Nakon velikog požara na deponiji Uborak održane su izvanredne sjednice Stožera civilne zaštite Grada Mostara i Stožera civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije. Grad Mostar proglasio je izvanredno stanje kako bi se, kako je rečeno nakon sjednica, omogućilo brže i operativnije djelovanje u saniranju posljedica požara.
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić izjavio je kako je šteta na Uborku iznimno velika.
“Izgorjela nam je reciklažna hala, izgorjela su sva postrojenja kompletno u hali, oštećena je oprema koja se nalazi gore na deponiji. Naporom vatrogasaca zasad se uspjela sačuvati upravna zgrada. Međutim, šteta je, mogu reći, stopostotna i to je poprilično veliki problem trenutno u gradu Mostaru”, rekao je Kordić.
Dodao je kako su nakon prvih informacija s terena odmah sazvane hitne sjednice stožera civilne zaštite.
“Šteta je ogromna i problem za Grad Mostar, ali i za regiju, ogroman. Upravo smo završili sa sjednicama i donijeli zajedničke zaključke što trebamo poduzeti”, kazao je Kordić.
Prema njegovim riječima, proglašenje izvanrednog stanja omogućit će Stožeru civilne zaštite da putem naredbi brže reagira i donosi odluke potrebne za sanaciju stanja. Najveći problem, kako je istaknuo, mogao bi nastati već s redovitim odlaganjem otpada.
“To će nam trenutno predstavljati najveći problem već sutra – gdje odlagati otpad Grada Mostara”, rekao je Kordić.
Građanima je upućen poziv da se do daljnjega odgovorno ponašaju s otpadom, osobito s krupnim i komunalnim otpadom koji se proteklih dana sve češće iznosio na ulice.
“Vrlo je važno da se građani sada odgovorno ponašaju prema otpadu. Svjedočili smo ovih dana jako puno komunalnog i krutog otpada koji se iznosi na ulice. Naredba je da se to ne radi do daljnjega kako taj otpad ne bi dodatno opteretio sustav”, poručio je Kordić.
Naredbe su upućene i gospodarskim subjektima, od kojih se traži da racionalnije gospodare otpadom. Reciklabilni otpad, poput ambalaže i stakla, trebali bi odvoziti na lokalitet u Bišću polju, koji već dulje vrijeme funkcionira kao reciklažno dvorište.

Kordić je rekao i kako je komunalnom poduzeću naloženo da izradi plan reorganizacije sustava odvoza otpada, dok se istodobno razgovara s drugim deponijama o mogućnosti privremenog odlaganja otpada dok se stanje na Uborku ne sanira.
Govoreći o gašenju požara, Kordić je naveo kako su angažirane sve raspoložive snage.
“Angažirali smo sve naše snage, i zemaljske i zračne. Od jutra su Air Tractori u funkciji. Obje profesionalne vatrogasne postrojbe u gradu Mostaru su na terenu, kao i dobrovoljna vatrogasna društva. Čak su se i Oružane snage uključile u gašenje požara”, kazao je.
Požar je, prema informacijama iznesenim nakon sjednice, lokaliziran u krugu deponije i nije se proširio izvan tog prostora.
Kordić nije želio govoriti o mogućem uzroku požara.
“Ne bih špekulirao i ne bih htio da u ovom trenutku tema ide u tom smjeru. Ono što je vrlo važno jest da sada svi odgovorno pristupimo ovom problemu i da ga riješimo. Vrijeme će pokazati, uključena je i policija u cijelu priču, pa ćemo vidjeti što je eventualno bio uzrok”, rekao je gradonačelnik.
Dodao je kako su se u rješavanje situacije uključile i više razine vlasti.
“Kontaktirala nas je i Federalna vlada, premijer i ministrica Pozder, s ponudom da pomognu u rješavanju ovog problema. Šteta je stvarno ogromna, odnosno stopostotna, tako da će nam trebati pomoć viših razina vlasti”, rekao je Kordić.
Ministar Adil Šuta izjavio je kako je riječ o događaju s ozbiljnim ekološkim posljedicama.
“Ovo je katastrofa, da se tako izrazim, ekoloških razmjera, čije ćemo posljedice tek sagledati”, rekao je Šuta.

Naglasio je kako je Stožer civilne zaštite HNŽ-a stavio sve svoje kapacitete na raspolaganje Gradu Mostaru te da je pomoć zatražena i od drugih općina.
“Vlada Hercegovačko-neretvanske županije će u što kraćem roku pomoći Gradu Mostaru da zajednički prebrodimo jednu jako tešku situaciju za Grad Mostar, regiju i županiju”, kazao je Šuta.
Dodao je kako je cilj spriječiti daljnje posljedice, omogućiti funkcioniranje grada i osigurati normalan život građanima.
“Sigurno je ovo jedna ekološka katastrofa s posljedicama koje ćemo tek sagledati. Očekuje se odgovornost svih nas da učinkovito djelujemo i donosimo odluke koje će ići u smjeru smirivanja i rješavanja ove situacije”, zaključio je Šuta.
Na pitanje postoji li već konkretan dogovor o odlaganju otpada na području neke druge općine, odgovoreno je kako takvog rješenja zasad nema.
Dodajte Hercegovina.info među omiljene izvore

