Engleski klub je kupio njih dvojicu i nedugo nakon toga prodao Doulglasa Luiza Bianconerima kako bi spojio kraj s krajem. U Engleskoj su mnoge druge tvrtke (uključujući Chelsea i City) bile prisiljene prodati kako bi se uskladile s pravilima o profitabilnosti i održivosti
Kada su u žurbi Iling Junior i Barrenechea potpisali za Aston Villu u zalazak lipnja i zoru srpnja, već je bilo jasno da je operacija koju je Juve smislio da uzme Douglasa Luiza djelomično motivirana problemima engleskog kluba s Financijski fair play Premier lige. Potvrda je stigla sljedećih tjedana, kada je krilni napadač crno-bijelih poznat za vrijeme Allegrijeve uprave krenuo obrnutim putem, preselivši iz Aston Ville na posudbu u Bolognu. A nekoliko tjedana kasnije Argentinac je stigao i do Valencije s privremenim rješenjem.
sinteza
—
Ukratko, početni dogovor uključivao je da Bianconeri potroše 50 milijuna za brazilskog veznjaka, ublaženih s 25 milijuna prikupljenih za prodaju dvaju dragulja Juventusove akademije. Na taj je način Aston Villa do 30. lipnja uspjela otplatiti crveni karton iz prethodne sezone, ali je nekoliko dana kasnije uz Ilinga i Barrenecheu zatvorila krug. Proračunski gledano, klub iz Birminghama poslao je pojačati dvojicu igrača koji očito nisu bili u tehničkim planovima, štedeći i na plaćama. A ovo je odlučujući korak u razumijevanju ograničenja u kojima su ovog ljeta djelovali klubovi engleske prve lige. Gotovo svi su morali stegnuti remen kako bi se uklopili u zadani proračun.
Chelsea i okolna područja
—
Kao dokaz tome je i posljednji prijelazni rok Chelseaja koji Osimhena prati već duže vrijeme. No, dogovor s Nigerijcem je pao u vodu upravo zato što na Stamford Bridgeu nisu mogli prijeći prag od 6 milijuna eura neto plaće. Čak je i kupnja Sancha bila luksuz koji je doveo do prodaje Sterlinga Arsenalu: da bivši reprezentativac nije otišao sa svojom velikom plaćom, kupnja bivšeg Uniteda ne bi bila moguća. Mali fragmenti općenito složenog konteksta. Leicester se, primjerice, posljednjih dana veselio što je izbjegao kaznu zahvaljujući pravnoj tehnici, no i sam Manchester City doživljava svojevrsno odbrojavanje s obzirom na to da će se nezavisna komisija Premier lige uskoro izjasniti o proceduri koja vidi tvrtku u vlasništvu šeika Mansoura optuženu za kršenje propisa u 115 navrata. A još prije nekoliko mjeseci Everton i Nottingham Forest već su morali završiti sezonu s kaznom.
Igrajte Fantaampioto, Gazzettino fantasy natjecanje s 300.000 € nagradnog novca! Izazovite najbolje fantasy igrače u Italiji. Za registraciju KLIKNITE OVDJE
tjeskoba
—
Ukratko, ovih su dana svi u Premier ligi ojađeni. U skladu s pravilima tzv. profitabilnosti i održivosti. Da, jer kako bi se razlikovali od UEFA-inog financijskog fair playa, engleski menadžeri su svoj sustav nazvali PSR, akronim za pravila profitabilnosti i održivosti. Također iz tog razloga engleski prvak prodao je Juliana Alvareza u Atletico Madrid za 75 milijuna. Guardiola se sigurno ne bi lišio talentiranog argentinskog napadača, ali očito je došlo vrijeme da se pokažu znakovi dobre volje. Da, jer u kontekstu superbogatog vlasništva, u kojem je konkurentnost dovela tvrtke do ludog trošenja posljednjih godina, teško je nametnuti tako odlučujući zaokret. U svakom slučaju, lekcija iz engleskog pokazuje da čak iu najnaprednijoj stvarnosti svjetskog nogometa, duh zaduženosti riskira prouzročiti kolaps sustava iz temelja. A dugoročno bi ovaj oprez mogao dovesti do širih pozitivnih učinaka. U Italiji se tim putem krenulo, ali ne istom odlukom.
© SVA PRAVA PRIDRŽANA