Državno zakonodavno tijelo Kalifornije prošli je tjedan donijelo zakon pod vodstvom demokrata koji bi, ako ga potpiše guverner države, zabranio privatnim koledžima da primaju željene kandidate koji su u srodstvu s bivšim studentima, zaposlenicima ili donatorima.
Prijedlog zakona, AB 1780, prošao je jednoglasno u Skupštini i također je odobrio Senat, sa samo pet republikanaca koji su glasali protiv njega. Sada ide do stola guvernera Gavina Newsoma na odobrenje.
Prema demokratskom autoru zakona, zastupniku Philipu Tingu, zakon je “odgovor na odluku Vrhovnog suda SAD-a od prošlog ljeta koja zabranjuje razmatranje rase u procesu upisa na koledž.”
“Ako rasa ne može biti faktor, Ting i drugi pristaše vjeruju da bogatstvo ili veze također ne bi trebalo razmatrati”, rekao je Tingov ured u priopćenju za javnost.
KALIFORNIJSKI REPUBLIKANSKI ZAKONODAVAC REAGIRA NA ‘LUDI’ PRIJEDLOG ZAKONA KOJIM BI SE NEDOKUMENTIRANI PRVI KUPCI STANOVA DAO NOVAC
“Ovdje se igra jednakim prilikama. Svima treba biti pošteno”, rekao je Ting u izjavi. “Naporan rad, dobre ocjene i dobro zaokruženo iskustvo trebali bi vam donijeti mjesto u nadolazećem razredu – a ne veličina čeka koju vaša obitelj može napisati ili s kim ste u rodu. Ako cijenimo raznolikost u visokom obrazovanju, moramo izjednačiti uvjete. To znači učiniti proces prijave na koledž pravednijim i ravnopravnijim.”
Ovo nije prvi put da je Ting pokušao postići usvajanje ovog zakona kako bi spriječio povlašteni upis na fakultete poput Sveučilišta Stanford ili Sveučilišta Južne Kalifornije. Trenutačni prijedlog zakona doživio je nekoliko izmjena u odnosu na prethodne verzije.
Ranija verzija prijedloga zakona oduzela bi privatnim sveučilištima njihovo financiranje državnom potporom ako bi se utvrdilo da prakticiraju naslijeđeni upis, ali je uklonjen iz najnovijeg zakona.
KALIFORNIJSKI REPUBLIKANSKI ZAKONODAVAC REAGIRA NA ‘LUDI’ PRIJEDLOG ZAKONA KOJIM BI SE NEDOKUMENTIRANI PRVI KUPCI STANOVA DAO NOVAC
Prema Tingovu uredu, izvješća pokazuju da je prošle jeseni šest kalifornijskih koledža još uvijek davalo prednost kandidatima koji su povezani s bivšim studentima i donatorima. Sveučilište Južne Kalifornije primilo je najviše studenata – 1.791 – dok ih je Stanford primio 295. Claremont McKenna i Harvey Mudd primili su po 15, a Northeastern manje od 10, dok je Sveučilište Santa Clara prijavilo 38, što je pad u odnosu na 1.133 prethodne godine.
Ako Newsom potpiše nacrt zakona, Kalifornija će postati peta država koja je zabranila primanje naslijeđa.
Prošle su godine Democrats on the Hill predstavili sličan prijedlog zakona pod nazivom Fair College Admissions for Students Act, dok su ga neki republikanci kritizirali.
“Pomalo je zanimljivo da elitna sveučilišta koja su učinila toliko signaliziranja vrlina u pogledu rješavanja nejednakosti imaju ovo čime kultiviraju lojalnost među svojim studentima”, rekao je senator Bill Cassidy, R-La., za HuffPost.
PRO-LIFERS BLAST TRUMP ‘IZDAJU’ S PROMJENOM STAVA O ABORTUSU, ODGOVOR NA FLORIDSKI AMANDMAN 4
“Bez zauzimanja stava, ne mogu ne primijetiti tu ironiju”, rekla je Cassidy, koja je visoko rangirana članica Odbora za zdravstvo i obrazovanje Senata. “Ako se ispostavi da je to glavni doprinos nejednakosti naše nacije, očekivao bih da će dobrovoljno prekinuti s tim ako doista misle sve one stvari za koje signaliziraju vrlinu.”
Republikanski senatori Ted Cruz, Tim Scott i JD Vance tada su naznačili da bi mogli podržati prijedlog zakona, koji nije imao značajnih pomaka od srpnja 2023.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Ovog mjeseca Illinois se pridružio Coloradu i Virginiji u zabrani upisa naslijeđenih studenata na javne fakultete i sveučilišta. Maryland se ističe kao jedina država koja je zabranila tu praksu u privatnim i javnim ustanovama. U međuvremenu, New York, Massachusetts i Minnesota aktivno raspravljaju o sličnim mjerama u svojim državama.