Predivni Pelješac u svijetu je poznat po vrhunskim vinima ali i po školjkarstvu te jednoj od najstarijih solana na svijetu. No, potencijal poluotoka mnogo je veći. Primjerice, u uzgoju ljekovitog bilja poput lavande i smilja. No, kao i većina ostalih proizvođača na cijeloj obali, i uzgajivači na Pelješcu bore se s još nepoznatom i zasad neizlječivom bolešću lavande koju uzrokuje – globalno zagrijavanje.
Uzgojem lavande i smilja obitelj Šatara bavi se već deset godina. U berbu kreću u zoru ili sumrak, kad bumbari i pčele spavaju, a proizvode balzame, ulja i hidrolate.
– Ja sam prije četiri godine sadila lavandu, sad mami tamo pomažem pakirati sve njezine proizvode – kazala je za Regionalni dnevnik Tonka Šatara.
– Lavanda standardno, onako, djeluje opuštajuće, evo i ovdje dok beremo, nekako, umorimo se, ali super nam je – rekla je Nikolina Šatara, uzgajivačica ljekovitog bilja u Stonu.
Lavanda je biljka koja može živjeti i nekoliko desetljeća, no posljednjih godina suočava se s nepoznatom bolesti.
– Znači, ovo se pojavilo kod mene prije nekih sedam, osam godina. I, nažalost, pričao sam s prijateljima na Hvaru, zasad nema lijeka. Jako je grubo, počne se sušiti u sredini, kao da si ga nekom kemikalijom spalio. Ovo kako ide, zaraženo je sve, i rasadnici, i vidjeli ste oko kuća, što ljudi posade za ukras, da im se osuši – ispričao je Antonio Šatara, uzgajivač ljekovitog bilja u Stonu.
Agronomski stručnjaci nisu izolirali uzročnika, kojemu, smatraju, pogoduje globalno zatopljenje.
– Nije još definirano točno da je izolirana jedna gljivica, radi se uvijek o kombinaciji gljivica. I za početak nekakav naš savjet bi bio da u samoj sadnji se stavi dosta stajskoga gnojiva – napomenuo je Frano Mihlinić, Uprava za stručnu podršku u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Lavanda je dragocjena, ne samo zbog opuštajućeg mirisa i privlačenja oprašivača nego i zbog blagotvornog djelovanja na kožu i živčani sustav. Stoljećima je dio Mediterana, stoga se uzgajivači nadaju ozbiljnijim istraživanjima i pronalasku lijeka za biljku koja već stoljećima liječi ljude.
I.B.