Prva generacija Dacie Duster na tržište je stigla 2010. godine, najveći adut za privlačenje kupaca je bila njena cijena. Osnovni Duster je koštao manje od 80.000 kuna, a top modeli nisu prelazili 130.000 kuna. S obzirom na to da rabljeni primjerci ovog auta danas na tržištu koštaju uglavnom između 6000 i 12.000 eura mora se priznati da je Duster nevjerojatno dobro održao svoju inicijalnu cijenu. Je li to znak i da se radi o izuzetno dobrom autu?
Duster se pokazao kao prilično pouzdan auto, pogotovo ako u obzir uzmemo činjenicu da se radilo o najjeftinijem SUV-u na tržištu. I danas, 14 godina nakon premijere i sedam godina nakon prestanka proizvodnje ponuda rabljenih na tržištu je prilično bogata što ukazuje na to da je automobil dosta izdržljiv. Dodatni plus je prilično jeftino i jednostavno održavanje.
Ipak, mnogi Dusteri na tržištu rabljenih daleko su od idealnog stanja jer se radi o jeftinom automobilu na čijem su održavanju vlasnici često škrtarili, te ga nisu previše čuvali tijekom eksploatacije. Dodatni problem je što su mnogi Dusteri, pogotovo 4×4 verzije bili “radni konji” koji su tijekom svojeg životnog vijeka stavljeni na brojna iskušenja koja su ostavile tragove na njihovu konstrukciju i mehaniku. S druge strane bilo je i mnogo starijih brižnih vlasnika tako da se Dusteri na tržištu jako mogu razlikovati po statusu uščuvanosti.
Duster nudi pristojnu količinu prostora u unutrašnjosti i u prtljažniku od 475 litara (443 u 4×4 verzijama). Iako materijali izgledaju vrlo jeftino, a dizajn je izuzetno zastario i također “nekako jeftin”, izrada je zadovoljavajuća. Dodatni plus je robusnost same unutrašnjosti i materijala koji su napravljeni kako bi trajali.
Ovjes izuzetno dobro upija grube neravnine, tipične za hrvatske ceste, ali za dinamičnu vožnju nije ni od kakve koristi. Bezosjećajno upravljanje vas baš i ne potiče da jurite po zavojima u kojima se automobil izuzetno naginje. Sam položaj sjedenja prilično je udoban, no podstava sjedala je previše mekana i nudi malo bočne potpore.
PLUS:
Vrlo dobra ponuda prostora i preglednost, veliki prtljažnik, izuzetno udoban ovjes, robusnost, izuzetno dobro držanje vrijednosti, jeftino održavanje
MINUS:
Mnogo loše održavanih modela u ponudi, jeftini materijali, loša zvučna izolacija, “brundav” benzinski trocilindraš, zastarjela unutrašnjost, loš sigurnosna oprema, visoka potrošnja određenih izvedbi, bezosjećajni upravljač, naginjanje u zavojima…
Uobičajeni uzroci kvarova:
Zbog lošijeg održavanja ima dosta modela s problemima. Na primjer u statistici kvarova njemačkog ADAC-a, Duster se nalazi u donjem dijelu sredine poretka, a njemački TÜV kritizira probleme sa sustavom upravljanja, pogonskim osovinama, elektronikom motora i hrđanjem ispušnih sustava. Česti su i problemi s akumulatorom kao i s prekidačem za paljenje kod modela koji su opremljeni ovom funkcijom. Problema zna biti i s filterom sustava goriva i ubrizgavanjem goriva.
Povijest modela: Dacia Duster (2010. – 2017.)
2010.
Uvođenje modela na tržište s dvije varijante motora i pogonom na prednje kotače. Dostupni motori su 1.6 16 V (105 KS) i 1.5 dCi (86 KS) motori zadovoljavaju emisijsku klasu Euro 4. Kasnije iste godine dolaze i verzije s pogonom na sve kotače te nove verzije motora 1.5 dCi (90 KS), 1.5 dCi (107 KS, prednji pogon) i 1.5 dCi (110 KS, pogon na sve kotače). Svi motori zadovoljavaju emisijsku klasu Euro 5.
2011.
Stiže nova dodatna varijanta 1.6 16 V motora na plin sa 102 KS.
2013.
Ažuriranje modela i redizajn. Nova paleta motora se sastoji od 1.6 16 V (105 KS, benzin), 1.2 TCe (125 KS, benzin), 1.5 dCi (86 KS, dizel), 1.5 dCi (109 KS, dizel) i 1.6 16V LPG (102 KS, plin)
2015.
Novi dodatni motori: 1.6 SCe (114 KS) zamjenjuje 1.6 16V (105 KS), a 1.6 SCe LPG (109 KS) zamjenjuje 1.6 16V LPG (102 KS). Svi motori zadovoljavaju emisijsku klasu Euro 6b
2017.
Model je ukinut, nasljednik stiže početkom 2018. godine.