Na sjednici Vlade premijer Andrej Plenković i ministri predstavljaju novi, sedmi po redu, paket mjera i subvencija građanima i poduzetnicima. Mjere su dosad, između ostalog, uključivale i subvencionirane, odnosno snižene cijene struje i plina. No, prema najavama, energenti bi trebali poskupjeti. Što će se točno dogoditi sa subvencijama bit će poznato vrlo skoro.
Ministar financija Marko Primorac prije nekoliko dana je objasnio su cijene energenata na povećanim razinama već duže vrijeme te da su subvencije u potpunoj mjeri sve manje opravdane. Naglasio je da će se dogoditi postupno smanjivanje subvencija kako to ne bi izazvalo nekakve negativne učinke. Što se subvencija na gorivo tiče, Vlada je od toga praktički odustala, no jednim dijelom je zadržala ograničenje marži, što, po njegovim riječima, nije subvencija iz proračuna.
“Ako imate dugoročno povećane cijene energenata, a umjetno iz proračuna tu cijenu pokušavate smanjiti za građane i poduzetnike, tada i građani i poduzetnici nisu svjesni da je došlo do dugotrajnog poremećaja na tržištu, odnosno do dugotrajno formiranih novih cijena, a onda nisu motivirani trošiti manje energije, niti su motivirani prelaziti na neke druge oblike energije, primjerice obnovljive izvore, solarne panele i slično”, rekao je ministar.
Objavljene cijene bez subvencija
Međutim, Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) već je na svojim mrežnim stranicama objavila da je na sjednici Upravnog vijeća “donijeta Odluka o iznosu tarifnih stavki za javnu uslugu opskrbe plinom za razdoblje od 1. listopada do 31. prosinca 2024. te za razdoblje od 1. siječnja do 30. rujna 2025.”, a koja će biti objavljena u Narodnim novinama. U odnosu na važeće tarifne stavke, koje su formirane na temelju vladinih mjera, nove cijene ne sadrže nikakve subvencije, a neslužbeni izračuni pokazuju da bi takve cijene od listopada bile više 20-30 i nešto više posto. Usporedba također pokazuje da je na taj rast ponajviše utjecao rast nabavne cijene plina. Naime, nabavna cijena plina dosad je iznosila 26,40 eura po megavatsatu (MWh), a po novome “skače” na 37,50 eura/MWh, što je porast za 42,5 posto.
Hrvate čekaju znatna poskupljenja: Primorac otkrio koliko rastu cijene struje i plina
“Nastavili smo snižavanje inflacije. Stopa je sad 2,2 posto. U drugom kvartalu, Hrvatska se nalazi među zemljama članicama u kojima je gospodarski rast među najvišima. Nadomak smo cilja da uhvatimo korak s zemljama srednje Europe, cilj je da do kraja ove godine budemo na 78 posto BDP-a što se podudara s našim ciljevima fiskalne i ekonomske politike”, rekao je Plenković uvodno.
“Današnja sjednica Vlade je posebno važna jer predstavljamo sedmi paket mjera pomoći građanima i gospodarstvu. Vrijednost paketa je nešto malo manja od 250 milijuna eura. Ključni prioriteti su zadržati cijenu energije, što smo radili u prethodne tri godine i time smo omogućili normalno funkcioniranje kućanstvima, malim i srednjim poduzetnicima, a najbitnije je bilo pomoći državnim institucijama.
Drugi prioritet je bilo pomoći onima koji su najranjiviji, onima kojima svako poskupljenje utječe na standard. To su dva politička cilja. Cijeli ovaj paket smo već predstavili našim koalicijskim partnerima koji su dali svoju podršku, posebno je važna podrška HSU-a u dijelu koji se tiče umirovljenika, a potom su predstavljeni i socijalnim partnerima. Tio je jedan širok krug partnera s kojima se konzultiramo prije usvajanja.
