Najavljujući sveobuhvatne napore za suzbijanje kampanja stranih utjecaja usmjerenih na američke izbore, američka obavještajna zajednica je istaknula: “Procjenjujemo da je Iran proveo višestruku kampanju prikrivenog utjecaja s namjerom potkopati izglede bivšeg predsjednika Trumpa za reizbor — iako bez izravnog promicanja njegovih suparnika — potkopati povjerenje javnosti u izborni proces i američke institucije, te posijati podjele i pogoršati društvene napetosti u SAD-u. Procjenjujemo da je vrhovni vođa Khamenei odobrio kampanju, a iranska vojska i obavještajne službe provele su je koristeći otvorene i tajne poruke i cyber operacije.”
Seyyed Mohammad Marandi, profesor engleske književnosti i orijentalizma na Sveučilištu u Teheranu te politički analitičar, je za RT procijenio te tvrdnje, kazavši da ta događanja pokazuju da je SAD “slaba i ranjiva zemlja koja je izgubila samopouzdanje”. “To carstvo, koje je upravljalo ili željelo upravljati svijetom i vidjela se kao nadmoćna svima, sada se boji web stranice i Telegram ili Youtube kanala, jer osjeća da bi im oni mogli potkopati državu,. Ako je stanje zaista tako loše, onda mislim da bi trebali promisliti kakva je SAD uopće država i koje mjesto zauzima u današnjem svijetu”, ukazao je profesor.
Podsjetivši da je glavni američki odvjetnik izjavio kako će Washington biti “nemilosrdno agresivan” u obračunu sa stranim silama koje navodno miješaju u izbore, novinarka je upitala: Zvuči li to kao prijetnja? “To je prijetnja običnim Amerikancima koji su kritični prema SAD-u, jer su oni ti u čija će srca (vlada) postupno pokušati utjerati strah, kako više ne bi davali intervjue niti pričali s ikim iz Irana, Rusije ili Kine”, prognozirao je Marandi.
1 – The US has already sanctioned all Iranian and Russian media.
The fact that the US is imposing new sanctions and still expresses fear of Russian and Iranian influence in US elections shows that the US has a weak and vulnerable regime that desperately needs foreign scapegoats. pic.twitter.com/Jtn5H4UAyH
— Seyed Mohammad Marandi (@s_m_marandi) September 5, 2024
“SAD propada”
Iranac je kazao da su Sjedinjene Države “vrlo različita zemlja nego prije 20-30 godina”, kada su bile “moćno carstvo”. “Nakon pada SSSR-a i poraza Saddama Husseina u Kuvajtu, bile su na vrhu svijeta. Dosegnuli smo ‘kraj povijesti’, kako je to rekao Fukuyama i Amerikanci nisu bili samo ‘izuzetni’, već su bili ‘neizostavna nacija’, kako ih je nazvao jedan američki državni tajnik … Ovo sve pokazuje kako se svijet promijenio. Moć je izmakla iz ruku SAD-a i Zapada i ovo je način na koji se nose s tim. Umjesto da se ponašaju racionalno i mijenjaju svoje politike, umjesto da se odnose na drugačiji način sa zemljama poput Irana, Rusije i Kine, oni postaju sve brutalniji, kao što vidimo u Europi i Gazi, i despotskiji u odnosu s medijima i aktivistima”, iznio je Marandi.
Nekadašnji savjetnik iranskog nuklearnog pregovaračkog tima je dometnuo i kako je upravo Washington taj koji se upliće u strane izbore i potiče državne udare, uz pomoć velikih tehnoloških kompanija iz Silicijske doline. “To ukazuje kojom brzinom SAD propada”, smatra Iranac.
Na pitanje kako je moguće da američke obavještajne službe i dalje ne uspijevaju osigurati neometano provođenje izbora, s obzirom na to da svake četiri godine iznose iste optužbe, profesor kaže: “Pa, Amerikanci nisu narod koji znaju mnogo o tome što se događa u svijetu. Utopljeni su u propagandu … i vjerovati će onome što ti propagandisti puste u mainstream medije i što promoviraju tehnološke tvrtke. Ali mnogo Amerikanaca već postavlja pitanja jer su postali skeptični u svoj režim … Pitaju: Kako je moguće da Iranci i Rusi izmijene sudbinu američkih izbora. Stvarnost je da Iran i Rusija nemaju značajan utjecaj. SAD je ogromna zemlja i njeni problemi su kod kuće. No, ono što pokušavaju je omesti pozornost s vlastitih problema i pokušati uvjeriti ljudi da što god se događa u SAD-u nije zbog neuspjeha vlade, nego jer Rusi imaju web stranicu, a Iranci Telegram kanal. Oni su ti zbog kojih je demokracija ugrožena.”
Amerikanci su već jednom histerizirali oko ruskog utjecaja na izbore: Bila je to obična laž