Danas se u hotelu International održava Izborni sabor Domovinskog pokreta na kojem će 103 delegata odlučiti tko će ubuduće biti na čelu stranke, Ivan Penava ili Mario Radić. Otkako je Ivan Penava krajem srpnja donio odluku o ranijem održavanju izbornog sabora, ne prestaju frcati iskre između dvije suprostavljene strane ove stranke.
Za razliku od nekih drugih političkih stranaka u Hrvatskoj, Domovinski pokret ne primjenjuje princip jedan član – jedan glas na svojim unutarstranačkim izborima. Umjesto toga, pravo glasa imaju delegati. Tako će o novom predsjedniku, njegovom zamjeniku i članovima Domovinskog odbora odlučivati 103 delegata. Njih 43-oje čine članovi Domovinskog odbora, saborski zastupnici, europarlamentarci te članovi Vlade, dok preostalih 60 delegata dolazi iz stranačkih podružnica. Broj delegata po podružnicama određuje Središnje izborno povjerenstvo (SIP), što je dodatno izazvalo kritike i optužbe za pristranost.
Radićev kandidat za zamjenika predsjednika Igor Peternel je dan prije održavanja izbora zaprijetio da barem troje zastupnika neće više podržavati vladu ako ne bude promatrača izbornog procesa. Predsjednik saborskog Kluba zastupnika i zagrebačkog ogranka stranke smatra da je način izbora nedemokratski jer su podružnice sklone Penavi dobile veći broj delegata. Kao primjer navodi činjenicu da zagrebački ogranak, unatoč velikom broju članova, ima samo pet delegata, dok Vukovarsko-srijemska podružnica ima čak devet.
Žestoka borba dva tabora
Posljednjih tjedana između Penavinog i Radićevog tabora vodila se žestoka borba koja je uključivala teške riječi, optužbe i čak kaznene prijave. Kandidat za predsjednika stranke Mario Radić uvjeren je da će Ivan Penava u utrci za drugi mandat ukrasti izbore, a već najavljuje i da takvi rezultati za njega ne važe: “To će biti krađa izbora. Mi takve rezultate neće moći prihvatiti, to vam mora biti svima jasno.”
S druge strane kažu da će izbori biti demokratski: “Ovo je Radićeva izlazna strategija. Zna da gubi i pokušava reći da je njega netko pokrao. Kako? Neka odgovori na pitanje tko je pisao Statut Domovinskog pokreta i tko je izabrao pet osoba koje vode proces izbora u DP-u”, kaže Stipo Mlinarić Ćipe koji je kandidat za Penavinog potpredsjednika stranke.
S druge strane, Josip Dabro, ministar, glavni tajnik stranke i član Središnjeg izbornog povjerenstva, predlaže kompromisno rješenje u obliku javnog glasovanja ako netko smatra da postoji mogućnost manipulacije. Dabro naglašava da izbori moraju biti provedeni prema Statutu stranke i bez ikakvih sumnji u nepravilnosti.
Mario Radić otkrio što će prvo napraviti ako pobijedi na izborima: ‘Odmah ću to inicirati’
Destabilizacija stranke
Penava je svoju odluku o ranijem održavanju unutarstranačkih izbora opravdao nadolazećim lokalnim izborima u proljeće iduće godine. Smatra da bi unutarstranački izbori nekoliko mjeseci prije početka kampanje mogli destabilizirati stranku te je naglasio potrebu za “preslagivanjem” unutar DP-a.
“Mjesecima sam pokušavao sjesti s Penavom i pozivao sam ga na razgovore. Da bi se razgovori odvijali, i druga strana mora pristati na to. Onda su do mene došle i neke sulude priče koje su kružile, a koje su sada izašle i u javnost. Ćipe Mlinarić rekao je čak da ja 1992. nisam ni bio u Hrvatskoj i da nisam bio dragovoljac pa sam bio prisiljen izvaditi sve svoje potvrde o braniteljskom i dragovoljačkom statusu. Mislim da je to bilo preružno i nepotrebno u ovome svemu. S druge strane, pobjednik koji ne zna praštati sije novo sjeme razdora. Možemo sjesti ponovno. Neka svi ostanu u stranci. Pozivam Penavu i Stipu Mlinarića da svoj legitimitet provjere kroz izbornu bazu članstva na novim izborima. Ako na taj način bilo tko od njih postane predsjednik, ja ću ga prihvatiti kao svojeg predsjednika”, kazao je Radić u razgovoru za 7dnevno.
Dragašević upitao članove: ‘Hoćemo li imati Domovinski pokret ili Vukovarski pokret?’
Radić: Vratit ću stranku na tvorničke postavke
“Poručujem svim izaslanicima da ću biti predsjednik koji prašta, predsjednik koji će okupiti stranku i vratiti je na tvorničke postavke. Svima onima koji slušaju obećanja – jer sam čuo da se obećavaju silni tajnici, predsjednici i članovi uprava – poručujem da Penava što je obećavao, obećavao je. Posebice taj proces da se postavljaju tajnici u kuloarima i u tajnosti – to više neće biti moguće. Sve će biti vrlo transparentno i taj će se proces provoditi na temelju prijedloga iz županijskih organizacija. Svi moraju znati kako ide proces, na koji način biramo kandidate. Svi će u svakom trenutku znati kako njihovo članstvo za koje mjesto stoji i svi će morati imati jednaku priliku”, rekao je Radić.
Nakon brojnih optužbi s obje strane mnogi unutar stranke strahuju da bi ovakva situacija mogla dovesti do potpunog raskola unutar Domovinskog pokreta. Hoće li nakon današnjih unutarstranačkih izbora iz ove krize izaći snažnija ili će ipak doći do raskola, ostaje za vidjeti.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.