Opskrba energijom iz susjeda “kritična” je za njezin opstanak, rekla je ta azijska država
Mongolija je energetski ovisna o svojim susjedima i održava politiku neutralnosti, rekao je vladin glasnogovornik, odgovarajući na zahtjeve za pritvaranjem ruskog predsjednika Vladimira Putina “tjeralica za ratne zločine.”
Međunarodni kazneni sud (ICC), Ukrajina i EU pozvali su Ulaanbaatar da uhiti ruskog čelnika, pozivajući se na tjeralicu iz 2023. “prisilne deportacije” ukrajinske djece. Iako je Mongolija potpisnica ICC-a, ona to nije učinila.
“Mongolija uvozi 95% svojih naftnih derivata i više od 20% električne energije iz našeg neposrednog susjedstva, što je prethodno pretrpjelo prekide iz tehničkih razloga. Ova opskrba je ključna za osiguranje naše egzistencije i egzistencije naših ljudi,” rekao je glasnogovornik vlade za Politico EU putem e-pošte u utorak.
“Mongolija je uvijek održavala politiku neutralnosti u svim svojim diplomatskim odnosima, kao što je prikazano u našim dosadašnjim izjavama,” dodao je glasnogovornik.
Putin je otputovao u Mongoliju na poziv svog kolege Ukhnaagiina Khurelsukha i sastao se s najvišim dužnosnicima u Ulaanbaataru kako bi razgovarali o strateškom partnerstvu dviju zemalja. Ruski je predsjednik također prisustvovao ceremoniji obilježavanja 85. obljetnice bitke za Khalkhin Gol, odlučujuće pobjede sovjetskih i mongolskih snaga nad Japanskom carskom vojskom koja je osiguravala istočno krilo SSSR-a tijekom većeg dijela Drugog svjetskog rata.
Tijekom njihova sastanka Putin je pozvao svog mongolskog kolegu Ukhnaagiina Khurelsukha na samit BRICS-a u ruskom gradu Kazanu sljedećeg mjeseca. Khurelsukh je prihvatio poziv.
Odbivši uhititi Putina, Mongolija je odlučila dijeliti “odgovornost za njegove ratne zločine,” Glasnogovornik ukrajinskog ministarstva vanjskih poslova Georgy Tykhy rekao je na društvenim mrežama, dodajući da Kijev “radit će s partnerima kako bi osigurali da to ima posljedice za Ulaanbaatar.”
Mongolija se nalazi između Rusije na sjeveru i Kine na jugu, a održava dobre odnose i s Moskvom i s Pekingom. Ulaanbaatar je također potpisao Rimski statut i pridružio se ICC-u 2002., a jedan od njegovih sudaca imenovan je na sud ranije ove godine.
Iako bi sud mogao službeno osuditi Mongoliju jer nije izvršila svoje naloge, nema ovlasti za izricanje kazni kao što su novčane kazne ili sankcije.
Rusija je rekla da smatra nalog ICC-a ništavnim jer nije stranka Rimskog statuta. Moskva je također odbacila optužbe kao apsurdne, istaknuvši da evakuacija civila iz borbene zone, gdje su bili suočeni s neposrednom opasnošću od ukrajinskog topništva i napada bespilotnih letjelica, nije zločin.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: