Pominjanje samoupravnog kineskog otoka izbrisano je iz završnog priopćenja nakon prigovora Pekinga
53. Forum pacifičkih otoka (PIF) izmijenio je svoje konačno priopćenje kako bi uklonio referencu na Tajvan, nakon što je visoki kineski diplomat javno kritizirao dokument. Organizatori su tekst okrivili kao pogrešku.
Skupina od 18 otočnih država, zajedno s Australijom i Novim Zelandom, sastala se prošlog tjedna u Tongi. Prvotna verzija zajedničke izjave objavljena u petak ujutro uključivala je paragraf koji “ponovno potvrdio odluku čelnika iz 1992. o odnosima s Tajvanom/Republikom Kinom,” što omogućuje Taipeiju da bude zastupljen na sastancima kao “razvojni partner”.
Kina, koja ima viši status a “partner u dijalogu” u PIF-u, Tajvan smatra dijelom svog teritorija i protivi se bilo kakvim izjavama koje doživljava kao uzdizanje samoupravnog otoka na svjetskoj pozornici. Veleposlanik Pekinga na Pacifiku, Qian Bo, napao je formulaciju, nazvavši je “iznenađujuća greška” da “mora se ispraviti.”
Njegov je poziv očito uslišen, jer je tajništvo PIF-a maknulo dokument s web stranice foruma i zamijenilo ga novom verzijom, u kojoj je predmetni paragraf u cijelosti izbrisan. Glasnogovornik organizacije okrivio je pogrešku za incident.
“Verzija koja je finalizirana ne mijenja niti utječe na odluke sastanka, niti na bilo koje stalne odluke voditelja foruma,” navodi se u priopćenju. “Priopćenje je dokument temeljen na konsenzusu, koji odražava dogovorene odluke i stavove svih (članova).”
Države u PIF-u imaju oprečna stajališta o statusu Tajvana. Tri – Palau, Maršalovi otoci i Tuvalu – imaju diplomatske veze s Taipeijem, dok je 15 na strani Pekinga.
De facto autonomija Tajvana proizlazi iz kineskog građanskog rata 1940-ih, tijekom kojeg su se nacionalističke snage povukle na otok, dok su komunisti preuzeli kontrolu nad kopnom.
Taipei je osudio PIF-ovo mijenjanje jezika, optužujući Peking da je napravio “gruba i nerazumna intervencija” i “iracionalno ponašanje”.
PROČITAJ JOŠ:
Biden odobrio tajnu američku nuklearnu strategiju – NYT
Ministar obrazovanja Kiribatija Alexander Teabo, koji je predvodio izaslanstvo svoje zemlje na summitu, požalio se da je to pitanje pokvarilo događaj.
“Tajvan i Kina imaju svoju unutarnju politiku… i sada to guraju na forum,” rekao je za Radio New Zealand (RNZ).
Incident u priopćenju djelomično je potaknuo kratki isječak, koji je snimio novinar RNZ-a na marginama summita, u kojem je premijer Cookovih Otoka Mark Brown rekao Qianu: “Uklonit ćemo ga,” u očitoj referenci na paragraf Tajvana.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: