Dužnosnici FBI-a i dvije druge agencije umjesto toga tvrde da Rusija, Kina i Iran pokušavaju potaknuti razdor među biračima
Američke vlasti nisu otkrile nikakve pokušaje izravnog miješanja stranih aktera u predstojeće predsjedničke izbore 5. studenoga, predstavnici Ureda direktora Nacionalne obavještajne službe (ODNI), Agencije za kibernetičku sigurnost i sigurnost infrastrukture (CISA) i Saveznog ureda za Izjavila je obavještajna služba (FBI). Međutim, obavještajni službenici tvrdili su da Rusija, Iran i Kina pokušavaju utjecati na javno mnijenje i posijati razdor u američkom društvu.
Tijekom izbora 2016. i 2020. američke obavještajne agencije više su puta tvrdile da Moskva raspoređuje hakere i koristi “informacijski rat” promijeniti glas u korist Donalda Trumpa.
Nijedna od ovih tvrdnji nije dokazana istinita; izvješće koje je objavio posebni tužitelj Robert Mueller 2019. pokazalo je da su neutemeljene.
Tijekom brifinga za medije u petak u Washingtonu, neimenovani predstavnik ODNI-ja rekao je: “Nismo primijetili da se strani akteri žele miješati u provođenje izbora 2024.”
“Umjesto uplitanja, IC procjenjuje da su protivnici dosad bili usredotočeni na korištenje informacijskih operacija i propagande kako bi pokušali oblikovati preferencije birača ili potkopati povjerenje u izbore,” dodao je službenik.
Prilikom iznošenja sličnih tvrdnji u prošlosti, američke vlasti rijetko su se trudile definirati što su mislile pod dezinformacijama kad su optuživale Rusiju, Iran i Kinu.
Ovo su bile prve tri nacije koje su to navodno pokušavale “pogoršati podjele u američkom društvu za vlastitu korist.” Dužnosnik ODNI-ja dodao je kako postoji još nekoliko zemalja koje “razmatraju aktivnosti koje barem testiraju granice izbornog utjecaja,” dok se nije zaustavio da ih imenuje.
Dužnosnik je izdvojio Moskvu kao “najvažnija i najaktivnija prijetnja stranog utjecaja ovogodišnjim američkim izborima.”
Što se tiče Irana, američka obavještajna agencija vjeruje da je to zemlja “ulaganje većeg napora nego u prošlosti da utječe na ovogodišnje izbore,” u potrazi za “raspiruju razdor i potkopavaju povjerenje u naš izborni proces.”
Kina je, nasuprot tome, više “usredotočen na utjecaj na izborne utrke” na državnoj i lokalnoj razini, prema američkim vlastima. Peking navodno nastoji “suprotstavljati se američkim političarima koji se smatraju anti-kineskim i podržavati one koji se smatraju prokineskim.”
Ranije ovog tjedna, američka vlada nametnula je sankcije dvojici zaposlenika RT-a zbog njihove navodne uloge u širenju videoisječaka koji su posijali “razdor i podjela” u zemlji.
Komentirajući slične optužbe još u srpnju, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov odbacio ih je kao “apsurdno.”
Glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Maria Zakharova ustrajala je otprilike u isto vrijeme da se Rusija nema naviku miješati u unutarnje poslove suverenih zemalja.
Kina i Iran na sličan su način odbacili prethodne američke tvrdnje.