U četvrtak navečer, nevrijeme je pogodilo sjeverni Jadran, a u noći na petak proširilo se na veći dio Dalmacije, uzrokujući značajnu štetu i obilne padaline. Grmljavina i olujni vjetrovi donijeli su velike količine kiše, dok nadolazeća ciklona i polarni vrtlog obećavaju drastične promjene u vremenskim uvjetima.
Grmljavinsko nevrijeme pogodilo je šire splitsko područje, gdje su olujni vjetrovi dostizali brzinu od gotovo 80 km/h. U Kaštel Lukšiću jedno stablo se srušilo zbog jakih udara vjetra, dok je Rivanj u zadarskom arhipelagu, do tri ujutro, zabilježio nevjerojatnih 108 litara kiše po kvadratnom metru, što je znatno više od prosječnih mjesečnih oborina.
Količina padalina u kratkom vremenskom periodu izazvala je bujice na nekoliko lokacija. Uz snažan vjetar i velike oborine, područje oko Šibenika je također doživjelo tuču, ali svuda je vrijeme donijelo osvježenje. Prema prognozama, vremenski uvjeti će se stabilizirati tijekom vikenda, no nova, još intenzivnija promjena vremena očekuje se u ponedjeljak, što će označiti početak pravog jesenskog tjedna.
Stiže polarni vrtlog
Meteorolog Ivan Ristić iz Srbije najavio je dolazak nove ciklone i polarni vrtlog, koji će utjecati na regiju. Prema njegovim riječima, kiša i olujni vjetrovi će biti jaki od Slovenije do Crne Gore, dok će Srbiju zaobići.
“U ponedjeljak će ciklona donijeti značajne padaline. Temperature će biti u rasponu od 23 do 27 stupnjeva, dok će polarni vrtlog donijeti arktički zrak, što će uzrokovati promjenu vremena. Arktički zrak kroz bečka vrata polako dolazi k nama”, rekao je Ristić, prenosi Blic.
On također ističe da će sredinom rujna temperature pasti na oko 20 stupnjeva, jer će polarni vrtlog zamijeniti vrući afrički zrak koji je trenutno prisutan na Balkanu. Savjetuje da pripremimo jesensku odjeću i kišobrane za nadolazeće promjene.
Mjerenja su zabilježila nešto alarmantno: ‘Ono što nas čeka je još i gore’
Topli rujan
Nakon 15. rujna očekuje se češće prisustvo ciklone, što će donijeti obilne padaline na obalu Jadranskog mora, te u Sloveniju, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu. Tijekom rujna, očekuje se oko 20 ljetnih dana u nižim područjima s temperaturama iznad 25 stupnjeva. Prosječne maksimalne temperature bit će od 25 do 27 stupnjeva, što je za oko 2 stupnja više od uobičajenih vrijednosti.
“Ekstremne vrućine će konačno završiti, a nova ciklona označit će kraj sušnog razdoblja, što će pomoći u obnovi vodnih resursa u područjima pogođenim sušom,” dodao je Ristić.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.