Studija koju je provelo Sveučilište Južne Floride otkrila je nove detalje o kolonizaciji Mallorce u Španjolskoj.
Podvodni most koji se nalazi unutar špilje Genovesa prvi su otkrili istraživači 2000. godine, prema dr. Bogdanu Oncu, profesoru geologije na Sveučilištu Južne Floride i voditelju studije, u e-poruci za Fox News Digital.
U to vrijeme procijenjeno je da je most star 3500 godina, prvenstveno na temelju keramike koja je pronađena u blizini mjesta na kojem je most napravljen, ali nova studija datirala je drevni vapnenački most još više u prošlost.
ISTRAŽIVAČI ISKOPALI NALAZAK STAR 2400 GODINA U STAROM GRČKOM GRADU
Istraživački tim proučavao je potopljeni most od 25 stopa i objavio svoje nalaze 30. kolovoza 2024. u časopisu Communications Earth & Environment.
Novo istraživanje pokazalo je da je most zapravo izgrađen prije gotovo 6000 godina, što ukazuje da ljudski život na Mallorci datira dulje od onoga što se dosad mislilo.
“Procjenom vremenskog okvira izgradnje mosta, naše istraživanje sugerira da su ljudi vjerojatno stigli na Mallorcu gotovo 2000 godina ranije nego što se mislilo”, rekao je Onac za Fox News Digital. “Ovo otkriće značajno smanjuje jaz između kolonizacije otoka u istočnom (prije 13.000 godina) i zapadnom Mediteranu.”
12-GODIŠNJI DJEČAK ŠETAO PSA U ENGLESKOJ NALETIO NA ZApanjujući DREVNI NALAZ: ‘RELATIVNO RIJETKO’
Kako bi otkrili starost mosta, istraživači su promatrali “mineralne obraste na već postojećim stalaktitima u blizini mosta” kao i “analizirali visinu obojene trake” koja je pronađena na njegovom gornjem dijelu.
Kako bi prikupili uzorke minerala, ronioci su poslani oko pet metara ispod površine vode.
“Oba pokazatelja upućuju na to da su ove značajke nastale tijekom razdoblja kada je razina mora još uvijek (i) stajala između 5800 i 5500 godina. To implicira da je most morao biti izgrađen prije tog vremenskog okvira, ali ne nakon 5600 godina, kao što je razina mora bi se do tada već podigla iznad mosta”, rekao je Onac za Fox News Digital.
Činjenica da je kameni most bio pod vodom otvara pitanje njegove očuvanosti.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Potapanje je zapravo pomoglo očuvanju kamenog mosta. Da je bio iznad vode, bilo bi mnogo elemenata s kojima bi bio u interakciji koji bi mogli ometati njegovo očuvanje.
“Potapanje kamenog mosta zapravo je pomoglo njegovom očuvanju”, rekao je Onac.
“Izgrađen od velikih vapnenačkih blokova, vjerojatno potječući od rušenja špilja, poplava je služila kao zaštitna mjera. Da je most bio izložen, osobito zbog utjecaja masovnog turizma na Mallorci, njegova bi sudbina mogla biti sasvim drugačija”, nastavio je Onac. Srećom, voda ne oštećuje vapnenac pa je most u potopljenom stanju ostao dobro očuvan.