Zahuktava se groznica uoči američkih predsjedničkih izbora u studenom. Bit će to jedni od najvažnijih izbora u novijoj povijesti Sjedinjenih Američkih Država. Kako god završili, već dosad su rezultirali neočekivanim preokretima, koji će ostati zabilježeni u povijesnim knjigama.
Republikanski kandidat Donald Trump pukom je srećom preživio dobro organiziran atentat, dok je kandidat demokrata Joe Biden zamijenjen, iliti smijenjen unutarnjim pučem, kada je postalo svima jasno da ne može ostvariti pobjedu.
Promocija Kamale Harris s potpredsjedničke funkcije u kandidatkinju za predsjednicu SAD-a otvorila je prostor za novog kandidata za potpredsjednika. Frakcije unutar Demokratske stranke početkom kolovoza odlučile su da to postane dosadašnji guverner Minnesote Tim Walz. Prilično neočekivani kandidat, kao i svaki političar, ima svoje prednosti i nedostatke koji mogu donijeti pobjedu ili poraz.
Počeci
Punim imenom, Timothy James Walz, rođen je 6. travnja 1964. u gradu West Pointu u saveznoj državi Nebraski. Odrastao je u radničkoj obitelji u ruralnoj Nebraski te se kroz život formirao kao odlučan i umjereni političar koji je usredotočen na interese običnih Amerikanaca. Obitelj iz koje je potekao nije bila politička (otac mu je bio profesor i veteran Korejskog rata, a majka kućanica), a svoju je sklonost prema politici stekao tijekom života. Walz je maturirao 1982. Godinu kasnije, izgubio je oca koji je preminuo od raka pluća. Nakon toga, nekoliko je godina radio u poljoprivrednim imanjima i u tvornicama, istovremeno služeći u Nacionalnoj gardi. Upisao je 1987. studij društvenih znanosti u Chadron State College u Nebraski, gdje je diplomirao kao prvostupnik 1989.
Slijedeći očeve stope kao prosvjetni radnik, proveo je godinu dana podučavajući u Kini prije nego što se vratio u Nebrasku kako bi nastavio s predavanjem i radom kao trener američkog nogometa. Dok je predavao te poslove, Walz je upoznao kolegicu profesoricu Gwen Whipple, s kojom se vjenčao 1994. Dvije godine kasnije, preselili su se u Minnesotu, rodnu državu njegove supruge. Walz je počeo raditi kao profesor geografije i trener američkog nogometa u srednjoj školi Mankato West. Godine 1999. pomogao je svojoj nogometnoj ekipi da osvoji svoj prvi državni naslov. Dok je predavao i trenirao učenike, Walz je nastavio službu u Nacionalnoj gardi, a tijekom svoje karijere obavljao je dužnosti u Europi, na Arktičkom krugu, kao i u saveznim državama poput Arkansasa i Teksasa.
Godine 1995. zaustavila ga je policija zbog prebrze vožnje i alkoholiziranosti. Potom je prestao piti alkohol. Godine 2004. Walz je poveo grupu učenika na terensku nastavu na predizborni skup predsjednika Georgea W. Busha. Međutim, skupini je bio uskraćen ulazak jer je jedan učenik imao naljepnicu s imenom Bushovog protukandidata, demokrata Johna Kerryja. Incident je razbjesnio je Walza, koji je smatrao da su učenici nepravedno isključeni iz političkog procesa. Kao odgovor na to, odlučio se aktivno uključiti u Kerryjevu kampanju. Iako je Kerry izgubio izbore, tu kreće Walzova politička karijera.
Politička karijera u Kongresu
Walz se 2006. odlučio kandidirati za Zastupnički dom američkog Kongresa u 1. kongresnom okrugu Minnesote, koji je obuhvaćao ruralne dijelove te države. Put mu je bio otvoren jer se nitko nije htio natjecati protiv republikanca Gila Gutknechta koji je već služio šest mandata u Kongresu.
Walz je uspio odnijeti pobjedu s 53% glasova na valu američkog razočaranja ratom u Iraku kojeg je vodila Bushova administracija. Ponovo je biran u Kongres pet puta, pa i 2016. iako je u 1. kongresnom okrugu Donald Trump odnio uvjerljivu pobjedu. Pridobio je birače zbog umjerenosti, sklonosti suradnji s obje stranke te fokusiranosti na važna pitanja poput obrazovanja, zdravstva i veteranskim problema.
