Još jedan dan s promjenjivim vremenom je iza nas, uz puno vlage, lokalne pljuskove i grmljavinu. No, s padom visinske ciklone, večeras će se u mnogim područjima razvedriti. Sutra će se jačati anticiklonalna grana koja će frontalne sustave držati dalje od naših krajeva. Pritisak će nastaviti rasti do subote, kada će vrući zrak početi pristizati, a u ponedjeljak je velika vjerojatnost promjene vremena.
Sutra ujutro, u Slavoniji, Baranji i Srijemu, očekuje se ponegdje magla, a zatim djelomično sunčano vrijeme s mogućim lokalnim pljuskovima od sredine dana. Najviša dnevna temperatura će biti oko 29 stupnjeva.
Vjetar će uglavnom biti slab, kao i u središnjoj Hrvatskoj, gdje će jutro biti pretežno sunčano, ali ponegdje kratkotrajno maglovito. Kasnije će doći do razvoja oblaka, uz malu mogućnost za rijetke pljuskove. Najniža jutarnja temperatura bit će oko 18 stupnjeva, a najviša dnevna između 29 i 31 stupanj, prenosi HRT.
Promjenjivi dani
Zapad zemlje bit će većinom sunčan. U kotlinama će ujutro biti magle, a popodnevni pljuskovi mogući su uglavnom u Gorskom kotaru i unutrašnjosti Istre. U drugom dijelu dana duž obale će zapuhati umjeren sjeverozapadni i jugozapadni vjetar. Najniža temperatura će biti od 15 stupnjeva u gorju do 22 na otocima, dok će najviša biti od 26 do 31 stupanj.
U pretežno sunčanoj Dalmaciji temperatura će ponegdje dosegnuti i 33 stupnja. Samo će u zaleđu povremeno biti umjerene naoblake u drugom dijelu dana. Puhat će umjeren sjeverozapadni vjetar. Mnogo sunčanih sati očekuje se i na krajnjem jugu zemlje. Vjetar će biti slab, prema otocima umjeren sjeverozapadni, a uz obalu jugozapadni. More će biti malo do umjereno valovito. Najviša temperatura zraka će se kretati između 29 i 32 stupnja.
Za radost mnogih, vikend će u unutrašnjosti zemlje biti pretežno sunčan. Temperature će znatno porasti, dosežući između 30 i 35 stupnjeva. U nedjelju će umjeren jugozapadni vjetar donijeti blago olakšanje od vrućine. Međutim, u ponedjeljak nas očekuje promjena vremena s lokalno izraženijim pljuskovima i grmljavinom.
U Hrvatsku dolazi nova neugodna vremenska pojava: Plavo nebo će nestati, nešto stiže s Atlantika
Promjene od oluja do vrućina bi mogle biti svakodnevnica
Početkom tjedna oblaci i kiša zahvatit će i sjeverni Jadran, uz mogućnost nevera. Do tada će na obali biti sunčano i vruće, s blagim do umjerenim sjeverozapadnim vjetrom, koji će u nedjelju privremeno okrenuti na jugo i južni vjetar.
Česte promjene vremena, oluje u ljetnim mjesecima, kao i nesnosne sparine i vrućine mogle bi biti dio naše svakodnevice tijekom ljeta. Sličnu situaciju prolaze i Srbi, pa je njihova klimatologinja, Irida Lazić odlučila objasniti zašto dolazi do naglih i jakih promjena.
“Proteklih dana imali smo toplinski val koji je u naše krajeve donio topao zrak, a sve je to bila odlična podloga za jaka nevremena. U odnosu na prošlu godinu, ove su godine bile jače. Svake godine imamo sve češće oluje , a uz zagrijavanje klime pridonosimo stvaranju jačeg „goriva“ za te oluje kada se spoje vlaga zraka i određena strujanja nad tim područjem, dobivamo oluje kakve smo imali proteklih dana”, pojasnila je.
Što s ljetom?
Otkrila je i kako žuto, tmurno nebo možemo pripisati afričkom pijesku pa je objasnila kako je iznimno teško prognozirati intenzitet oluje. Potom je zaključila kako je jako izvjesno da će ovo ljeto biti najtoplije u proteklih godina.
“Ovo će ljeto, prema predviđanjima, biti vrlo vruće. Toplije nego prije. Iz mjeseca u mjesec bilježimo temperaturne rekorde, a posebno visoke temperature očekuju se u kolovozu. Srpanj će biti topao, topliji nego što smo navikli. U kolovozu se zbog ovih zračnih strujanja očekuje vrlo toplo vrijeme, s velikim brojem toplinskih valova”, objašnjava.
“Lipanj je najosjetljiviji na oluje, dok se u kolovozu ne očekuju tako jake oluje. S klimatskim promjenama i zatopljenjem od jedan posto, porasla je vlaga, što stvara dodatno “gorivo” za oluje i to će postati naša nova klima”, prenosi Blic njezine riječi.
Pogledajte apokalipsu u Beogradu: Oluja potopila noćni klub, ljudi vrištali zarobljeni u autima
Sve se mijenja
Velike promjene vremena znatno će utjecati na našu budućnost, veli dr. Andrej Stojić, također prenosi Blic. Istaknuo je kako procjene da živimo deset godina kraće zbog loše kvalitete zraka možda i gore pa zaključio:
“Ne znamo što dolazi. Znamo da deseci tisuća zagađivača žive u atmosferi, dok je njihovih izvora manje od 10. Možemo pretpostaviti da ako pijesak dolazi iz Sahare, da sadrži određene elemente koji karakteriziraju pijesak , ali pravu sliku baš i nemamo”.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.