Ravnatelj policije Nikola Milina nedodirljiv je. Sada već sasvim otvoreno to možemo zaključiti nakon što Milinu nije uzdrmala ni posljednja afera s nezakonitim uzimanjem novca iz državnog proračuna. Potvrdio je to Visoki upravni sud nakon odluke Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa. Ta afera Milinu nije ni okrznula, a njegov šef, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, o svemu šuti. Ima li baš toliko povjerenja u Milinu kao prvog čovjeka policije? Ili Milina previše toga zna da bi mogao biti smijenjen prije isteka mandata?
Jer Milina je glavni ravnatelj policije postao još 2017., a prije dvije godine dobio je još jedan petogodišnji mandat. Na čelo golemog policijskog sustava došao je s pozicije šefa granične policije, i to nakon turbulentnih događanja koja su pratile smjene ondašnjih ministara Mosta, među kojima je bio i ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić.
Marko Srdarević, kojeg je Orepić bio izabrao za šefa policije, ponudio je svoj mandat Orepićevu nasljedniku Davoru Božinoviću, a ovaj je nakon novog natječaja ustoličio Milinu. Iako se Milina nije činio kao posebno dobar izbor, održao se na poziciji punih pet godina, a onda je dobio i novi petogodišnji mandat. Iako je na natječaju imao daleko najšturiji životopis, ipak je pobijedio, što je odmah otvorilo nagađanja da se zapravo već znalo da će ostati na poziciji ravnatelja policije.
Ostaju nekažnjeni
Njegov mandat obilježili su brojni skandali u policiji, a trenutno najviše zabrinjava loša kadrovska struktura, jer su zbog loših plaća brojni policijski službenici otišli u druge profesije, dio ih je u revanšističkom naletu otjeran na razne načine, a mladi sve manje pokazuju interes za policiju. Zato nije čudno što su nakon posljednje tragedije na otoku Viru, gdje je pijani vozač naletio na cijelu obitelj i usmrtio majku te ozlijedio njezina muža i troje djece, građani bijesni i na nerad policije.
Načelnik Vira Marino Radović izjavio je nakon tragedije da bi na Viru tijekom ljeta trebala biti policijska postaja, dok su oporbeni vijećnici više puta optužili i policiju i DORH da ignoriraju njihove prijave o nepravilnostima na otoku. “DORH se pokazao neučinkovitim kada je riječ o progonu počinitelja kaznenih djela s otoka Vira. Predmeti koji se odnose na argumentirane kaznene prijave prema počiniteljima na Viru čekaju godinama na bilo kakvo postupanje.
Potpuni raspad hrvatske policije: ‘Sjeo sam sa šefovima, rekli su da ne diram ništa’
Nerijetko DORH lopticu odgovornosti prebacuje na USKOK, no na kraju besplodnog loptanja nikakvih konkretnih rezultata nema. Strankama u postupku onemogućuje se uvid u spis po okončanju izvida, USKOK ne podiže optužnice, ne reagira se na krivotvorenje dokumentacije suprotne strane i sve to rezultira činjenicom da višestruki počinitelji kaznenih djela na Viru ostaju nekažnjeni i nastavljaju kršiti zakone”, tvrdi oporba koja dio krivnje svaljuje i na policiju. Milina se nakon nesreće na Viru nije oglašavao niti je komentirao optužbe na račun lokalne policije.
Zaposlio kćer
Optužbe na račun policije koju vodi Milina mogle su se čuti i nakon tragedije u Osijeku, gdje je policajac Marko Smažil ubio 21-godišnju studenticu Mihaelu Berak. Zločin je izazvao veliku pozornost javnosti kada se otkrilo da je Marko Smažil pokušao prikriti zlodjelo tvrdeći da se ona sama ubila njegovim pištoljem. Ubrzo je utvrđeno da to nije istina, a Smažil je više puta mijenjao izjave o načinu na koji je djevojka stradala.
Pojavila se i sumnja da je Policijska uprava osječko-baranjska, čiji je Smažil bio zaposlenik, štitila počinitelja kvalificirajući zločin blažom kategorijom od realne. Naime, Smažilu su na teret stavili da je nehotično usmrtio mladu Mihaelu nespretnim rukovanjem pištoljem. Na kraju je Državno odvjetništvo optužilo Smažila da je 20. rujna 2023. godine oko 22 sata, u osječkom stanu koji je koristio, s namjerom da ubije Mihaelu Berak, iz službenog pištolja ispalio hitac koji joj je nanio tešku i za život opasnu ozljedu glave od koje je odmah preminula. Milina nakon tog skandaloznog poteza osječke policije nije smijenio nikoga od tamošnjih šefova, ni Ladislava Becea, načelnika PU osječko-baranjske, koji je uporno javno izjavljivao da je Smažil Mihaelu ubio slučajno. Nije ravnatelju Milini smetalo ni kada je otkriveno da je Policijska uprava osječko-baranjska koju vodi Bece na natječaju za tehničara telekomunikacijskih sustava odabrala Juditu Bece, načelnikovu kćer koja je završila Školu primijenjene umjetnosti i dizajna te je po struci aranžersko-scenografska dizajnerica.
