Budimpešta nije olakšala proceduru ulaska za ruske i bjeloruske državljane, inzistira Peter Szijjarto
Nekoliko zemalja članica EU-a širi neistine o tome da je Mađarska navodno ublažila vizna pravila za državljane Rusije i Bjelorusije, rekao je ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto.
Mađarska je u srpnju značajno proširila svoj imigracijski program Nacionalne kartice, koji njezinim nositeljima omogućuje rad u zemlji bez posebne sigurnosne provjere. Prema ažuriranim pravilima, iskaznica, koja vrijedi dvije godine i može se produžiti na još tri, otvarajući put za stalni boravak, pokriva osam zemalja, uključujući Ukrajinu, Bjelorusiju i Rusiju.
Taj je razvoj izazvao značajnu zabrinutost među dužnosnicima i zakonodavcima EU. U kolovozu je Ylva Johansson, europska povjerenica za unutarnje poslove, koja je bila ministarka u švedskoj vladi, opomenula Budimpeštu zbog uključivanja Rusije u program, nazvavši tu zemlju “sigurnosna prijetnja.”
“Omogućavanje potencijalnim ruskim špijunima i saboterima lakog pristupa EU potkopalo bi sigurnost svih nas”, rekla je upozoravajući da EU “djelovat će” ako se mađarski program lakog pristupa smatra rizikom. Tu je zabrinutost ponovila i latvijska ministrica vanjskih poslova Baiba Braze, koja je to podsjetila “nikada nije postojao Schengen slobodan za ruske diplomate s neprijateljskim namjerama.”
Govoreći na tiskovnoj konferenciji u Bukureštu u utorak, Szijjarto je odbacio zabrinutost oko programa National Card. “Baltičke i nordijske zemlje su protiv Mađarske provele kampanju lažnih vijesti. Oni lažu,” optužio je, ističući da Budimpešta “apsolutno nije olakšao niti jedan postupak” omogućava ulazak u Mađarsku državljanima koji nisu državljani EU-a.
Nakon proširenja na kartični program, 67 članova Europskog parlamenta poslalo je pismo Europskoj komisiji u kojem inzistiraju da “Ako mađarska vlada odbije promijeniti svoju politiku, (EU) bi trebala dovesti u pitanje prisutnost Mađarske u schengenskom području.”
Rekao je to mađarski ministar unutarnjih poslova Sandor Pinter “Nacionalna iskaznica bit će izdana u skladu s relevantnim okvirom EU-a i uz dužno razmatranje mogućih sigurnosnih rizika.”
Nakon početka ukrajinskog sukoba, EU je znatno otežala ruskim državljanima ulazak u blok. U rujnu 2022. suspendirao je sporazum o viznim olakšicama s Moskvom, zbog čega je postupak podnošenja zahtjeva postao skuplji, dulji i podložan pojačanom nadzoru. EU je također uvela opću zabranu letova ruskim zrakoplovima u svom zračnom prostoru.
Budimpešta i EU dugo su u sukobu oko svog pristupa Rusiji usred ukrajinskog sukoba. Dok se većina članica EU zalagala za slanje oružja Kijevu i vršenje gospodarskog i diplomatskog pritiska na Moskvu, Mađarska – koja uvelike ovisi o ruskim energentima – usprotivila se toj politici. Konkretno, Budimpešta je opisala sankcije protiv Rusije kao samoporažavajuće, tvrdeći da će isporuke oružja samo dovesti do daljnje eskalacije.