Najnovije prognoze snježnih padalina za zimu 2024./2025. otkrivaju globalni vremenski utjecaj slabe La Niñe, koja se upravo počinje manifestirati u Pacifiku. Iako Europa nije neposredno pod utjecajem La Niñe zbog svoje udaljenosti, posredni učinci mogu biti značajni. Severe Weather donosi detaljnu analizu predviđanja zimskih snježnih padalina.
Iako La Niña izravno utječe na vremenske prilike u Sjevernoj Americi, njezin utjecaj na Europu je složeniji. Na europske vremenske obrasce utječu mnogi drugi faktori prije nego što učinci La Niñe postanu vidljivi.
Za analizu zimskih snježnih padalina pratili smo dva pouzdana sezonska prognostička sustava: ECMWF i UKMO. Podaci za ove prognoze prikupljeni su sredinom kolovoza te su najnoviji mogući.
ECMWF-ov provjereni model
Ove prognoze prikazuju anomalije snježnih padalina, odnosno područja za koja se predviđa više ili manje snijega od prosjeka. Prognoza koja pokazuje manje snijega ne znači potpunu odsutnost snijega, već samo manju količinu padalina od uobičajenog.
Početna analiza modela ECMWF, koji je vrlo cijenjen u sezonskom prognoziranju, pokazuje ispodprosječne snježne padaline za Europu. Zbog utjecaja lokalnog sustava niskog tlaka, predviđa se više snijega nego obično u Skandinaviji.
Studeni će donijeti ispodprosječne snježne padaline širom Europe. Više snijega očekuje se u Alpama i na sjevernom Balkanu, uključujući i Hrvatsku. Tako bi prvi snijeg u Hrvatskoj mogao pasti već u studenom. Prosinac donosi manje snijega nego inače u većem dijelu Europe, s izuzetkom Alpa i sjeverne Skandinavije.
Nepredvidiva visinska ciklona donosi turbulentno vrijeme: Evo kad stiže velika promjena
Više snijega u siječnju
Siječanj također pokazuje smanjen potencijal za snijeg na većem dijelu kontinenta, no jugoistočna Europa može očekivati više snijega zbog anomalija visokog tlaka na sjeverozapadu, iako to ne uključuje Hrvatsku.
Kao dodatak ECMWF modelu, analizirali smo i UKMO model, razvijen od strane Ureda za meteorologiju Ujedinjenog Kraljevstva. Sezonski prosjek za Europu prema UKMO modelu također pokazuje slabu prognozu snježnih padalina, sličnu ECMWF-u. Većina kontinenta može očekivati manje snijega nego obično, osim za neka sjeverna područja.
Studeni donosi ispodprosječne snježne padaline u većem dijelu Europe, s više snijega na sjeveru, slično kao u ECMWF prognozi, ali bez značajnih padalina za Hrvatsku.
Prosinac ne pokazuje značajno poboljšanje, osim u višim predjelima na sjeveru i južnim Alpama te na jugoistoku.
Siječanj ne donosi značajne promjene, s povećanjem potencijala za snijeg na sjeveroistoku i nekim središnjim dijelovima. Oba modela slažu se u predviđanju slabije sezone snijega u Europi, osim za sjeverna i neka središnja područja oko Alpa. Za Hrvatsku, oba modela sugeriraju mogućnost snijega u studenom i siječnju, dok će prosinac biti gotovo bez padalina.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.