Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u četvrtak da bi služenje obveznog vojnog roka u Srbiji moglo biti uvedeno za oko godinu dana i da će vojni rok vjerojatno trajati 75 dana.
Vučić je na Gučevu, nazočivši taktičko-vojnoj vježbi, rekao da će vjerojatno biti donesena odluka da vojni rok traje dva mjeseca plus 15 dana vježbe, što je ukupno 75 dana. Prema njegovim riječima, za vrijeme provedeno u služenju vojnog roka, novčana naknada ne bi bila beznačajna. “To je pet puta manje nego što sam ja služio, a za našu vojsku je od velikog značaja. Dobit će besplatno sve, hranu, piće i ne tako zanemarljiv prihod”, kazao je Vučić.
“Mi smo sada razgovarali oko vojnog roka i vjerojatno ćemo donijeti tu odluku. Procjene u ovom trenutku još nisu završene i razgovori” izjavio je Vučić te dodao kako ima nekoliko problema, ali se moraju pokušati sačuvati ljudi u zemlji. “Tražimo modalitete i uskoro ćemo izaći sa tim. Dogovorili smo da u različitim krajevima Srbije obnovimo kasarne”, rekao je.
Kako će izgledati vojni rok u Srbiji
Kako je rekao predsjednik Srbije Vučić, ako vojni rok bude uveden, trajat će 75 dana – dva mjeseca i 15 dana vježbe. Bit će obvezan za muškarce, a dobrovoljan za žene, piše Blic. Srbijanski premijer Miloš Vučević je krajem lipnja objasnio da će biti potreban “jedan vremenski okvir” kako bi se sve pripremilo ukoliko se donese odluka o vraćanju obveznog vojnog roka. “Što se mene tiče kao predsjednika Vlade snažno podržavam tu odluku i ne samo kao predsjednik Vlade, nego kao otac dvojice sinova. Nemam nikakav problem i ne želim da naša djeca idu u bilo kakav rat i bilo kakvo stradanje, a želim da je naša država sigurna, kao i njeni građani” poručio je Vučević.
Zoran Dragišić, profesor s Fakulteta sigurnosnih studija, smatra da je i četiri mjeseca vrlo kratak period. “Praktično za to vrijeme možete tek da se naviknete na uniformu. Prema mom mišljenju, bez najmanje devet mjeseci obuke i ne možete da napravite od regruta vojnika i rezervista”. Kako je kazao za Blic, za četiri mjeseca regruti mogu proći samo osnovnu pješadijsku obuku. No, kako bi uopće izgledala obuka u Srbiji? Kako se moglo čuti u tamošnjim medijima, predloženo je da obuka bude u dva dijela – teorijska i praktična.
Teoretski dio bi obuhvatio osnove vojne taktike i tehnike, vojno pravo, prvu pomoć i samozaštitu te atomsko – biološko – kemijsku obranu. Tijekom praktične obuke regruti bi naučili kako se rastavlja i sastavlja oružje, gađa iz različitog pješadijskog naoružanja, prošli bi i borbu bez oružja i samoobranu, kretanje i maskiranje na bojištu, kopanje rovova i izgradnju zaklona, preživljavanje u prirodi, prelaženje prepreka, a u ovisnosti od potreba mogla bi biti provedena i dodatna specijalistička obuka.
‘Prigovor savjesti’ može, ali samo u vojarni
Vojni rok u Srbiji obvezno bi služili svi punoljetni muškarci do 30. godine starosti. Prema sadašnjem zakonu, regrutima je bilo odobreno deset dana odsustva. Međutim, kako je nedavno rekao ministar Vučević, sada se razmišlja o dvije varijante: da regruti svakog vikenda budu slobodni pa da se u ponedjeljak vrate u vojarne ili da to bude svakog drugog vikenda. Također, za sada nadležni još nisu objelodanili konkretno hoće li regruti primati nadoknadu za vrijeme služenja obveznog vojnog roka i kolika bi ona iznosila. Vojnici koji dobrovoljno služe vojni rok primaju mjesečne naknade, trenutno oko 393,09 eura uz vojno zdravstveno osiguranje, putne troškove, smještaj, prehranu i odjeću.
Jedna od najvećih dilema je kako će izgledati i koliko će trajati obvezan vojni rok za one koji izraze “prigovor savjesti”, odnosno ne žele služiti pod oružjem, što im dopušta Ustav Srbije. Dok nije ukinut obvezan vojni rok, veliki broj regruta je koristio “prigovor savesti” te se opredjeljivao za civilno služenje vojske u bolnicama, domovima zdravlja, gerontološkim centrima, kazalištima… Međutim, prema najavama nadležnih, ovo više neće biti moguće, bar ne u tadašnjem obliku.
Srbin se prijavio u vojsku pa se zaprepastio: ‘Kako da ja nakon ovog ostanem domoljub’
“Ja sam tu vrlo otvoren i ne mislim da trebaju (oni koji će nekada opravdano, a nekad neopravdano pozvati se na prigovor savjesti) ići u vrtiće pa da nam se sklone iz vojne obveze. Ako imate pravo da istaknete prigovor savjesti, to je za nošenje oružja, a ne za život u uvjetima vojarne” rekao je ranije premijer Srbije. Dakle, kako se moglo neslužbeno čuti, oni koji bi izrazili „prigovor savjesti“ također bi kao i svi drugi bili raspoređeni po vojarnama, samo ne bi imali dodir s oružjem. Vučević je ranije rekao da se zalaže “da svi koji budu služili bez oružja imaju duplo duži vojni rok”. Za neodazivanje na služenje vojnog roka predviđene su i sankcije – novčano ili do jedne godine zatvora.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.