Preciznije, tijekom svog mandata u Kongresu, Walz se zalagao za zakonodavne mjere koje su imale za cilj poboljšanje zdravstvene skrbi za veterane, osiguranje boljih uvjeta za poljoprivrednike te unapređenje obrazovnog sustava. Takva umjerena politička agenda osigurala mu je popularnost. Kao lovac i vlasnik oružja stekao je podršku Nacionalne oružane udruge (NRA) koja se ističe promocijom prava na posjedovanje i nošenje oružja. Međutim, Walz i NRA su zaratili tek 2018. nakon masovne školske pucnjave u Parklandu na Floridi.

Guverner Minnesote
Godine 2018., Walz je izabran za 41. guvernera Minnesote, pobijedivši republikanskog kandidata Jeffa Johnsona. 2022 je reizabran na tu poziciju koju drži do danas. Kao guverner, Walz je naslijedio niz izazova, uključujući rastuće političke podjele, ekonomske nejednakosti, a uslijedila je pandemija koronavirusa i rasni nemiri nakon smrti Afroamerikanca Georga Floyda. Nakon izbijanja pandemije 2020. brzo je uveo mjere s ciljem sprečavanja širenja virusa, uključujući zatvaranje škola, obustavu rada mnogih poduzeća i obvezno nošenje maski u zatvorenim prostorima.
To je rezultiralo velikim otporima zbog ekonomskih šteta i ograničavanja građanskih sloboda. Na jednu nesreću (koronavirus), nadovezala se druga – brutalno ubojstvo Floyda od strane policije i rasni nemiri. Minneapolis, glavni grad Minnesote, postao je središte nasilnih prosvjeda koje je predvodio pokret Black Lives Matter (BLM). Walz je bio suočen s izazovom balansiranja između prava građana na mirne prosvjede i održavanja reda i sigurnosti u gradu. Guvernerov odgovor na prosvjede bio je kombinacija osude policijske brutalnosti, ali i aktiviranje Nacionalne garde kako bi se suzbilo nasilje i pljačke koji su pratili prosvjede.
Walz je naglašavao potrebu za reformom policije, poboljšanjem odnosa između policije i zajednica te hitnim rješavanjem društvenih problema koji su dovele do velikih društvenih i rasnih napetosti. Kao guverner pomogao je u donošenju zakona koji su osigurali prava na pobačaj, omogućio je nedokumentiranim imigrantima da dobiju vozačke dozvole, osigurao besplatne obroke svim učenicima javnih škola, omogućio besplatne školarine na fakultetima studentima iz siromašnih obitelji, legalizirao marihuanu i donio propise o kontroli naoružanja. To su sve kontroverzne ideološke odluke koje dovode do vatrenih podjela između američke ljevice i desnice.
Kandidat za potpredsjednika SAD-a
Premda je prošle godine Walz postao predsjedatelj Udruge demokratskih guvernera, malo tko je očekivao da će biti kandidiran za potpredsjednika SAD-a u slučaju da Joe Biden odustane što se na kraju dogodilo. Walz je postao službeni potpredsjednički kandidat demokrata 6. kolovoza. Mnogi su kao suputnika Kamale Harris na izborima ove godine vidjeli guvernera Pennsylvanije Josha Shapira, guvernera Illinoisa J. B. Pritzkera, senatora iz Arizone Marka Kellyja ili ministra prometa u Bidenovoj administraciji Petea Buttigiega.
Svi ti demokratski političari su mnogo istaknutiji i prepoznatljiviji od Walza, ipak stranačke struje su procijenile da je Walz pravo rješenje. Zašto? Prvenstveno zato što dolazi s ključnog područja američkog Srednjeg zapada i Pojasa hrđe u kojem se nalaze ključne swing države koje će odlučiti izbore. Walz kao netko tko je iz toga dijela Amerike može svojim političkim umijećem, velikom energijom (stalno je nazočan na predizbornim skupovima) i neupitnom karizmom privući neodlučne birače ili motivirati pasivne i razočarane demokrate i tako osigurati pobjedu Harris.
Iako se Walzova Minnesota ne ubraja u vodeće swing države ona je iznimno važna jer nosi 10 elektorskih glasova. Posljednji republikanski kandidat za predsjednika koji je u Minnesoti odnio pobjedu bio je Richard Nixon 1972. No, u novije vrijeme demokratski kandidati su tijesno pobjeđivali – Biden sa 7% razlike 2020. i Clinton s 1,5% razlike 2016.
