Venezuelanski predsjednik Nicolás Maduro obraća se svom prijatelju, ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, kako bi mu pomogao suzbiti protivljenje nedavnom ishodu predsjedničkih izbora za koje većina vanjskih promatrača kaže da su bili namješteni.
Madurova tvrdnja o pobjedi izazvala je široke prosvjede koji su doveli do uhićenja 2200 ljudi, uključujući oporbene ličnosti i novinare.
Usred napetosti, Putin je poslao svoju baltičku flotu u luku u blizini Caracasa jer su oporbeni političari pozvali pripadnike vojske i snaga sigurnosti da poštuju volju naroda. Snage sigurnosti ostale su žestoko lojalne Maduru i ne pokazuju znakove povlačenja.
MADURO U VENEZUELI SE SUOČAVA S POLITIČKIM KRATOM: RIVALI TRAŽE DOKAZ IZBORNE ‘PREVARE’, POLICIJSKO GUŠENJE PROSVJEDA
Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskyy nedavno je objavio na platformi društvenih medija X, “Zabrinjavajuća izvješća o ruskim plaćenicima Wagnera koji su primijećeni u Venezueli uz vladine snage.”
Putin je nazvao Madura da mu čestita na pobjedi i pozvao ga na sljedeći summit BRICS-a koji će se održati u Rusiji u listopadu.
MADURO OBRADA POLITIČKIH PROTIVNIKA NAKON NAMJEŠTENIH IZBORA: LJUDE NAtjeraO na šutnju
Analitičari kažu da je ruska intervencija u krizi u Venezueli i rastuće veze između dviju zemalja znak upozorenja za SAD dok Putin želi poduprijeti autoritarne saveznike i suprotstaviti se američkoj politici na zapadnoj hemisferi.
“Uključenost Rusije u Venezuelu problematična je i za venezuelanski narod i za Sjedinjene Države”, rekao je Jorge Jraissati, stručnjak za vanjsku politiku Venezuele i predsjednik Grupe za ekonomsku uključenost, za Fox News Digital.
“Ako Venezuela postane vojno središte za sile poput Irana i Rusije, regija će postati nestabilnija i autokratska. To je loše za poslovanje, ljudska prava i sigurnost”, dodao je Jraissati.
Jraissati također primjećuje da sve veća prisutnost Wagner grupe u Venezueli naglašava uključenost ruskih vojnih izvođača u aktivnosti koje se kreću od zaštite Madura do prikupljanja korporativnih obavještajnih podataka.
Ariel Gonzalez Levaggi, viši suradnik u Američkom programu Centra za strateške i međunarodne studije, rekao je za Fox News Digital da su se Wagnerovi plaćenici pojavili u Venezueli tijekom posljednje predsjedničke krize 2019. i da su na terenu kako bi poboljšali sigurnost predsjednika i obučavali specijalne vojne snage.
NAJVEĆA RUSKA PLAĆENIČKA SNAGE SUOČAVA SE S NEIZVJESNOM BUDUĆNOŠĆU, PRIJETNJOM OPSTANKU NAKON OČITOG SMRTI VOJVODNIKA
U krizi 2019., kada je Nacionalna skupština pod kontrolom oporbe odbila priznati Madurovu pobjedu, a oporbeni vođa Juan Guaidó proglasio se vršiteljem dužnosti predsjednika, Rusija je poslala iste protuzračne obrambene sustave S-300 kao potporu Maduru koji su bili osigurani kako bi se Bashar al-u zadržao Asad na vlasti u Siriji.
Levaggi napominje da čak i nakon smrti vođe Wagnera Jevgenija Prigožina 2023., skupina još uvijek “predstavlja prijetnju regiji, jer ne samo da se koristi kao oruđe vojnog utjecaja Moskve, već također omogućuje produljenje autoritarnog vlade u regiji.”
