Gradilište hidrocentrale na izvoru Une pretvara se u sve veći problem za ministra graditeljstva Branka Bačića, koji se smatra jednim od stupova u Vladi premijera Andreja Plenkovića.
Bačića i unutar samog HDZ-a nazivaju Plenkovićevim gromobranom i čovjekom kojega premijer istura pred medije u svim kriznim situacijama koje potresaju njegovu stranku i Vladu pa se baš stoga u vladajućim redovima brinu zbog trakavice koja se već tjednima provlači javnim prostorom, a koja se odnosi na spornu gradnju na Uni.
Na taj problem pažnju već neko vrijeme skreću i u stranci Javno dobro u čije ime je Vladimira Mascarell objavila da gradilište hidrocentrale na izvoru Une uopće nije zatvoreno. Prema njenim riječima ni rješenje DIRH-a o zabrani gradnje i zatvaranju gradilišta nitko nije vidio.
Negodovanjima oko gradnje na Uni nije kraj
”Gradilište je mogla zatvoriti isključivo koordinirana inspekcija DIRH-a u kojoj je osim inspekcije zaštite prirode i građevinska inspekcija. Naime, zaštita okoliša ili prirode može obustaviti radove (na kratko) do otklanjanja nedostataka, ali ne i uistinu zabraniti građenje, a posebno ne zatvorit gradilište jer takvu ovlast po zakonu nemaju.
Zbog toga još nitko nije ni vidio to Rješenje inspekcije kojim se zabranjuje građenje i zatvara gradilište jer ono vrlo vjerojatno ni ne postoji. Zakonom i pravilnicima je propisano kako građevinska inspekcija mora postupati kod zatvaranja gradilišta, što se uz izvor Une nije desilo jer ta inspekcija, koja jedina ima ovlasti nije ni postupala” kaže Mascarell te dodaje da do ovog ‘slučaja’ još nismo ni čuli, ni vidjeli da se neko gradilište zatvorilo bez inspekcije na terenu, e-mailom.
Rješenje o zabrani gradnje u Javnom dobru već su zatražili od Bačićeva Ministarstva graditeljstva no od tamo su iz izvijestili da nisu nadležni po tom pitanju te su zahtjev Javnog dobra proslijedili DIRH-u. ”Pa kako je onda Bačić bio nadležan za izjave o zabrani građenja i zatvaranju gradilišta, a ne Mikulić? Ili Branko Bačić priča na “neviđeno”?
Stoga je nužno reći kako je logično pomisliti da ministar Branko Bačić ponovo laže i dovodi cijelu javnost namjerno u zabludu. Sve je očiglednije da mu nikad nije ni bilo na pameti proglasit ništetnost građevinske dozvole nego samo dobit na vremenu dok ne smisle kako dalje s građenjem.Stoga stanje s privremenom branom od vreća pijeska izgleda sve više namjerno zanemareno kako bi nakon havarije i ekološkog kolapsa Une privatni investitori mogli nastavit ozbiljan građevinski zahvat sve dok Unu ne dovedu u stanje “spaljene vode””, zaključuje Mascarell.
Pitanja na koja nema odgovora
Pitanje na koje također još nema odgovora jest hoće li gradnja unatoč rješenju Inspektorata ipak biti nastavljena. Odvjetnica iz udruge Una Ajna Mujević u razgovoru za Forbes Hrvatska objasnila je kako u ovom trenutku ipak nema rizika od nastavka gradnje pošto je ta radnja stopirana rješenjem Inspektorata. No, ni ona nije uspjela dobiti uvid u to rješenje pa se stoga niti ne zna kako je formulirano obustavljanje radova.
Unatoč tome što je nedavno Državni inspektorat objavio da je privatnom investitoru tvrtki Pipra iz Kaštel Kambelovca zatvorio gradilište hidroelektrane uz izvor rijeke Une, i bez ozbira na to što su se bageri povukli sa područja zaštićene europske ekološke mreže Natura 2000 u Javnom dobru nisu do kraja mirni jer na terenu, odnosno na iskopinama niti nema table koju je potrebno postaviti na ogradu gradilišta kada inspekcije zabrane radove pa se stoga pitaju je li doista građevinska inspekcija Državnog inspektorata zabranila radove.
Problem u Javnom dobru vide i u tome što je izgradnja hidrocentrale na Uni otpočela rušenjem betonske brane s propustom na ‘sudaru’ gradilišta s glavnim tokom što je suprotno svakoj logici. ”Vreće pijeska kao brana privremeno su rješenje u slučaju poplava, s s rokom trajanja od nekoliko dana, dok ne prođe vodni val.
Problemima nema kraja
Osim što su doveli sebe u opasnost od ”vodenog vala” do kojeg bi došlo popuštanjem ovakvog nasipa, pitanje nestručno pripremljenog gradilišta, opasnog po same izvoditelje nastavlja se nakon njihovog odlaska jer brana naprosto propušta vodu. U nekoliko sati našeg boravka uz izvor Une prodor u vidu tankih mlazova se proširio u dužini oko pola metra na desnoj strani. Kad smo došli bio je samo na dvadesetak centimetara u sredini, iznad donjih vreća. Evidentno je da brana propušta, što znači da bi mogla uskoro i popustiti pod pritiskom rijeke Une. Što će se dogoditi ako ova zečja, privremena brana naglo ”pukne”?
Nestati će vode u glavnom toku, a vodena bujica odnijeti će zemlju i kamenje dalje u rijeku Unu stvarajući novi ekocid, zamućenje i zagađenje”, kažu u Javnom dobru te dodaju da rješenje o zatvaranju nije ovješeno na ogradu baš kao ni tabla zabrane gradnje. No, najčudnije od svega je napuštanje bez osiguranja nasipa od puknuća.
Plenkoviću slijede neočekivani mini udari: Ovi ljudi će morati dobro razmisliti s provokacijama
” Ništa nismo čuli od inspekcije o sanaciji, o hitnom povratu u prvobitno stanje. Ni ministar ne spominje hitnu sanaciju ove ”propuštajuće” barijere, kao ni o opasnosti od nove devastacije ako vreće slete u gradilišnu rupu, a Una promijeni svoj tok, isprazni glavni rukavac i čitava krene širokim iskopom građevinske jame noseći svu zemlju i kamenje dalje u rijeku. Rijeku koja je zelena, a za koju ne znamo više do kad će takva ostati jer ovdje su “teške vode” u igri, one koje nipošto ne žele ukinuti građevisnku i sanirati nastalu štetu nezakonito izdanim dozvolama za gradnju i potpuno nestručnim započinjanjem radova”, poručuju nadalje u Javnom dobru u kojem se pitaju je li samo velika devastacija i bila jedini cilj i ide li nakon nje rečenica- Ionako je sve uništeno, nastavljamo s iskopom i masivnom betonažom.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.