Kroz dugogodišnju vladavinu premijera Andreja Plenkovića gotovo da se ustalila praksa da čelnici državnih tvrtki na svojim funkcijama godinama opstaju kao vršitelji dužnosti, a da je tome tako potvrđuje primjer jednoga od rekordera – Jasmin Bajić.
Riječ je o predsjedniku Uprave nacionalnog zračnog prijevoznika Croatia Airlinesa koji mjesečno zarađuje 4.667 eura.
Zanimljivo je da je Forbes nedavno objavio kako dio njegovih primanja, odnosno 15 posto, čini dodatak na doktorat što su u Croatia Airlinesu demantirali naglašavajući da je od trenutka zaposlenja u ovoj kompaniji u siječnju 1995 .godine pa sve do danas Bajić zaposlen kao ekonomist s diplomom sa sarajevskog Ekonomskog fakulteta iz 1983. godine.
Iz Rijeke u Banja Luku
Ubrzo potom u ovoj su tvrtki za Telegram objasnili da je šest i pol godina prije no što je postao predsjednikom Uprave, to jest u ožujku 2011.godine Bajiću odobreno školovanje i stručno usavršavanje na doktorskom studiju ekonomije i poslovne ekonomije na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci u iznosu od 75.000 kuna. Tvrtka čije su gubitke sanirali porezni obveznici tako je 10 tisuća eura uložila u to da njihov predsjednik Uprave postane doktor znanosti, no umjesto na Sveučilištu u Rijeci, on je doktorirao u Banjoj Luci.
Prelazak s riječkog, na banjalučki univerzitet Bajiću je odobren početkom ožujka 2019.godine uz priznavanje ekvivalenta studijskih aktivnosti iz prethodnog doktorskog studija. Godinu dana potom Bajić je u Banja Luci stekao doktorsku titulu, a te troškove studija osobno je podmirio. Inače Bajićeva supruga prema podacima iz imovinske kartice radi u Nastavnom zavodu za hitnu medicinu Grada Zagreba i mjesečno zarađuje 3.593 eura. Svoj i suprugin stan u Zagrebu od 72 m2 Bajić je procijenio na 175.000 eura. Drugi stan od 44 m2 u Zagrebu procijenio je na 92.500 eura. U kartici navodi i dvije garaže, ali i svoj Polo iz 2007. godine vrijedan 3.800 eura.
U obveznice je Bajić uložio 20.000 eura. On i supruga imaju ušteđevinu od 260.000 eura. Ima Bajić i banjalučki doktorat, no njime se zapravo nigdje ne hvali. Prema dostupnim podacima Bajić je još od 2017.godine predsjednik Uprave Croatia Airlinesa.
Bogata karijera
Profesionalnu karijeru započeo je još 1983.godine u Organizacionom komitetu XIV. Zimskih Olimpijskih igara koje su održane 1984.godine u Sarajevu. Jedno je vrijeme Bajić radio u sarajevskom Olimpijskom centru, a potom od 95-te karijeru počinje u Croatia Airlinesu u kojem je prošao različite menadžerske pozicije. U medijskom prostoru Bajić je spominjan i nakon što je tvrtka na čijem je čelu kupila 58 knjiga na čijem se popisu nalazi upravo njegovo ime za što je plaćeno ukupno 16.500 kuna. Radi se o udžbenicima grupe autora: Mirka Tatalovića, Ivana Mišetića i Jasmina Bajića, ‘Menadžment zrakoplovne kompanije’ i ‘Planiranje zračnog prijevoza’, a iz ove državne tvrtke objašnjavali su da su se na kupnju uz ostalo odlučili stoga što je riječ o jedinim izdanjima te vrste na hrvatskom jeziku napominjući kako se radi o obveznoj literaturi na zagrebačkom Fakultetu prometnih znanosti.
Štednja od 86 000 eura, zemljišta i privatna letjelica: HDZ-ovac je u središtu afere
Spomenimo kako je tijekom srpnja priopćeno kako je Croatia Airlines u prvih šest mjeseci ove godine ostvarila neto gubitak u iznosu od 9,5 milijuna eura. Samo je u drugom kvartalu ove godine ostvarena neto dobit od 420 tisuća eura, navodi se u priopćenju te kompanije u kojem se ističe kako je u skladu s planovima hrvatskog nacionalnog avioprijevoznika, ali i aktualnoj situaciji u industriji zračnog prometa diljem svijeta koju odlikuje nizak stupanj profitabilnosti, neto gubitak razdoblja niske potražnje u prvom kvartalu ove godine iznosio 9,,92 milijuna eura, dok je neto gubitak razdoblja siječanj – lipanj 2024. godine bio 9,5 milijuna eura.
U drugom kvartalu 2024. godine ostvarena je neto dobit od 420 tisuća eura. To je kako su objasnili uvjetovano tranzicijskim razdobljem početka zamjene flote kojeg karakterizira povećana troškovna izloženost svih, a posebice operativnih poslovnih procesa. Kao što je objavljeno s ciljem obavljanja planiranog reda letenja Croatia Airlinesa trebao je kratkoročno unajmiti zrakoplove što je dovelo do povećanja troškova održavanja zrakoplova kao i do njihova kratkoročnog najma, u odnosu na isto razdoblje prošle godine, koji su iznosili 10,4 milijuna eura.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.