- Iranci su u petak započeli glasovanje za novog predsjednika nakon smrti Ebrahima Raisija u helikopterskoj nesreći.
- Više od 61 milijun Iranaca imalo je pravo glasovanja, a biračka mjesta pokazivala su redove u nekoliko gradova.
- Konačni rezultati očekuju se nakon dva dana, s mogućim drugim krugom izbora ako nijedan kandidat ne osigura većinu.
Iranci su u petak započeli glasovanje za novog predsjednika nakon smrti Ebrahima Raisija u helikopterskoj nesreći, birajući između strogo kontrolirane skupine od četiri kandidata odana vrhovnom vođi u vrijeme rastuće frustracije javnosti.
Državna televizija prikazala je redove na biračkim mjestima u nekoliko gradova. Više od 61 milijuna Iranaca ima pravo glasa. Birališta su se trebala zatvoriti u 18 sati, ali se obično odgađaju do ponoći.
Izbori se podudaraju s eskalacijom regionalnih napetosti zbog rata između Izraela i iranskih saveznika Hamasa u Gazi i Hezbollaha u Libanonu, kao i pojačanog pritiska Zapada na Iran zbog njegovog brzo napredujućeg nuklearnog programa.
IRAN POVEĆAVA OBOGAĆIVANJE URANA NA RAZINE BLIZU ORUŽJA, TRAŽI UKIDANJE SANKCIJA: WATCHDOG
Iako je malo vjerojatno da će izbori donijeti veliku promjenu u politici Islamske Republike, njihov bi ishod mogao utjecati na nasljeđe ajatolaha Alija Khameneija, 85-godišnjeg iranskog vrhovnog vođe, na vlasti od 1989. godine.
Khamenei je pozvao na visoku izlaznost kako bi se ublažila kriza legitimiteta potaknuta nezadovoljstvom javnosti zbog ekonomskih poteškoća i ograničenja političkih i društvenih sloboda.
“Trajnost, snaga, dostojanstvo i ugled Islamske Republike ovise o prisutnosti ljudi”, rekao je Khamenei državnoj televiziji nakon što je dao svoj glas. “Visoka izlaznost definitivno je neophodna.”
Odaziv birača pao je u posljednje četiri godine, jer se uglavnom mlada populacija ljuti na političke i društvene granice.
‘TEHERANSKI MESAR’ JE MRTAV, ALI RAISINO NASLJEĐE SE NASTAVLJA KAKO JE IRAN IMENOVAO VD PREDSJEDNIKA
Ručno prebrojavanje glasačkih listića znači da se očekuje da će proći dva dana prije objave konačnog rezultata, iako bi prve brojke mogle izaći oko podneva u subotu.
Ako niti jedan kandidat ne osvoji najmanje 50% plus jedan glas od svih glasačkih listića, uključujući prazne glasove, drugi krug između dva najbolja kandidata održava se prvog petka nakon proglašenja rezultata izbora.
Trojica kandidata su tvrdolinijaši, a jedan je usporedno umjereni niskog profila, podržan od strane reformističke frakcije koja je u Iranu posljednjih godina bila uglavnom po strani.
Kritičari iranske klerikalne vladavine kažu da nizak i sve manji odaziv nedavnih izbora pokazuje da je legitimitet sustava erodirao. Samo 48% birača sudjelovalo je na izborima 2021. koji su doveli Raisija na vlast, a odaziv je pao na rekordno nisku razinu od 41% na parlamentarnim izborima prije tri mjeseca.
Ne očekuje se da će sljedeći predsjednik donijeti bilo kakvu veću promjenu politike u vezi s iranskim nuklearnim programom ili potporom skupinama milicija diljem Bliskog istoka, budući da Khamenei odlučuje o svim pitanjima vrha države.
Međutim, predsjednik svakodnevno upravlja vladom i može utjecati na ton vanjske i unutarnje politike Irana.
PODIJELJENI BIRAČI
Tvrdolinijaško nadzorno tijelo sastavljeno od šest svećenika i šest pravnika koji su povezani s Khameneijevim kandidatima za veterane. Odobrila je samo šest od početnih 80 kandidata. Dva tvrdokorna kandidata su kasnije odustala.
Istaknuti među preostalim tvrdolinijašima su Mohammad Baqer Qalibaf, predsjednik parlamenta i bivši zapovjednik moćne Revolucionarne garde, i Saeed Jalili, bivši nuklearni pregovarač koji je četiri godine služio u Khameneijevu uredu.
Sva četiri kandidata obećala su da će oživjeti posrnulo gospodarstvo, opterećeno lošim upravljanjem, državnom korupcijom i sankcijama koje su ponovno uvedene od 2018., nakon što su Sjedinjene Države odbacile nuklearni pakt Teherana 2015. sa šest svjetskih sila.
“Mislim da je Jalili jedini kandidat koji je pokrenuo pitanje pravde, borbe protiv korupcije i davanja vrijednosti siromašnima… Što je najvažnije, on ne povezuje iransku vanjsku politiku s nuklearnim sporazumom”, rekao je Farzan Sadjadi, 45-godišnji stari umjetnik u gradu Karaju.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Jedini relativno umjereni, Massoud Pezeshkian, vjeran je iranskoj teokratskoj vladavini, ali zagovara detant sa Zapadom, ekonomske reforme, društvenu liberalizaciju i politički pluralizam.
Njegove šanse ovise o oživljavanju entuzijazma birača orijentiranih na reforme koji su se uglavnom držali podalje od birališta u posljednje četiri godine nakon što su prethodni pragmatični predsjednici donijeli malo promjena. Također bi mogao imati koristi od neuspjeha svojih suparnika da konsolidiraju tvrdokorne glasove.
“Osjećam da Pezeshkian predstavlja i tradicionalne i liberalne misli”, rekao je arhitekt Pirouz, 45, koji je odlučio “bojkotirati glasovanje dok ne sazna više o Pezeshkianovim planovima”.
U proteklih nekoliko tjedana Iranci su naširoko koristili hashtag #ElectionCircus na X, a neki aktivisti u zemlji i inozemstvu pozivali su na bojkot izbora, rekavši da bi veliki odaziv legitimizirao Islamsku Republiku.