U Milininoj policijskoj hijerarhiji još se na visokoj poziciji nalazi i Josip Ćelić, policijski šef koji je prije nekoliko godina uhvaćen u jurnjavi kroz naseljeno mjesto. Ćelića je policijski presretač 2019. snimio u Briševu kod Zadra, gdje je vozio 166 km/h, i to na cesti na kojoj je bilo dopušteno tek 50 km/h. Nakon objave te informacije Ćelić je premješten na drugo radno mjesto. Potom je pravomoćno oslobođen optužbi za prekršaj jer je sud uvažio njegovo objašnjenje da je tog dana bio na službenom zadatku u privatnom vozilu. U javnosti se polemiziralo i o navodnom zataškavanju tog prekršaja, no na kraju se od svega nije dogodilo ništa, a Ćelić je nakon nekog vremena vraćen na poziciju savjetnika ministra, na kojoj su mu povjereni poslovi zaštite državne granice, da bi u svibnju 2022. postao načelnikom Policijske akademije. Ovih dana Tportal problematizira njegovo korištenje službenog automobila za odlazak na sudsko ročište u privatnom slučaju. Ni Milina ni MUP o tome se danima nisu oglasili.
Najveća afera
Službenim autom na sudska ročišta išao je i načelnik Policijske uprave dubrovačko-neretvanske Ivan Pavličević, također jedan iz Milinine kadrovske križaljke, kojeg glavni ravnatelj policije štiti unatoč raznim aferama. Među ostalim, Milina se Pavličevića nije odrekao nakon što ovaj nije prošao pismeni ispit tijekom natječaja za funkciju načelnika PU dubrovačko-neretvanske. Natječaj je poništen u rujnu 2022., ali je onda ministar Božinović privremenim rješenjem ostavio Pavličevića na načelničkoj funkciji i nakon isteka mandata. U ožujku 2023. Pavličević je pobijedio na novom ponovljenom natječaju.
Milinin mandat obilježili su brojni skandali na granici, gdje je policija više puta uhvaćena kako se nasilnički ponaša prema ilegalnim migrantima, no možda je najveća afera izbila u Policijskoj upravi vukovarsko-srijemskoj, gdje je više djelatnika zataškavalo nesreću tamošnjeg župana Damira Dekanića (HDZ). Na kraju je, zbog otkrića novinara Drage Hedla s portala Telegram, reagirao i USKOK te optužio Dekanića i policajce. Milina je i u tom slučaju pokušao uvjeriti javnost da nikakvog zataškavanja nije bilo.
Otkrivena nova muljaža na natječaju za europski novac: Ministar Glavina u velikom problemu
Skandalozna je situacija i u sjedištu ravnateljstva Kriminalističke policije PU zagrebačke, čije se afere i nepravilnosti u radu godinama uspješno zataškavaju. Je li bilo zloporaba u slučaju Dubravka Novaka, bivšeg načelnika Policijske akademije koji je uhvaćen dok je jednom mladiću preko tadašnje državne tajnice Josipe Rimac sređivao prolazak na državnom stručnom ispitu? Naime, Novaku je, nakon što je upao u tajne mjere pod kojima je bila Rimac, omogućeno da ode u mirovinu iako bi vrlo vjerojatno svaki obični policajac u takvom slučaju završio u disciplinskom postupku.
Da obični policajci nisu u istoj poziciji kao šefovi, uvjerava već dulje vrijeme Sindikat policijskih službenika na osnovi čije je prijave Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa i kaznilo Milinu za nezakonito uzimanje novca iz državnog proračuna. Godinama je uzimao naknade, poput božićnica, darova za djecu i regresa, iako kao dužnosnik na to nije imao pravo. Milina je tijekom procesa pred Povjerenstvom objašnjavao da je on ujedno i policajac, i to najvišeg ranga, pa ima pravo na dodatne naknade.
Uvećana plaća
Visoki upravni sud nedavno je pravomoćno zaključio da Milina dodatne naknade nije smio uzimati, te je zbog toga kažnjen. No novac nije morao vratiti u državni proračun. Istovremeno, kako je otkrio Sindikat policijskih službenika, običan policajac u disciplinskom postupku koji je protiv njega pokrenuo ravnatelj Milina kažnjen je otkazom jer je greškom odjela za obračun plaća par godina dobivao krivi iznos putnih troškova.
“Kako je moguće da Milina nakon svega toga sam ne podnese ostavku”, pitaju se u Sindikatu policijskih službenika koji je protiv Miline nakon odluke Visokog upravnog suda podnio novu prijavu. Prijavili su ga Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa zbog uzimanja uvećane plaće, na što također pravo imaju policijski službenici, no Milina kao dužnosnik nema. U prijavi se navodi da je od početka mandata Milina nezakonito uzeo oko 20 tisuća eura.
Naši sugovornici iz MUP-a i Ravnateljstva policije uvjereni su da Milinu od smjene štiti to što zna “previše”, odnosno upoznat je s malverzacijama koje se događaju unutar policijskog sustava.
“Svatko tko bi mu se zamjerio mogao bi završiti pod disciplinskim ili kaznenim postupkom, tako da je Milina do kraja drugog mandata doista nedodirljiv. Ako ga premijer Andrej Plenković i ministar Božinović nisu smijenili nakon afere s premlaćivanjem migranata na granici, što je stvorilo negativnu sliku Hrvatske u EU-u, onda mu domaće afere doista ne mogu naštetiti”, uvjereni su naši sugovornici.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.