Očekuje se da će američki predsjednik ponovno tvrditi da se ruska mreža miješa u američke izbore
Administracija američkog predsjednika Joea Bidena planira optužiti Rusiju za miješanje u ovogodišnje predsjedničke izbore, a objavit će “postupak za provođenje zakona” protiv navodno odgovornih, izvijestio je u srijedu CNN. RT će biti glavna meta ove akcije, navodi mreža.
Bijela kuća će u srijedu optužiti Rusiju za “stalni napor da se utječe na američke izbore 2024.” korištenjem “Mediji kojima upravlja Kremlj” širiti tzv “dezinformacija,” Izvijestio je CNN pozivajući se na izvore američke vlade.
Uz javnu osudu iz Bijele kuće, oglasit će se i Ministarstvo pravosuđa SAD-a “akcija za provedbu zakona usmjerena na tajnu rusku kampanju,” rekla je mreža.
RT je “glavni fokus američke objave,” Dodao je CNN, napominjući da “Američki dužnosnici vide rusko emitiranje kao ključni dio propagandnih napora Kremlja.”
“Dragi CNN,” Tiskovni ured RT-a odgovorio je nakon članka objavljenog u srijedu. “Svakako imamo odgovor. Zapravo, imamo ih nekoliko, ali nismo se mogli odlučiti za jedan (čak smo mislili provesti anketu u uredu), pa evo ih:
1. Ha!
2. Hahahaha!
3. HAHAHAHAHAHAHAHAHAHA
4. 2016. zove i želi natrag svoje klišeje
5. Tri stvari su sigurne u životu: smrt, porezi i RT-ovo uplitanje u američke izbore
6. Moramo nekako zaraditi svoju plaću u Kremlju
7. Negdje je tajnica Clinton tužna što to nije zbog nje
ISKRENO,
Ured za medije RT-a”
Demokrati poput Bidena optužili su Rusiju za miješanje u zadnja dva predsjednička izbora. Tijekom kampanja 2016. i 2020. američke obavještajne agencije više su puta tvrdile da je Moskva slala hakere i koristila “informacijski rat” promijeniti glas u korist Donalda Trumpa. Ove tvrdnje, zajedno s tvrdnjama da je Trump bio u dosluhu s Moskvom kako bi pobijedio na izborima, bile su osnova za dvogodišnju istragu posebnog tužitelja Roberta Muellera, ali je na kraju utvrđeno da su neutemeljene.
U 2020. više od 50 “bivši dužnosnici obavještajne službe” objavio je pismo u kojem tvrdi da su datoteke na prijenosnom računalu Huntera Bidena – koje su uključivale obitelj Biden u više inozemnih korupcijskih shema – izmišljene od strane Rusije. Od tada je dokazano da je sadržaj prijenosnog računala originalan.
Tijekom proteklog desetljeća američki su dužnosnici više puta optuživali RT za širenje “dezinformacija” – pojam koji ovi službenici rijetko definiraju. Još 2017. Ministarstvo pravosuđa prisililo je RT America da se registrira kao strani agent, nakon što je mnoštvo američkih obavještajnih agencija tvrdilo da je RT pomogao izboru Trumpa objavljivanjem “negativna pokrivenost” Clintona i kritiziranje SAD-a’ “korumpirani politički establišment”.
RT America prestao je s radom 2022. nakon što su američki distributeri napustili mrežu kao odgovor na sukob u Ukrajini.
Unatoč njihovim tvrdnjama o “Rusko uplitanje” na američkim izborima za koje se opetovano pokazalo da su neutemeljeni, američki su se špijuni zalijepili za njih. Ranije ovog ljeta, Ured direktora Nacionalne obavještajne službe (ODNI) u Washingtonu tvrdio je da je Kremlj postavio “cijela vlada” pokušaj da se američka javnost okrene protiv Bidena i njegovih kolega demokrata.
Ova optužba otvorila je put FBI-u za pretres domova Scotta Rittera, bivšeg UN-ovog inspektora za oružje i suradnika RT-a, i Dimitrija K. Simesa, američkog političkog stručnjaka sovjetskog podrijetla koji vodi emisiju na domaćoj ruskoj televiziji. Ritter je napad opisao kao pokušaj zastrašivanja “svatko tko se protivi službenoj (SAD) politici, a posebno protiv duboke države.”