Vijest da je američko 48. borbeno krilo zračnih snaga u zračnoj bazi britanskog RAF-a Lakenheath rasporedilo dva lovca F-35A pete generacije kako bi testirali njihovu sposobnost djelovanja s autocesta u Finskoj, što je prvi put da su F-35 iz zemlje sletjeli na europsku autocestu, i dalje izaziva veliku pozornost.
Tako se na istu temu oglasio i specijalizirani medij The Military Watch Magazine (MVM) koji navodi kako je razmještaj obavljen 4. rujna i da je prikazao koncept Agile Combat Employment (ACE) zračnih snaga koji naglašava sposobnost upravljanja lovcima s nekonvencionalnih lokacija. Dok je F-35B koji koristi Korpus marinaca SAD-a posebno dizajniran da može djelovati s improviziranih uzletno-sletnih staza zbog svoje sposobnosti vektorskog potiska prema dolje kako bi se stvorio dodatni uzgon, sposobnost F-35 da djeluje s autocesta tek je relativno nedavno dokazana.
U tom kontekstu MWM navodi primjer Norveške, čije su zračne snage u rujnu 2023. postale prva služba u svijetu koja je upravljala F-35A s autocesta, a načelnik Kraljevskog norveškog ratnog zrakoplovstva general-bojnik Rolf Folland tada je kazao: “Ovo je prekretnica… Ovo pokazuje našu sposobnost izvršiti koncept raspršivanja. Borbeni zrakoplovi su ranjivi na tlu, pa time što mogu koristiti male aerodrome – a sada i autoceste – [zrakoplovne snage mogu] povećati našu sposobnost preživljavanja u ratu.”
U vježbi su također korištene finske autoceste. Brojne su zemlje ojačale svoje autoceste za prihvat borbenih zrakoplova kako bi povećale mogućnosti za ratno baziranje, a još jedan značajan primjer osim Finske je Republika Kina gdje su lovci F-16 i F-CK pokazali slične sposobnosti. Takvo ojačanje je vrlo skupo i stoga neuobičajeno.
Opasnost za Rusiju
Raspoređivanje F-35 američkih zračnih snaga u Finskoj ima posebno ozbiljne implikacije za rusku sigurnost zbog nedavnog pristupanja te zemlje NATO savezu u travnju 2023., što je zapravo udvostručilo europsku granicu saveza s Rusijom. Nakon pristupanja, Washington i Helsinki su bili uključeni u pregovore o Sporazumu o obrambenoj suradnji koji će, prema finskim medijima, omogućiti Sjedinjenim Državama postavljanje opsežne vojne infrastrukture u zemlji kako bi se olakšalo napredno raspoređivanje američkih F-35. To može uključivati stalni ili rotacijski raspored zrakoplova.
F-35 se smatra bez premca u smislu sofisticiranosti u bilo kojoj klasi ne-kineskih lovaca, sa svojim naprednim penetracijskim sposobnostima koje omogućavaju konvencionalne i nuklearne udare duboko u ruski teritorij. Procjenjuje se da bi jedan F-35 koji je postavio nuklearnu bombu B61-13 mogao ubiti do 310.000 građana Moskve, dok letjelica ima moćnu sposobnost traženja i uništavanja nuklearnih sredstava Rusije kako bi spriječila odmazdu.
Zbog toga je raspoređivanje zrakoplova u Finskoj potencijalno vrlo ozbiljna prijetnja ruskoj sigurnosti. Raspoređivanje F-35 američkih zračnih snaga u zemlji, po mogućnosti na trajnoj osnovi, dopunilo bi vlastite planove finskih zračnih snaga za nabavu 64 F-35A za zamjenu zastarjelih lovaca F-18C/D, koji će preko noći revolucionirati njihove ofenzivne sposobnosti.
Komentirajući posljednje raspoređivanje američkih zračnih snaga u Europi, general James Hecker izjavio je da je to ključna prekretnica u jačanju operativne fleksibilnosti NATO-a. “Uspješno prvo slijetanje našeg F-35 pete generacije na autocestu u Europi dokaz je sve većeg odnosa i bliske interoperabilnosti koju imamo s našim finskim saveznicima”, rekao je. “Prilika da učimo od naših finskih kolega poboljšava našu sposobnost brzog raspoređivanja i korištenja zračnih snaga s nekonvencionalnih lokacija i odražava kolektivnu spremnost i agilnost naših snaga”, dodao je zapovjednik.
F-35 će vidjeti svoje mogućnosti značajno poboljšane u bliskoj budućnosti s integracijom Block 4 softvera, kao i novim AN/APG-85 radarom i AIM-260 zrak-zrak projektilom. Budući da većina ruskih lovaca nosi radare dvostruko veće od onih koje F-35 može primiti, očekuje se da će novi radar osigurati da lovac pete generacije zadrži prednost u praćenju situacije kompenzirajući njegovu malu veličinu većom sofisticiranošću.

Iako je Sovjetski Savez imao ambiciozne programe borbenih zrakoplova pete generacije u razvoju, s obećavajućim programom MiG-ova 42 koji je bio planiran za uvođenje u službu početkom 2000-ih, u postsovjetskim godinama ruska borbena zrakoplovna industrija znatno je zaostala ostavivši je bez lovca s usporedivom napadnom primjenom s F-35. Rusija se stoga jako oslanja na kopnene sustave protuzračne obrane kao što je S-400 kako bi se suprotstavila novim generacijama američkih i savezničkih zračnih snaga.
Američki F-35 sletjeli na finsku autocestu