Predsjednik i izvršni direktor UFC-a Dana White osudio je komentare jednog od njegovih boraca koji je bivšu prvu damu Michelle Obamu nazvao muškarcem tijekom UFC Freedom 250 u Bijeloj kući.
Šampion u teškoj kategoriji Josh Hokit, 28, izrekao je pune mržnje, nenamjerne primjedbe tijekom intervjua nakon meča s podcasterom Joeom Roganom, vičući: “Michelle Obama je muškarac, jesam li u pravu, Ameriko?” nakon što je dobio svoju borbu na južnom travnjaku.
Iako u ovom trenutku nije rečeno ništa što bi se protivilo Hokitu, on se od tada suočio s reakcijom i republikanaca i demokrata— kao i šefa UFC-a, koji je rekao da mrzi “takvu vrstu gluposti”.
“Razumijem da su Obamine javne osobe, ali potpuno sam protiv govorenja ružnih i lažnih stvari o obiteljima ljudi”, rekao je White za TIME u tekstualnoj poruci. “Svi znaju moj stav o slobodi govora, ali mrzim takve gluposti.”
Bijela kuća nije javno komentirala Hokitove izjave, a nije odmah bilo jasno je li borac snosio ikakve posljedice zbog svojih riječi. The Independent je kontaktirao Bijelu kuću i UFC za komentar.
Hokitove primjedbe izazvale su široku reakciju, čak i od pristaša predsjednika Donalda Trumpa, koji su dali sve od sebe kako bi obranili raskošno UFC okupljanje, čije je održavanje ovog vikenda u Bijeloj kući koštalo približno 60 milijuna dolara.
U objavi na društvenim mrežama, Nacionalni odbor Demokratske stranke podijelio je Obamin portret i rekao da ona “živi u njihovim glavama bez stanarine”.
“Borac koji viče ‘Michelle Obama je muškarac,’ na službenom događaju u Bijeloj kući u čast Amerike krajnje je neprihvatljiv i administracija bi trebala [denounce] nema sumnje,” napisao je kolumnist Fox Newsa David Marcus na X.
“Branio sam planove administracije America 250, jer sam vjerovao da će stvarno biti nestranački, da će nas stvarno okupiti. Ali bio sam u krivu. I to je sranje”, napisao je u sljedećem postu.
Liberalni politički komentator Harry Sisson napisao je: “Jedan od Trumpovih UFC boraca upravo je vrištao ‘Michelle Obama je muško’ u Bijeloj kući. Baš nevjerojatno odvratno. Jebi ga Trump i ovaj pokvareni događaj.”

Kongresmen Christian Menefee, demokrat iz Teksasa, prozvao je rasističke primjedbe.
“Stvarno su dopustili UFC borcu da našu jedinu Crnu Prvu damu nazove muškarcem na travnjaku Bijele kuće na službenom događaju u Bijeloj kući… dok su tisuće navijale, a najveći podcaster na svijetu se smješkao. Nema rješenja ekonomske politike za ovo. Mnogi od tih ljudi su samo rasisti”, rekao je.
Osnivač Barstool Sportsa Dave Portnoy, Trumpov pristaša, pozvao je predsjednika da osudi Hokitov komentar o Obami.
“Ovo su momci iz UFC-a, oni su ludi. Oni su idioti”, rekao je Portnoy. “Ali kad to imate na travnjaku Bijele kuće na događaju koji ste zabilježili… Nije me briga što mislite o Obamama ili bilo čemu. To mora biti trenutna prijava.”
“Josh Hokit dobio je najveću borbu u svojoj karijeri u Bijeloj kući i odlučio je završiti svoj intervju nazivajući Michelle Obamu Muškarcem. Kakva sramota”, napisao je na društvenim mrežama bivši bek NFL-a i televizijski voditelj Robert Griffin III.
“Potreban je stvarno malen muškarac da iskoristi svoj najveći trenutak da napadne ženu nazivajući je muškarcem. Pogotovo s poviješću koja stoji iza nazivanja crnih žena muškarcima”, dodao je.
Pogled Suvoditeljica Sunny Hostin također se pozabavila sportaševim rasističkim primjedbama tijekom emisije u ponedjeljak, rekavši gledateljima: “Dugo vremena – a korijeni su u ropstvu – crne su žene bile omalovažavane i tjerane da se osjećaju neprivlačnima, tjerane da se osjećaju kao da su muževne i da nemaju ženstvenost koju bi imala bijela žena.”
“I tako postoji ta intersekcionalnost između rasizma i seksizma koja je bila u potpunosti vidljiva u Bijeloj kući”, nastavila je. “Gomila se nasmijala izjavi, a predsjednik Sjedinjenih Država se nasmiješio, a zatim se više nije osvrnuo na ono što je rečeno. To je ispod dostojanstva američkog naroda.”
Ovo je udarna vijest…