Poskupljuju struja i plin za 10 posto
Što se tiče struje, s obzirom na to da se okolnosti mijenjaju, nastavljamo dalje sufinancirati kućanstva i poduzetnike. Vrijednost mjere je 102,5 milijuna eura. Kad je riječ o plinu tržišna cijena je 680 eura, a kad je riječ s mjerama vlade, cijena je 85 eura niža. I ovdje je povećanje kroz 6 mjeseci 10 posto, uz zadržane subvencije. Kad je riječ o toplinskoj energiji, cijena bez subvencija je 377 eura, sa subvencijama je 315 eura”, rekao je Plenković i prešao na drugi dio paketa.
“Riječ je o 88.500 zaštićenih korisnika energenata. Njihovi vaučeri će iznositi 70 eura, time oni dobivaju potporu koja će ih zaštititi. Ako im je cijena struje ispod 70 eura, onda će im ostati razlika, a ako je povrh onda će nadoplatiti. Trošak ove mjere je 24 milijuna eura.
Naknada za pružatelje usluga u obitelji, iznosi od 77 do 540 eura. Ukupna vrijednost ove mjere je dva milijuna eura. Kako bismo štitili one najranjivije, a to su naši umirovljenici, odlučili smo se za još jednu mjeru. To je deveti krug jednokratnih potpora, namijenjen umirovljenicima s mirovinama do 840 eura, kako se ublaže troškovi rasta cijena. Podršku daje HSU kao dio naše koalicije. Danas smo dobili podršku SUH-a i MUH-a i oni će voditi dijalog kako bi s predstojećim zakonskim izmjenama vodili računa o poboljšanju njihova položaja.
Podrška umirovljenicima, braniteljima
“Ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura, a primit će je više od 700.000 umirovljenika. Tu postoje četiri razreda koji će dobiti od 60 do 160 eura. Mi smo u proteklih 8 godina osigurali rast prosječne sveukupne mirovine za 73 posto te ona za kolovoz iznosi 620 eura. Svjesni smo da se jednokratnim potporama ne rješavaju svi problemi, ali vlada šalje signal svima. Cilj naše mirovinske politike je da se u poredstojećem razdoblju ojača mirovinski sustav i unaprijedi standard umirovljenika. Cilj je rast mirovine od 30 posto i da ona dođe na prosjek od 750 eura. Promijenit ćemo i formulu usklađivanja po principu 85:15 u korist većeg rasta cijena ili plaća”, rekao je Plenković.
“Riječ je o devetom paketu mjera jednokratne pomoći kojima zadržavamo cenzuse u iznosu od 60 do 160 eura, a na koje pravo ima nešto više od 760.000 umirovljenika, zaključno s onim umirovljenicima čija mirovina ne prelazi 840 eura. Korisnici ovog paketa vlade su korisnici obveznog mirovinskog osiguranja, odnosno oni umirovljenici koji primaju mirovinu iz domaćeg mirovinskog osiguranja najkasnije u listopadu ili primatelji domaće i inozemne mirovine ili samo inozemne mirovine s isplatom najkasnije u prosincu, kao i posljednji put. Ovom odlukom obuhvaćeni su i zaposleni umirovljenici kojima zbroj plaće i mirovine ne prelazi 840 eura”, potvrdio je ministar rada i mirovinskog sustava Marin Piletić.
Paket mjera će biti isplaćen tijekom jeseni”, naglasio je Plenković i najavio potporu i studentima od 4,5 milijuna eura prema 25 studentskih centara u Hrvatskoj kako studentska prehrana ne bi poskupjela za 20 posto. Oko 13.500 hrvatskih branitelja dobit će također mjesečnu novčanu pomoć u iznosu od 100 eura.
“Predlaže se isplata jednokratne novčane naknade korisnicima novčane naknade za nezaposlene hrvatskim braniteljima, korisnicima zajamčene minimalne naknade te nezaposlenim braniteljima koji se vode u evidenciji HZZ-a. Jednokratno novčano primanje isplatit će se za 13.000 branitelja u iznosu od 100 eura”, potvrdio je resorni ministar Tomo Medved. U nastavku su ministri tehničkim rječnikom obrazložili mjere i motive za njihov nastavak. Sve će mjere koje se tiču energije trajati do 31. ožujka ove godine.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.