Poljski premijer Donald Tusk otkazao je svoj posjet Njemačkoj, planiran za kasnije ovog tjedna, zbog pogoršanja odnosa dviju zemalja. Tusk je trebao otputovati u Potsdam kako bi primio medijsku nagradu M100, koja se dodjeljuje “osobama koje su predane jačanju demokracije, slobodi izražavanja i slobodi tiska, kao i europskom razumijevanju”, prenosi Euractiv.
No, Tusk je otkazao svoje putovanje u posljednji trenutak, navodeći kao prepreku domaće obveze, a ministar pravosuđa Adam Bodnar sada će putovati umjesto njega. Kancelar Olaf Scholz, koji je trebao održati laudaciju u Tuskovu čast, također neće prisustvovati ceremoniji. “Izražavam duboko žaljenje što je kancelar Olaf Scholz morao otkazati svoje sudjelovanje u dodjeli nagrade M100 Media Award zbog sukoba oko rasporeda. Premijer Donald Tusk također ne može osobno nazočiti ceremoniji zbog važnih nacionalnih obveza”, rekli su organizatori.
Nadali su se poboljšanju odnosa s Varšavom
Pohvalne govore održat će bivši njemački predsjednik Joachim Gauck i bivši njemački ministar obrane Rudolf Scharping. Simbolična nagrada M100 Media Award zamišljena je kao “nagrada europskog tiska”, a pobjednike biraju članovi Savjetodavnog odbora M100. Prethodni dobitnici su Pokret za slobodu ženskog pitanja u Iranu, narod Ukrajine, Aleksej Navaljni i Mario Draghi.
Tusk, kojeg je gradonačelnik Potsdama Mike Schubert prethodno opisao kao “ključnog zagovornika našeg demokratskog, slobodnog društva”, bit će odlikovan zajedno s predsjednicom Kosova Viosom Osmani. Schubert je rekao da je Tusk nagrađen za njegovu “neumornu borbu protiv autokracije”, dok je Osmani “pokazala odlučnost i dalekovidnost u obrani mlade demokracije u regiji koja je dugo bila obilježena sukobima”.
Nakon izbora u listopadu, koalicija centrističkih i lijevih stranaka (EPP/S&D/Renew) pod vodstvom Tuska preuzela je vlast od prethodne konzervativne vlade PiS-a (ECR), kojoj je pristup zemlje fondovima EU-a blokirala Europska komisija zbog kršenja vladavine prava, a međunarodne organizacije su ih kritizirale zbog podrivanja slobode medija. Nova vlada poduzela je korake za obnovu neovisnosti poljskog pravosuđa i promijenila upravljanje javnim medijima, za koje su međunarodni nadzornici upozorili da su postali propagandni alat vladajuće stranke pod vladavinom PiS-a.
Nekoliko točaka prijepora
Točan razlog Tuskove odluke da otkaže put u Njemačku, te je li Tusk ili Scholz prvi otkazao susret, ostaju nejasni, budući da Ured premijera nije odgovorio na zahtjev za komentar. No, poljsko-njemački odnosi dospjeli su na nisku razinu pod vladavinom PiS-a, čija je politika često bila vođena stranačkim protunjemačkim sentimentom. Očekivalo se da će se međudržavni odnosi poboljšati s Tuskom na vlasti.
Tuska, koji je dijelom njemačkog podrijetla (baka mu je bila Njemica) i nekoć je bio poznat po prijateljstvu s bivšom kancelarkom Angelom Merkel, PiS često ismijava kao “slugu Berlina”. Međutim, bilateralni odnos između Varšave i Berlina, posljednjih je tjedana zahladnio. Prema izvorima upoznatim s tim, glavni uzrok pogoršanja je plinovod Sjeverni tok. Poljska je odbila zahtjev Berlina za uhićenjem ukrajinskog državljanina koji živi u Poljskoj osumnjičenog da je uzrokovao eksploziju Sjevernog toka 2, a Tusk je prošlog mjeseca čak prozvao Njemačku, rekavši “svim inicijatorima i pokroviteljima Sjevernog toka 1 i 2” da je “jedino ono što bi danas trebali učiniti je ispričati se i šutjeti”.
Osim toga, Tusk je posljednjih mjeseci sve bliži ideji da Njemačka Poljskoj ipak treba isplatiti odštetu za štetu u Drugom svjetskom ratu. Tusk je prije zagovarao ideju da materijalna odšteta ipak nije potrebna, što je suprotno stajalište od onog koje iznosi poljski predsjednik Andzej Duda iz stranke PiS. No, sada su složniji oko tog zahtjeva.
Nijedna strana nije potvrdila da otkazivanje posjeta dvojice čelnika Potsdamu ima ikakve veze s očiglednim pogoršanjem odnosa.
Poljska organizirala bijeg terorista koji je raznio Sjeverni tok: ‘Za nas je on heroj’