Maduro, koji je na vlasti od 2013. nakon smrti Huga Chaveza i tražio je treći šestogodišnji mandat, proglasio se pobjednikom 28. srpnja, ali je odbio dati podatke koji pokazuju da je pobijedio. Nacionalno izborno vijeće koje podržava vlada priopćilo je da je Maduro osvojio 6,4 milijuna glasova, a Gonzales 5,3 milijuna.
Glavna oporba u Venezueli, koju vodi Edmundo González Urrutia, objavila je podatke s biračkih mjesta diljem zemlje koji su pokazali da je González Urrutia dobio gotovo 7 milijuna glasova u usporedbi s nešto više od 3 milijuna za Madura.
SAD odbacuje Madurovu tvrdnju da je pobijedio na izborima i priznaje Gonzáleza Urrutiju kao službenog pobjednika.
“S obzirom na goleme dokaze, jasno je Sjedinjenim Državama i, što je najvažnije, venezuelanskom narodu da je Edmundo González Urrutia dobio najviše glasova na predsjedničkim izborima u Venezueli 28. srpnja”, rekao je glasnogovornik State Departmenta za Fox News Digital.
VENECUELANSKI DUŽNOSNIK OSUĐUJE ‘VELIKI NEDOSTATAK TRANSPARENTNOSTI I ISTINITOSTI’ IZBORNIH REZULTATA
Državni tajnik Antony Blinken u izjavi je također uputio čestitke Gonzálezu Urrutiji i pozvao sve venezuelanske strane da započnu uključivu i miroljubivu tranziciju za venezuelanski narod.
Zajedno s američkim odgovorom, Europska unija nije priznala Madurovo pravo na pobjedu i kaže da nije pokazao potrebne dokaze da dokaže da je pobijedio na izborima. Čelnici regionalnih teškaša Brazila, Meksika i Kolumbije pokušali su posredovati u sporu. Tri ljevičarska predsjednika, predvođena brazilskim Luizom Ináciom Lula da Silvom, kolumbijskim Gustavom Petrom i odlazećim meksičkim predsjednikom Andrésom Manuelom Lópezom Obradorom, održavaju prijateljske odnose s Venezuelom i općenito se radije drže podalje od regionalnih pitanja. Trojac je pozvao Madura da objavi izborne podatke, ali nije rekao da bi trebao odstupiti.
Do sada su pokušaji posredovanja bili neuspješni, a Maduro nastavlja s gušenjem neslaganja uz pomoć Putina.
Moskva koristi svoj utjecaj u Venezueli kao polugu protiv SAD-a i za osujećivanje američke moći na zapadnoj hemisferi kao odgovor na američku potporu zemljama u ruskom povijesnom dvorištu, uključujući Gruziju i Ukrajinu. Slično ruskoj podršci Assadu u Siriji, Putin želi sačuvati svog moćnog saveznika, Madura, od pada pred narodne prosvjede ili demokratske izbore.
Venezuelanski stručnjak Jraissati rekao je da je Rusija održavala bliske vojne odnose s Venezuelom i da je u zemlju rasporedila S-300, Mi-35M i Mi-26 helikoptere, vojne trenažere i Wagnerove plaćenike. Moskva je tijekom godina također slala bombardere Tu-160 s povratnom paljbom koji mogu nositi nuklearno oružje, a Venezuela je od 2006. kupila vojne opreme u vrijednosti od preko 20 milijardi dolara.
Ruske veze s Venezuelom također uključuju bliske veze u energetskom sektoru, budući da su ruske energetske tvrtke počele uspostavljati odnose s venezuelanskom državnom naftnom tvrtkom, Petróleos de Venezuela, SA i radile na zajedničkim projektima počevši od ranih 2000-ih. Ruski državni Gazprom dobio je prava na istraživanje plina u podmorju Venezuele 2006. godine.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Jraissati je rekao da američki pristup Venezueli treba preispitati.
“Vanjskopolitički pristup Bidenove administracije oslabio je američki globalni položaj, uključujući Latinsku Ameriku i istočnu Europu. To je bitno kako bi se zajamčili američki vojni, komercijalni i energetski interesi”, rekao je.