da smatra da je Ustav “izdržao test vremena”, dok je 28 posto reklo da Ustav treba “temeljito revidirati” kako bi “odgovarao sadašnjim potrebama”. Drugih 18 posto kaže da je dokument “potpuno zastario” i da će SAD-u na kraju trebati “novi oblik vlasti”, prema anketi.
Čak i uz negativnost, većina Amerikanaca koji su odgovorili na anketu vjeruje da ih više spaja nego što ih razdvaja.
Pedeset i četiri posto ispitanika reklo je da je njihovo mišljenje da “većina Amerikanaca dijeli iste temeljne vrijednosti, ali se ne slažu oko politika i problema”, u usporedbi s 44 posto koji su rekli da većina Amerikanaca ima “fundamentalno različite temeljne vrijednosti”.