Demokrati očekuju da Walz uspije pomoći Harris da osvoji njegovu državu kao i druge države bojnog polja poput Pennsylvanije, Michigana, Wisconsina, Arizone i Georgije. Ujedno se nadaju da će Walzov utjecaj na birače biti plodonosan u njegovoj rodnoj državi Nebraski na kongresnim izborima. Ondje će se u studenom održati izbori za zastupnika 2. kongresnog okruga Nebraske. Demokrati očekuju da uz pomoć Walza njihov kandidat Tony Vargas pobijedi republikanca Dona Bacona.

Prednosti
Glavna prednost Walza je iskustvo u različitim sektorima američkog gospodarstva i javne sfere: vojsci, obrazovanju i državnoj upravi. Kao bivši član Kongresa i aktualni guverner Minnesote, Walz ima političko iskustvo na zakonodavnoj i izvršnoj razini. Njegova vojna karijera u Nacionalnoj gardi Nebraske, gdje je bio član 24 godine, daje mu dodatnu vjerodostojnost, posebno u pitanjima vezanim uz sigurnost i veterane. Također, kao bivši nastavnik, Walz može doprijeti do obrazovnih krugova, ističući važnost ulaganja u obrazovanje i podršku učiteljima. Druga velika prednost je sposobnost povezivanja s ruralnim biračima.
Walz dolazi iz ruralnog dijela Minnesote, što mu omogućuje dublje razumijevanje problema i potreba birača iz manjih zajednica. Njegovo iskustvo u zastupanju seoskih krajeva Minnesote moglo bi biti ključni čimbenik u privlačenju glasača iz središnje Amerike, koji su često presudni u tijesnim izbornim utrkama. Walzova borba za prava radnika u ruralnim područjima čine ga privlačnim za birače na selu.
Zanimljivo je kako je Walz jedan od najsiromašnijih kandidata za potpredsjednika u američkoj povijesti. On i supruga ne posjeduju druge prihode osim plaće guvernera i plaće nastavnice. 166 tisuća dolara godišnje je prihod Walzovih. To je privlačno običnim Amerikancima od kojih većina jedva „krpa kraj s krajem“. On i supruga imaju dvoje djece dobivene umjetnom oplodnjom.
Treća prednost Walza je zalaganje za prava vojnih veterana. Kao veteran, Walz ima osobno iskustvo s izazovima s kojima se veterani suočavaju, posebno u zdravstvenoj skrbi i reintegraciji u civilni život. Privrženost unapređenju prava veterana, posebice kroz rad na Zakonu o poboljšanju veteranske skrbi, povećava njegovu popularnost među veteranima, ali i među građanima koji cijene oružane snage. Četvrta velika prednost je politička razboritost – drugim riječima umjeren i pragmatičan pristup.
To je kontrast u odnosu na Trumpa i njegova zamjenika J. D. Vancea, koji su apsolutno skloni sukobima, svađama, uvredama i svim drugim sastavnicama prljave političke utakmice. Sklonost kompromisima i pragmatičnom rješavanju problema može pomoći Walzu privući umjerene birače, uključujući one koji nisu strogo vezani uz stranačke ideologije. Njegov umjereni stav u različitim pitanjima, poput zdravstva i obrazovanja, može mu omogućiti privlačenje širokog spektra birača. Peta najveća prednost je trezvenost u kriznim situacijama.
Tijekom pandemije koronavirusa i društvenih nemira u režiji pokreta Black Lives Matter nakon smrti Georgea Floyda, Walz je pokazao vješto upravljanje. Iako su njegove odluke bile kontroverzne, sposobnost da donosi teške odluke u kriznim situacijama može se smatrati prednošću.

Mane
Više-manje sve navedene Walzove prednosti kao potpredsjedničkog kandidata se mogu pretvoriti i u mane. Njegove odluke u ulozi guvernera Minnesote nakon izbijanja pandemije i prosvjeda BLM-a 2020. mogu se tumačiti i u negativnom kontekstu. Kritičari mu zamjeraju zatvaranje poduzeća tijekom pandemije, što je rezultiralo brojnom kontroverzama. Mnogi su ga kritizirali zbog restriktivnih mjera, koje su prema ekonomskim ekspertima, uzrokovale veliku štetu gospodarstvu Minnesote, a ujedno su se uvelike smanjile osobne slobode.
