Prvi dan novoga tjedna donio je obilje oborina te nešto niže temperature. Najgore su prošli gradovi na obali, poput Makarske i Dubrovnika, niz čije se ulice slijevaju bujice vode uslijed snažnog nevremena praćenog izrazito obilnom kišom.
Zbog toga je gradonačelnik Dubrovnika upozorio građane da ne izlaze iz svojih domova. Ništa bolje nije bilo niti u Istri. “Najviše kiše palo je na potezu od Novigrada do Umaga i Buja, ponegdje više od 100 mm, kao primjerice u Dajli gdje je u posljednja 24 sata izmjereno 103 mm. U Bujama je palo 84 mm, Novigradu 74 mm, a Umagu 65 mm”, piše Istramet.
No, čini se kako će sve biti kratkoga vijeka. Meteorolog Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), Krunoslav Mikec je za HRT istaknuo kako bi kiša, odnosno pokoji pljusak tijekom utorka trebao pasti mjestimice na krajnjem istoku Slavonije, u Gorskom kotaru, unutrašnjosti Istre i na krajnjem jugu zemlje.
Ponegdje moguće još kiše
Govoreći o temperaturama, one će biti primjerenije ovom dobu godine. Ujutro od 11 do 16 na kopnu, a popodne oko 25, dok bi na Jadranu temperatura trebala dosezati i 28 stupnjeva.
“U srijedu pretežno sunčano s temperaturom podjednakom kao u utorak. Od četvrtka opet oblačnije s kišom, lokalno i obilnijom, najprije na zapadu, a u noći na petak te u petak i drugdje. Bit će svježije, osobito u petak. I na Jadranu u srijedu još sunčano. U četvrtak uz jugo jače naoblačenje s kišom, najprije na sjevernom Jadranu, a u petak gotovo posvuda kišovito i osjetno manje toplo, s burom, na jugu s jugozapadnjakom”, otkrio je Mikec što nas čeka sljedećih dana.
Upravo je drugi val hladnoće i oborina ono na što je upozorio prije nekoliko dana meteorološki servis Severe Weather Europe. Naime, predviđaju hladnu zračnu struju koja će se ustaliti iznad Alpa, što bi moglo donijeti još veće količine oborina i niže temperature.
Stiže ogromna količina oborina, prijete poplave
Ogromna količina padalina predviđa se duž dinarskog planinskog lanca od zapadne Slovenije do Albanije i preko Alpa, s mogućim lokalnim oborinama koje dosežu količinu od 200 do 400 milimetara. Takve količine nedvojbeno imaju potencijal za štetne poplave, a mogle bi dovesti i do pojave snijega, naročito u predjelima Alpa višima od 2000 metara.
S drugim hladnim valom, temperature će pasti na vrijednosti ispod uobičajenih za ovaj dio klimatološke jeseni, odnosno za osam do 12 stupnjeva ispod prosjeka i zadržati se nad ovim područjima Italije, Austrije, Slovenije i Hrvatske čak nekoliko dana. Doduše, treba reći kako niti u ostatku Europe, osim krajnjeg istoka te Arktika, neće biti znatno toplije.
“Dosad smo imali dugotrajne vrućine. Danas je stiglo osvježenje, a vrućina će biti još u nastavku ljeta pa i početkom jeseni, ali će biti rijetki izuzeci. U tom smislu je došao kraj vrućem ljetu, imat ćemo još sunčanih razdoblja, nova promjena vremena stiže krajem tjedna i za vikend koja će dodatno spustiti temperature, poručio je za Jutarnji meteorolog DHMZ-a Izidor Pelajić.
Sve je moguće
Ipak, nije htio potvrditi bombastične prognoze o hladnom valu krajem sljedećeg tjedna. Unatoč tome što na sedmodnevnim prognozama DHMZ-a piše da, primjerice u Zagrebu, temperatura tijekom dana neće prelaziti 11 stupnjeva, uz gotovo konstantnu kišu od četvrtka do nedjelje, Pelajić je upozorio da nije moguće prognozirati koliko će kiše pasti na nekom području.
Vremenska nepogoda prijeti Hrvatskoj, upaljeni alarmi: Slijede nam turbulentni dani
“Moguće je da nam isti alat izbaci podatke za, primjerice Dubrovnik, da će u određenom vremenskom razdoblju pasti pet litara kiše i da će pasti 200 litara kiše. To je veliki raspon, ali vjerojatnost da se dogodi jedna ili druga opcija je ista, početne postavke koje smo unijeli su iste. Moguće je da se materijalizira i najmanje vjerojatna opcija”, zaključio je Pelajić.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.