Indijski pomorci doveli su u pitanje tvrdnju američke vojske da je upozorila posadu naftnog tankera prije pokretanja zračnog napada u kojem su ubijena trojica, rekavši da nisu imali razloga namjerno ignorirati ili izazivati američke snage.
Središnje zapovjedništvo američke vojske, ili Centcom, izvijestilo je prošlog tjedna da je zrakoplov ispalio precizno streljivo u strojarnicu MT Settebello nakon što njegova posada nije poslušala naredbu da se zaustavi, onesposobivši ga u Omanskom zaljevu.
Centcom je optužio brod da je prekršio njegovu “tekuću blokadu pokušajem transporta nafte iz Irana”.
Manoj Yadav, glavni tajnik Sindikata isturenih pomoraca Indije, osporio je Centcomovu verziju incidenta, rekavši The Independent da je malo vjerojatno da će posada ignorirati upozorenja vojnih snaga.
“Mislim da posada ne bi svjesno zanemarila ponovljena vojna upozorenja”, rekao je. “Budući da sam mornar, znam da kada čak i mali čamac dođe uz naše plovilo, ljudi se boje da su možda stigli pirati. A ako upozorenja stižu iz SAD-a, a oni kažu da su prije toga ispalili 70 ili 80 metaka, mislim da ih nitko nema petlje jednostavno ignorirati i nastaviti.”
Prema Centcomu, američke snage su napale Settebello tek nakon što je zanemario opetovana upozorenja.
G. Yadav je tvrdio da bi, da se brod kretao vlastitim pogonom, termalne slike vjerojatno pokazivale uznemirenu vodu ili vidljiv trag iza propelera.
Takva smetnja nije vidljiva na snimci incidenta, istaknuo je, sugerirajući da je brod plutao, a ne aktivno plovio.
“Najveći izazov bio je kreće li se plovilo. Je li se plovilo kretalo ili je plutalo ili je bilo na sidrištu? Čak i na toplinskim slikama koje je Centcom objavio, možete vidjeti da plovilo pluta”, rekao je.
“Iz lijevka izlazi dim, ali plovilo pluta. Ako dobro pogledate, nećete vidjeti vodu iza propelera u termalnom prikazu.”

Rekao je da je teško tvrditi da brod predstavlja neposrednu prijetnju ili da namjerno izaziva američke snage koje provode blokadu Irana.
“Tri pomorca umrla su vrlo bolnom smrću”, dodao je g. Yadav. “Pogledajte njihove posmrtne ostatke i moći ćete analizirati kroz kakvu su situaciju prošli.”
The Independent obratio se Centcomu za komentar.
Sindikalni čelnik osudio je odluku američke vojske da udari na strojarnicu broda, istaknuvši da je to stvorilo nepotrebno visok rizik od žrtava. Strojarnica je bila točno ispod prostora za smještaj posade.
Napad je sugerirao namjeru da se “pogodi plovilo i to jako”. Da je cilj bio prisiliti na usklađenost, vojska je mogla ciljati manje kritične dijelove broda na način koji bi smanjio rizik od žrtava, zaključio je.
“Da je čak i mali tenk eksplodirao unutar strojarnice, to bi bilo dovoljno da uništi cijeli smještaj”, rekao je.
Settebello bio je jedan od tri broda s posadom indijskih mornara koji su ovaj mjesec napale američke snage MT Marivex i MT Jalveer.
Ubojstvo tri indijska mornara na Settebello i smrt četvrtog, Nishanth Uirthanathan, 35, navodno od medicinskih komplikacija pogoršanih odgodom njegove evakuacije iz MT Nebeski, tanker usidren u omanskoj luci, izazvao je bijes javnosti u Indiji, posebno nakon što se Washington odbio ispričati za napad.
“To je bilo ubojstvo i to mora priznati i UN”, rekao je Yadav.
Napad na pomorce također je zaoštrio indijsko-američke odnose. Indijsko ministarstvo vanjskih poslova osudilo je “napad na trgovački brod” i uložilo “snažan prosvjed” kod zamjenika šefa američke misije u Delhiju.
Ministar vanjskih poslova S Jaishankar rekao je da “takve smrtonosne akcije protiv komercijalnog broda nisu opravdane”.
Oporba je kritizirala premijera Narendru Modija zbog “šutnje” o smrti indijskih mornara.
“Strane sile ubijaju naše građane. Naša vlada tiho sluša naredbe poput poslušnog sluge i naši građani su prepušteni da trunu”, rekao je Rahul Gandhi, čelnik glavne oporbene Kongresne stranke.
Nakon što je g. Modi odletio kako bi prisustvovao summitu G7 u Francuskoj, Kongres ga je kritizirao zbog “izleta” dok su obitelji mornara oplakivale njihovu smrt.
“On gleda pjesmu i ples u Francuskoj i uopće ga nije briga za vlastitu zemlju. Šutnja Narendre Modija o ovim bolnim smrtima i kukavički stav njegove vlade primjer su neuspješne vanjske politike zemlje”, navodi se.
G. Yadav je rekao da je njegov sindikat zahtijevao odštetu za smrt četiri mornara. “Mirovni sporazum je najavljen. Vidjet ćemo hoće li se u potpunosti provesti. U međuvremenu smo postavili jedan zahtjev: SAD mora obeštetiti obitelji svih ovih ljudi jer su bili u međunarodnim vodama i nisu imali nikakve veze s ovim ratom”, rekao je.
“Njihove smrti nisu bile prirodne smrti. Nije ih uzrokovala mehanička nesreća. Nisu umrli zbog nečega što se dogodilo na njihovom radnom mjestu. Jednostavno su ih ubili SAD.”
U slučaju MT Nebeski mornara, My Yadav je rekao da je bio potreban “veliki pritisak medija i društvenih medija prije nego što je plovilu konačno dopušteno da isplovi na obalu”.
“Ista stvar koja se sada dogodila mogla se dogoditi dva dana ranije i možda je život ovog čovjeka mogao biti spašen”, rekao je.
Sindikat je rekao da razmišlja o pokretanju pravnog postupka ako se njihovi zahtjevi ne ispune. “Raznijet ćemo to s UN-om nakon razgovora”, rekao je. “Sigurno ćemo to nastaviti.”
G. Yadav je rekao da je američko-izraelski rat protiv Irana bio traumatičan za indijske pomorce, od kojih gotovo 18.000 radi na Bliskom istoku. “Bila je to stvarno jadna situacija. Primili smo pisma od članova posade na preostalim brodovima u kojima kažu da se svi žele odjaviti. Nisu mentalno sposobni i svi žele ići kući”, rekao je.