Iako su donesene mjere bile sukladne javnozdravstvenim smjernicama koje nije izglasao Walz nego liječnički stručnjaci, njihovi negativni gospodarski učinci mogu mu biti uteg oko vrata. Negativni gospodarski i društveni učinci anti-covid mjera mogu odbiti skupine birača poput poslovnjaka i zagovornika osobnih sloboda. Nadalje, iako je podržao reforme policije nakon ubojstva Georga Floyda od strane policajca Dereka Chauvina, neki su promatrači smatrali da nije učinio dovoljno za smanjenje nasilja tijekom prosvjeda, dok su ga drugi optuživali za pretjeranu upotrebu sile tako što je aktivirana Nacionalna garda. Takvo gledište moglo bi izazvati negativne reakcije kod dijela birača, posebno u okruzima koji su bili izravno pogođeni tim događajima.
Drugi i vrlo veliki problem za Walza je ograničena prepoznatljivost na nacionalnoj razini SAD-a i, naravno, na međunarodnoj razini. Iako je Walz poznat u Minnesoti i dijelovima Srednjeg zapada, njegova prepoznatljivost na nacionalnoj razini je relativno niska u usporedbi s drugim političarima iz Demokratske stranke poput guvernera Kalifornije Gavina Newsoma, senatorice Elizabeth Warren ili njujorške zastupnice u Kongres Alexandrije Ocasio-Cortez. To može predstavljati izazov u kampanji, jer se mora dodatno truditi kako bi postao prepoznatljiviji i stekao povjerenje kod birača širom zemlje. Bez snažnog nacionalnog imidža, mogao bi se suočiti s poteškoćama u zadobivanju dovoljne podrške za glasački listić Harris- Walz.
Treći problem za Walza je manjak iskustva u nacionalnoj politici SAD-a. Do sada je uglavnom bio usredotočen na lokalna pitanja. Bit će važno kako će prepoznati probleme Amerikanaca izvan Srednjeg zapada, a pogotovo na području velikih gradova poput New Yorka, Los Angelesa, Dallasa, itd. Iako su veliki gradovi većinom područja gdje dominira Demokratska stranka, svaki lapsus i izostavljanje gradskih problema može ohladiti birače.
Jednako će biti važan pristup prema vanjskoj politici. Zanimljivo je da je Walz 2016. u Kongresu glasovao protiv Rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a 2334 koja je osudila izraelska naselja na Zapadnoj Obali, a podržala ju je odlazeća Obamina administracija. Vidljivo je kako je on još jedan američki političar u službi izraelskog lobija, što se vidi i tijekom aktualne izborne kampanje. Četvrto, iako je Walz umjerenjak sklon kompromisnim rješenjima (što bi u pravilu trebala biti velika prednost za svakog ozbiljnog političara) upitno je koliko je ta osobina prednost, a koliko mana u žestoko podijeljenoj Americi 2024.
Krajem srpnja je Trumpa i Vancea nazvao „čudnima“ što je daleko manja snažna etiketa i uvreda od učestalih u posljednje vrijeme. Umjeren pristup mogao bi se smatrati slabim ili izdajničkim od strane progresivnih i liberalnih birača, dok bi konzervativni birači mogli biti skeptični prema njegovim političkim stavovima i vezama s Demokratskom strankom. Walzov pragmatičan nastup mogao bi biti mana u polariziranom okruženju u kojem se traže jasni i čvrsti stavovi.

Zaključak
Kao kandidat za potpredsjednika, Tim Walz će morati balansirati između svojih prednosti i nedostataka kako bi osigurao pobjedu Kamali Harris i sebi na izborima.
Njegova sposobnost da razumije potrebe različitih biračkih skupina bit će ključna za izborni uspjeh ili neuspjeh. Pitanje svih pitanja je hoće li Walz uspjeti iskoristiti svoje prednosti, prevladati svoje mane i osigurati pobjedu za demokrate?
U konačnici, ishod izbora će ovisiti o sposobnosti Trumpa i Vancea s jedne i Harris i Walza s druge strane, da pridobiju povjerenje i podršku birača u ključnim swing državama, što će oblikovati budućnost američke politike i društva u godinama koje slijede.
Pojas hrđe: Mikrokozmos koji ocrtava političko-gospodarsku sliku SAD-a