Čelnici protuobavještajnih službi Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a Richard Moore i William Burns napisali su prvi zajednički članak u povijesti i upozorili kako je međunarodni poredak pod prijetnjom kakvu nismo vidjeli od hladnog rata.
Za Financial Times šefovi MI6 i CIA-e dodali su i da su predvidjeli rat u Ukrajini i da su uspjeli upozoriti međunarodnu zajednicu, dijelom deklasificiranjem tajni, kako bi pomogli Kijevu, kao i da se obje zemlje zajedno odupiru “agresivnoj Rusiji i Putinovom agresorskom ratu u Ukrajini”.
Rekli su i da se radi na “ometanju bezobzirne kampanje sabotaža” širom Europe od strane Rusije, na smirivanju sukoba između Izraela i Hamasa i na protuterorizmu kako bi se spriječila obnova Islamske države.
Izazova je mnogo
Dvojica dužnosnika prvi su se put zajedno pojavili u javnosti na FT Weekend festivalu u londonskom Kenwood Houseu u subotu.
Burns je u svojem govoru naglasio kako je ukrajinsko zauzimanje ruskog teritorija u regiji Kursk bila značajna taktička pobjeda, ali i da nije vidio nikakve dokaze slabljenja vlasti ruskog predsjednika Vladimira Putina, kojeg je nazvao nasilnikom.
Opisao je trenutak krajem 2022. kada je, kako je rekao, postojao istinski rizik od potencijalne ruske upotrebe taktičkog nuklearnog oružja kao odgovor na neuspjehe na bojnom polju. Burns je ruskim dužnosnicima prenio poruke upozoravajući na posljedice takve odluke. “Međutim, nikada nisam pomislio – a to je i stajalište moje agencije – da bi nas to trebalo zastrašiti. Putin je nasilnik. Nastavit će zveckati oružjem s vremena na vrijeme”, nastavio je direktor CIA-e.
U zajedničkom članku dvojica dužnosnika kažu da je održavanje podrške Ukrajini važnije nego ikad, dodajući da Putin neće uspjeti. Sukob je pokazao kako tehnologija može promijeniti tijek rata i istaknuo potrebu za prilagodbom, eksperimentiranjem i inovacijama.
Od ukrajinskog grada ostao je samo pepeo: Pogledajte užas nakon prolaska Rusa
“Izvan Ukrajine nastavljamo raditi zajedno kako bismo prekinuli bezobzirnu kampanju sabotaže diljem Europe koju vodi ruska obavještajna služba i njezinu ciničnu upotrebu tehnologije za širenje laži i dezinformacija osmišljenih da zabiju klinove među nama”, stoji u članku Financial Timesa.
Obje obavještajne službe uspon Kine vide kao glavni obavještajni i geopolitički izazov stoljeća, a rekli su i da su se jako zalagali za obuzdavanje i deeskalaciju na Bliskom istoku te da su bez prestanka radili na osiguranju prekida vatre i dogovora o taocima.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.