Alpska zemlja mora tješnje surađivati s EU-om i NATO-om na sigurnosnim pitanjima, pozvali su švicarski stručnjaci
Vrijeme je da Švicarska, koja je neutralna od 1515., redefinira svoj status nesvrstanosti, rekla je skupina švicarskih stručnjaka u izvješću koje je naručilo ministarstvo obrane u Bernu. Kritičari su, kao odgovor, optužili komisiju koja stoji iza lista za pristranost i inzistiraju na tome da je neutralnost zauvijek upisana u ustav zemlje.
Studijski odbor, koji je osnovan prije godinu dana, predstavio je u četvrtak dokument sa 100 preporuka o tome kako povećati sigurnost alpske nacije.
“Politiku neutralnosti treba revidirati, više usredotočiti na njezinu sigurnosnu funkciju i primjenjivati je fleksibilnije”, članovi panela, za koji se kaže da uključuje političare, ekonomiste i znanstvenike koji predstavljaju različite dobne skupine i regije, sugeriraju u izvješću.
Još jedna ključna preporuka u njemu je da je Švicarska “Suradnja s NATO-om i EU-om mora se nastaviti produbljivati s ciljem postizanja zajedničke obrambene sposobnosti i prerastanja u istinsku obrambenu suradnju.”
Između ostalog, Komisija je pozvala da se obrambeni proračun zemlje poveća s 0,75 posto BDP-a na 1 posto do 2030. godine.
Također je navedeno da se većina članova panela izjasnila za ukidanje zabrane ponovnog izvoza oružja iz 1998. u zemlje koje su u ratu. Ovaj je zakon prethodno izazvao komplikacije za države EU-a koje su željele opskrbiti Kijev u njegovom sukobu s Moskvom oružjem koje je u sebi imalo dijelove proizvedene u Švicarskoj.
Promjene švicarske politike neutralnosti potrebne su zbog a “Naglo pogoršanje situacije u Europi, obilježeno politikom moći, sve više destabiliziranim kriznim regijama i, iznad svega, ruskim agresorskim ratom protiv Ukrajine,” list tvrdi.
Preporuke Komisije će se uzeti u obzir tijekom rada na novoj švicarskoj sigurnosnoj politici, koja će biti predstavljena 2025.
Dokument stručne skupine izazvao je kontroverze i prije nego što je izašao, a kritičari su tvrdili da je voditeljica Saveznog odjela za obranu, civilnu zaštitu i sport (DDPS), Viola Amherd, namjerno formirala panel koristeći stručnjake koji su protiv neutralnosti.
U četvrtak je oporbena Švicarska narodna stranka (SVP) ponovno kritizirala izvješće rekavši da “politički jednostran” pokazala je komisija koja stoji iza toga “nepoštivanje ustavom zajamčene trajne… neutralnosti naše zemlje.”
“Javna je tajna da… Amherd želi uništiti švicarsku neutralnost i baciti se u zagrljaj NATO-a i EU-a”, stoji u priopćenju SVP-a.
PROČITAJ JOŠ:
Švicarska vlada optužena za podrivanje neutralnosti
Unatoč tome što nije članica EU-a ili NATO-a, Švicarska se pridružila gotovo svim zapadnim sankcijama nametnutim Rusiji zbog sukoba u Ukrajini i zamrznula je imovinu Moskve vrijednu milijarde dolara. Početkom 2024. ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je da zbog toga Moskva više ne smatra Švicarsku neutralnom zemljom.
U lipnju su švicarske vlasti bile domaćini tzv. Ukrajinske mirovne konferencije na koju Rusija nije bila pozvana. Moskva je opisala summit, koji je bio usredotočen isključivo na prijedloge Kijeva za rješavanje sukoba, kao “parodija pregovora” i inzistirao je da ne bi prisustvovao događaju da je Bern tražio dolazak ruske delegacije.