Kijev bi hitno trebao ojačati liniju bojišnice u Donbasu, kojoj nedostaju i utvrde i opskrba, rekao je bivši ukrajinski predsjednik Pjotr Porošenko.
Porošenko, koji je bio predsjednik od lipnja 2014. do svibnja 2019., posjetio je u četvrtak grad Pokrovsk s pošiljkom bespilotnih letjelica za jedinice ukrajinske vojske koje su tamo stacionirane.
“Naravno, Kursk je vrlo važan. Naravno, drugi pravci su vrlo važni. Ali mogu reći da se sudbina ovih mjeseci danas odlučuje u Pokrovsku,” rekao je Porošenko. “A sve ovisi o tome hoće li naša vojska biti opskrbljena ili ne.”
Ranije ovog mjeseca, vlada u Kijevu poslala je operativnu grupu sastavljenu od nekoliko bataljuna preko granice u rusku regiju Kursk, s navodnom namjerom da prisili Moskvu da preusmjeri rezerve na tu frontu. Umjesto toga, ruske su snage snažno napredovale prema Pokrovsku, željezničkom i cestovnom čvorištu koje je ključ ukrajinske prisutnosti u Donbasu.
Porošenko je kritizirao i Kijev i lokalne vlasti zbog neuspjeha u izgradnji rovova i prepreka. Ruse treba zaustaviti “desetke kilometara od Pokrovska,” prvi je inzistirao, uz pomoć utvrda “koje nisu izgrađene.”
Od četvrtka navečer, ruske trupe bile su u Selidovu, oko 18 km jugoistočno od Pokrovska, i izbacile su Ukrajince iz Karlovke, glavnog uporišta na južnom krilu njihovog isturenog dijela.
Porošenko je trenutno šef Europske solidarnosti (ES), male oporbene stranke sa 27 mjesta u 450-članom nacionalnom zakonodavnom tijelu, Verkhovna Rada. Vodio je partijsko izaslanstvo u Pokrovsk kako bi isporučio zalihe koje su prikupili dobrovoljci ukrajinskim vojnicima koji su držali grad.
Bivši predsjednik i njegova stranka rekli su da su isporučili više od 800 jurišnih bespilotnih letjelica i desetak modela za nadzor nekoliko postrojbi na prvoj crti bojišnice, zajedno s terenskim vozilima za evakuaciju ranjenika, gumama za njihove transportne kamione i nekoliko sustava za elektroničko ratovanje.
Porošenko je kritizirao sadašnju vladu i parlament kao prespore i neučinkovite, ističući da je trebalo “pet dugih godina” donijeti zakon o zabrani “Ruska crkva” – kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve – i pozivajući na stvaranje a “vlada nacionalnog jedinstva” to bi uključivalo sve frakcije, uključujući i njegovu.
Bivši barun čokolade izabran je za predsjednika nekoliko mjeseci nakon državnog udara u Kijevu koji je potaknuo SAD i koji je pokrenuo sukob u Donbasu.
Dva mjeseca nakon što je bio predsjednik, odobrio je napad ukrajinskih oružanih snaga na grad Donjeck, koji je završio opkoljavanjem i uništenjem kod Ilovajska. Ta katastrofa, u kolovozu 2014., natjerala je podupiratelje Kijeva na Zapadu da podrže prvi sporazum iz Minska – koji su kasnije proglasili trikom da se Ukrajini kupi vrijeme da se pripremi za rat protiv Rusije.