Ni jedna ni druga zemlja više nemaju pravo na pogrešku, za razliku od SAD-a koji još uvijek ima dovoljno manevarskog prostora za različite, pa čak i neugodne scenarije kojima bi se morao prilagođavati. Ukoliko Moskva i Peking djeluju zajednički, koordinirano i sinkronizirano po ključnim temama i u ključnim sferama, rizik od pogreške kod njih se dodatno smanjuje. Barem tako danas misle obje strane
Kina i Rusija posljednjih godina intenziviraju svoju političku, ekonomsku, trgovinsku i vojno-tehničku suradnju na dosad neviđenoj razini. Međutim, najveću pozornost svjetskih analitičara ipak pobuđuju sve učestalije zajedničke vojne vježbe dviju mega-država i azijskih divova, koji, kako je to sada popularno reći u Moskvi i Pekingu – jedan drugome čuvaju leđa.
Politički vrhovi dviju zemalja, govoreći o međusobnim odnosima, sada vrlo rado koriste i izraz „više nego saveznički odnosi“ aludirajući na to, da u savezništvu uvijek postoje „prva violina“ i poslušnici, dok eto, u kinesko-ruskim odnosima „koji su i više nego saveznički“ toga valjda nema. Mnogi se, međutim, s tim neće složiti, ističući upravo Kinu kao „prvu violinu“ ili „starijeg brata“ u sadašnjim odnosima između dviju golemih zemalja koje su u povijesti znale imale vrlo složene pa i neugodne trenutke.
Naravno, svoja leđa međusobno si čuvaju prije svega od Sjedinjenih Država koje za obje zemlje sada predstavljaju zajednički nazivnik u smislu ugroze po njihove nacionalne sigurnosti, kao i globalne i regionalne strateške interese koji su vrlo kompatibilni iako ne i posve podudarni. A kada je to tako, onda se i sve neugodne epizode iz prošlosti vrlo brzo zaboravljaju ili ostavljaju po strani, jer prioritet je sada ipak gola egzistencija.
Naime, ni jedna ni druga zemlja više nemaju pravo na pogrešku, za razliku od SAD-a koji još uvijek ima dovoljno manevarskog prostora za različite, pa čak i one neugodne scenarije kojima bi se morao prilagođavati. Ukoliko Moskva i Peking djeluju zajednički, koordinirano i sinkronizirano po ključnim temama i u ključnim sferama, rizik od pogreške kod njih se dodatno smanjuje. Barem tako danas misle obje strane, a vjerojatno su u tome i u pravu.
Vojna suradnja traje odavno
Dvije zemlje su još od raspada Sovjetskog Saveza po pitanju vojno-tehničke suradnje tijesno surađivale (vojni odnosi nerijetko su bili bolji i od onih političkih), pa su tako kineski vojnici povremeno sudjelovali čak i u ruskim strateškim vojnim vježbama poput onih najvećih – „Zapad“ i „Istok“ (Vostok), koje se redovito održavaju (one prve) na teritoriju Bjelorusije i zapadne Rusije, i (one druge) na ruskom Dalekom istoku ili Istočnom Sibiru.
Ove potonje ipak su puno novijeg datuma, jer je i s obzirom na njihovu geografsku i raniju geopolitičku određenost razvidno kako su ih i SSSR, i kasnije Rusija (u početnoj fazi) izvodili primarno s ciljem uvježbavanja vojnih operacija u slučaju ugroze koja dolazi s istoka (a tada je to za SSSR i RF najviše bila upravo Kina, do reguliranja međusobnog graničnog spora na rijeci Amur početkom ovog tisućljeća, a također i zbog ubrzanog američko-kineskog partnerstva koje je pokrenuto početkom 70-ih godina prošlog stoljeća zahvaljujući tzv. ping-pong diplomaciji tadašnjeg američkog državnog tajnika i „čarobnjaka“ američke vanjske politike Henryja Kissingera.
On je velikog „komunističkog diva“ iščupao iz sfere utjecaja prve, i tada najjače komunističke zemlje SSSR-a, najvećeg američkog suparnika svih vremena (s isključenjem sadašnje Kine čiji ekonomski i vojni potencijal ipak raste neslućenom i po Amerikance zastrašujućom brzinom).
Nove zajedničke pomorske vježbe
Ruska mornarica i kineska ratna mornarica provest će zajedničke zapovjedno-stožerne vježbe “Ocean-2024″, javlja danas kinesko ministarstvo obrane. “Ruska mornarica i Kineska narodnooslobodilačka vojska izvest će svoju petu zajedničku patrolu u Tihom oceanu”, – navodi se u objavljenoj informaciji.
Osim toga, izvješćuje se da će ruska vojska u rujnu poslati mornaričko osoblje i osoblje svojih zrakoplovnih snaga na sjever Kine radi sudjelovanja u vježbi „Interakcija-2024” u morskim vodama i zračnom prostoru Japanskog i Ohotskog mora. “Svrha ovih vježbi je produbiti razinu strateške suradnje između oružanih snaga Kine i Rusije i ojačati njihovu sposobnost da zajednički odgovore na sigurnosne prijetnje”, – navodi kinesko MO.
Kina i Rusija posljednjih godina redovito provode zajedničke patrole na moru i u zraku. Zanimljivo je podsjetiti da su pomorske snage dviju država ove godine po prvi put izvele i zajedničko patroliranje duž obale Aljaske – naravno, u međunarodnim vodama.
Tjedna analiza Zorana Metera: Kina i Rusija stvaraju savez. SAD na Filipine šalje rakete srednjeg dometa
Jasan je to znak koga Rusija i Kina smatraju ključnom vojnom prijetnjom svojoj sigurnosti, ali i odgovor dviju država na sve veću američku vojnu nazočnost u Indopacifičkoj regiji i stvaranje tamošnjih protukineskih obrambenih i sigurnosnih savezništava i platformi – poput AUCUS-a i QUAD-a.
Njih i Moskva već duže vrijeme otvoreno naziva i proturuskim u odnosu na njene dalekoistočne interese, ali i po pitanju ugroze njenom teritoriju u toj regiji. Poglavito od strane američkih krstarećih raketa srednjeg dometa koje bi trebale biti stacionirane u Japanu i na Filipinima (poglavito u slučaju njihovog pretvaranja u hiperzvučne projektile), ali i od strateških balističkih raketa koje Washington namjerava razmjestiti na sjeveru Australije.