Japan i Australija obećali su ojačati vojne veze kako bi se suočili sa sve složenijom situacijom u regiji tijekom “2+2” sigurnosnog sastanka u Australiji u četvrtak, no kineski promatrači upozoravaju da bi takvi potezi mogli ugroziti mir i stabilnost u Azijsko-pacifičkoj regiji te izazvati duboku zabrinutost među regionalnim zemljama.
Japanska ministrica vanjskih poslova Yoko Kamikawa i ministar obrane Minoru Kihara susreli su se s australskim zamjenikom premijera i ministrom obrane Richardom Marlesom te ministricom vanjskih poslova Penny Wong u Melbourneu – prenijelo je japansko Ministarstvo vanjskih poslova u četvrtak.
Japan i Australija planiraju jačanje strateške infrastrukture i aktiviranje trilateralnih konzultacija o infrastrukturi s SAD-om, a suradnja će se proširiti na strateške komunikacije i borbu protiv stranih manipulacija informacijama. Također proširuju trilateralnu suradnju u obavještajnim, nadzornim i izviđačkim aktivnostima te pojačavaju zajedničke zračne operacije, uključujući rasporede F-35 aviona iz SAD-a.
Kontroverze iz prošlosti i novi savezi
Kineski analitičari posebno ističu povijesnu ironiju u suradnji Japana i Australije, s obzirom na to da je Japan tijekom Drugog svjetskog rata bio agresor dok se Australija borila protiv Japana u Pacifičkom ratu.
Danas, međutim, Japan sve više naginje prema SAD-u i saveznicima poput Australije i Južne Koreje, nastojeći se pozicionirati kao “normalna zemlja” koja nije ograničena postratnim međunarodnim sporazumima – piše kineski Global Times.
Lü Chao, istraživač iz Liaoning Akademije društvenih znanosti, ističe da bi ovakvo pozicioniranje moglo ugroziti međunarodni poredak uspostavljen nakon Drugog svjetskog rata. “Povezivanje Japana s Australijom i drugim saveznicima poput SAD-a je dio šire strategije koja uključuje stvaranje saveza za ograničavanje kineskog utjecaja u regiji,” kaže Lü.
Indo-Pacifička strategija: Put ka stabilnosti ili konfliktu?
Jačanje japansko-australske suradnje dolazi u trenutku kada SAD provodi tzv. Indo-Pacifičku strategiju, što dodatno komplicira odnose u regiji. Chen Hong, izvršni direktor Centra za azijsko-pacifičke studije na East China Normal University, tvrdi da je cilj strategije obuzdavanje Kine i potkopavanje njenog mirnog razvoja.
“Sjedinjene Države koriste saveze poput japansko-australskog kako bi povećale pritisak na Kinu i podrile njen utjecaj u regiji,” objašnjava Chen.
Promatrači u Pekingu upozoravaju da ovakva sigurnosna suradnja može eskalirati napetosti i poremetiti delikatnu ravnotežu snaga u Azijsko-pacifičkoj regiji. Iako se javno zalaže za mir i stabilnost, suradnja Japana i Australije mogla bi na kraju rezultirati suprotnim ishodom, stvarajući dodatne izazove i prijetnje sigurnosti u regiji – navode kineski izvori.
Ključni sigurnosni sastanak zabrinuo Kinu: Spremaju se koordinirane akcije