Opći vremenski obrazac nad Europom potpuno se preokrenuo u odnosu na ono što se događalo tjednima od sredine kolovoza, javlja Severe Weather Europe. Dodaju kako su povijesni toplinski valovi su završili, a dinamični obrasci jeseni su se uspostavili. Prvi ekstremni događaj obilnih kiša pogodio je Italiju i alpsku regiju ovog vikenda, no novi sustav – prodor hladne zračne mase već se oblikuje na sjeveru.
“Ovaj tjedan, značajna promjena temperature proširit će se većim dijelom Europe, zahvaljujući uspostavljenom širokom koridoru ili meridionalnom toku od sjevera prema dubokom jugu i Mediteranu. Od četvrtka do subote, snažan kontrast između zračnih masa stvorit će frontalni sustav preko srednje Europe i Mediterana. Temperature će s ovim prodorom hladnoće biti najniže u jesen 2024. godine. Ovo će uzrokovati novi događaj obilnih kiša i povećati rizik od poplava u Italiji, alpskoj regiji i okolnim područjima. Osim toga, hladna zračna masa donijet će i ekstremne snježne padaline za više dijelove Alpa, posebno sjeverne dijelove”, navodi Severe Weather Europe.
Navode kako se prodor hladnog zraka uspostavlja danas u Velikoj Britaniji i Irskoj, te će se postupno, ali vrlo brzo kretati duž površinske hladne fronte preko ostatka zapadne Europe. Do srijede navečer, hladnoća će već dosegnuti južnu Francusku i Alpe, a temperature će već biti 6 do 10 °C hladnije od prosjeka.
Jednoznamenkaste jutarnje temperature?
“U četvrtak se duboki gornji val postupno dijeli na južni krak prema jugu, transformirajući ga u veliku hladnu jezgru. Ova jezgra prelazi preko srednje Europe i sjevernog Mediterana do petka. Također možemo vidjeti kako atlantski blokirajući greben prekida koridor između Arktika i kontinentalne Europe, što uzrokuje zarobljavanje hladne jezgre i usporavanje njenog napredovanja preko Mediterana. Kao što se obično događa s tako snažnom niskom i prodorom hladnoće ovako daleko na jug, duboki površinski niski tlak i dobro definirani frontalni sustav razvijaju se nad sjevernim Mediteranom. To obično donosi intenzivnu frontu s jakom i obilnom kišom, olujama koje se hrane toplim morima i svježim snijegom za Alpe. Ni ovog puta neće biti drugačije. Duboka hladna jezgra omogućit će da se značajno hladnija zračna masa nastavi širiti daleko na jug u petak, zahvaćajući dio Iberskog poluotoka, zapadni i središnji Mediteran te Italiju. Hladni bazen zadržava se i širi prema istoku preko Balkana do vikenda”, prognozira SWE.
Napominju kako će zračna masa biti znatno hladnija nego što smo nedavno doživjeli, gurajući temperature oko 10 °C ispod prosjeka za sredinu rujna. Najizraženija hladna masa bit će u Francuskoj, alpskoj regiji, Italiji, na Balkanu, u Austriji i Mađarskoj.
Hrvatska će u petak osjetiti pravu kulminaciju promjene vremena: Spominje se čak i snijeg
“Zanimljivo je usporediti nadolazeći prodor hladnoće s nekim klimatološkim podacima. Anomalija temperature na približno 1250 metara nadmorske visine biti će čak hladnija od klimatološkog prosjeka za početak siječnja. To pokazuje koliko će prodor hladne zračne mase biti neobično intenzivan ovog tjedna. Sljedeće subote, zračna masa će biti biti 8 do 12 °C hladnija nego obično u tim zemljama. To bi moglo spustiti jutarnje temperature u jednoznamenkaste vrijednosti u mnogim zemljama ispod hladnog bazena”, navodi SWE.
Stiže još više kiše u Italiju, Austriju, Sloveniju i Hrvatsku
Međutim, dodaju, ostat će znatno toplije nad dalekom istočnom Europom i zapadnom Rusijom.
“Vremenski obrazac koji se formira krajem ovog tjedna je školski primjer za produženo razdoblje obilnih kiša i visok rizik od poplava u alpskoj regiji i sjevernom Mediteranu. S obzirom na to da prvi val obilnih kiša završava ovog ponedjeljka, tlo je već natopljeno, a Mediteranska mora ostaju topla. Stoga se povećava potencijal za nadolazeći intenzivni kišni događaj koji bi mogao prouzročiti dodatne poplave. Novi frontalni sustav vjerojatno će donijeti još više kiše u sjevernu Italiju, Austriju, Sloveniju i Hrvatsku. Povijest nas uči da ovi uzastopni kišni događaji izazivaju veliku zabrinutost i trebali bi se pomno pratiti zbog mogućih poplava”, navodi SWE.
Tako se mnogo kiše predviđa duž Dinarskog gorja do sjeveroistočne Italije, zapadne Slovenije i dalje prema sjeveru preko Austrije i južne Njemačke. Količine oborina mogle bi doseći više od 200 mm unutar 72 sata.
“Još jedno područje zabrinutosti je potencijal za obilne kiše na sjevernoj strani Alpa, povezane sa sekundarnim niskim tlakom koji se kreće ispod velike gornje jezgre. Modeli sugeriraju da bi se mogao kretati iz sjevernog Balkana natrag prema Češkoj i istočnoj Njemačkoj tijekom vikenda, donoseći tako obilnu kišu u regiju. Postoji velika vjerojatnost da će široko područje obilnih oborina povećati potencijal za poplave od jugoistočne Njemačke i sjeverne Austrije do zapadne Češke i jugozapadne Poljske. Ova područja mogla bi primiti 150-250 mm kiše do nedjelje”, prognozira SWE.
Ekstrem: Ponegdje bi moglo pasti i do dva metra snijega
Osim toga, dodaju, ovaj prvi značajni val hladnoće u jesenskoj sezoni 2024. godine također će dovesti do prvih intenzivnih snježnih padalina u Alpama. Vremenski modeli pokazuju da će se u višim razinama iznad 2000 metara nadmorske visine razviti ekstremne količine snijega.
“Akumulirani novi snijeg od četvrtka do ponedjeljka idućeg tjedna pokazuje vrlo velike količine snijega duž sjevernog alpskog obronka. Lokalno bi moglo pasti 100-150 cm svježeg snijega u nekim područjima, čak i oko 200 cm. Ovo je posebno ekstremno za prvi događaj hladne sezone. Budite oprezni zbog pogoršanja vremenskih uvjeta u nadolazećim danima i krajem tjedna. Očekuju se značajni kišni i poplavni događaji, uključujući ekstremno vrijeme i obilne snježne padaline u Alpama”, navodi SWE u svojoj prognozi.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.