Dronovi za Ukrajince nisu novost. Jeftine bespilotne letjelice za jednokratnu upotrebu koje mogu nositi kamere i nositi nekoliko kilograma eksploziva postale su glavna značajka rata. Ove male letjelice omogućuju ukrajinskim snagama promatranje bojnog polja, usmjeravanje topničke i projektilne vatre te lov na tenkove, kamione i pojedinačne vojnike. No, nije uvijek bilo tako. U vrijeme prve ruske invazije na Krim 2014. godine, ruska vojska je prednjačila u uporabi dronova.
Ruski sustavi izazvali su tada kaos u ukrajinskim mrežama komunikacije, precizno lociravši ukrajinske jedinice koje su potom napadali dronovi. Ova taktika bila je vrlo efikasna, zbog čega su i druge vojske počele prilagođavati vlastite strategije, piše Forbes. U to vrijeme Rusija je bila lider u tehnologiji vojnih dronova i elektronskog ratovanja, pogotovo onih koji se koriste na taktičkoj razini. Ipak, tijekom 30 mjeseci invazije na Ukrajinu, Rusija je izgubila svoju prednost u ovim područjima.
Svjetski predvodnik u tehnoligiji vojnih dronova danas je Ukrajina. Njezna obrambena industrija razvija sve naprednije sustave za svoje borce. I ruska i ukrajinska industrijska baza natječu se u inovaciji, razvoju i upotrebi sve boljih tehnologija koje vojnicima mogu dati prednost na ratištu. To pogotovo vrijedi za dronove i sustave za elektronsko ratovanje, gdje je Ukrajina ipak uspjela preteći Rusiju i razviti naprednije sustave većom brzinom.
Bitke za Kursk otkrile pravu snagu Ukrajine
Ukrajinski uspjesi u regiji Kursk dokaz su snage dronova kojima raspolaže ova zemlja. Pri prelasku u novi teritorij, Ukrajinci navodno koriste sustave elektronskog ratovanja kako bi omeli ruske dronove, a potom šalju gomile vlastitih dronova kojima lociraju i napadaju ruske položaje, piše Forbes. Nakon tih napada dolaze kopnene snage koje osiguravaju područje. Proces se ponavlja sustavno i tako omogućuje Ukrajincima da ostvaruju stabilan napredak. Čini se kako Rusi još nemaju odgovor na ovu taktiku.
Istovremeno, ruski kapaciteti u ovim poljima su oslabjeli u usporedbi s ukrajinskima. Na početku sukoba koristili su taktike slične onima kao i 2014. godine na Krimu. Također su povećali upotrebu dronova Lancet i Shahed. Uz to su koristili i čitav niz sustava elektronskog ratovanja kojima su rušili velike količine ukrajinskih dronova i stvarali probleme u ukrajinskim komunikacijskim sustavima. Iako su ruski dronovi i sustavi elektronskog ratovanja još uvijek moćni i efikasni, oni imaju sve manje efekta na bojištu jer je Ukrajina usvojila nove tehnologije i taktike.
I ruska i ukrajinska industrijska baza natječu se u inovaciji, razvoju i upotrebi sve boljih tehnologija koje vojnicima mogu dati prednost na ratištu. To pogotovo vrijedi za dronove i sustave za elektroničko ratovanje, gdje je Ukrajina ipak uspjela preteći Rusiju i razviti naprednije sustave većom brzinom.
Ще одне ураження російського гелікоптера за допомогою FPV!
Воїни підрозділу М2 Центру спеціальних операцій СБУ на Курщині змогли вдарити вашим FPV по ще одному російському гвинтокрилу.
Цього разу Мі-8 отримав удар у хвостову частину дроном із потужною осколковою БЧ.
Подальша… pic.twitter.com/sY8jbdiIao— Serhii Sternenko ✙ (@sternenko) August 9, 2024
U čemu je tajna ukrajinskog uspjeha?
Ukrajinska prednost u tehničkim područjima moguća je iz više razloga. Tako Forbes navodi studiju RAND-a iz 2014. godine koja kao ključnu razliku između zaraćenih strana ističe dugotrajan proces nabavke opreme kod Rusa. Dugotrajnost koja se povezuje s razvojem novih sustava smanjuje njihovu sposobnost da inkorporiraju iskorake u komercijalnu tehnologiju, što je pogotovo ključno kad je riječ o dronovima i elektronskom ratovanju koji bi trebali koristiti najnovije komercijalne napretke u poljima autonomije, umjetne inteligencije i podatkovne znanosti.
Ukrajina, s druge strane, trenutno gradi vlastitu obrambenu industrijsku bazu, a istovremeno učvršćuje veze između svojih obrambenih i komercijalnih sektora. Mnoge kompanije koje su se prethodno bavile isključivo komercijalnom tehnologijom sada su svoje vještine počele koristiti za razvoj vojne opreme. Ukrajina tako sada ima više od 200 registriranih kompanija koje proizvode vojne dronove, kao i 50 koje proizvode sustave elektronskog ratovanja, navodi Forbes.
Pogledajte što se pojavilo na bojištu u Ukrajini: Šalju cijele čopore, kao iz filma katastrofe
Čak i bez sposobnosti iskorištavanja komercijalnog sektora, ruska obrambena zajednica ima mnogo stručnjaka i iskustva u ovim tehničkim segmentima, budući da su pioniri tih polja. Ipak, njihov problem je, kao što je bio i u prošlosti, proizvodnja na velikoj skali. Nadalje, mnogo njihovih proizvodnih kapaciteta temelji se na kupnji starijih sustava od stranih vojski, umjesto proizvodnje suvremene opreme za vlastite snage. Također, Ukrajina ima koristi od stabilnog priljeva novih sustava i tehnologija sa zapada, čime ojačava razvoj i proizvodnju kod kuće. Rusija je, s druge strane, osakaćena sankcijama i zabranama trgovine koje su nametnule zemlje Zapada nakon invazije na Ukrajinu. Iako Rusi još uvijek dobivaju ključnu opremu iz Kine, Irana i drugih partnera, u mnogim ključnim područjima suočavaju se sa značajnim nestašicama.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.