Službeni posjeti Antonyja Blinkena i Davida Lammyja u Kijev, kao i nadolazeći sastanak Keira Starmera s Joeom Bidenom u Washingtonu, podigli su očekivanja da bi Ukrajina uskoro mogla dobiti dopuštenje za korištenje zapadnog oružja protiv ciljeva duboko u Rusiji.
Prema riječima upućenih izvora za The Guardian, odluka o odobrenju korištenja Storm Shadow raketa već je donijeta u privatnim razgovorima, a uskoro se očekuje zeleno svijetko i za američki ATACMS. Na zajedničkoj konferenciji u Kijevu s britanskim ministrom vanjskih poslova Davidom Lammyjem, Blinken je izjavio kako su SAD od početka sukoba prilagođavale svoju strategiju u skladu s razvojem događaja na bojištu.
“Nastavit ćemo prilagođavati svoju politiku”, poručio je Blinken, dodajući da će on i Lammy izvijestiti svoje čelnike, američkog predsjednika Joea Bidena i britanskog premijera Keira Starmera, o razgovorima s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.
Prema izvorima iz britanske vlade, odluka o omogućavanju korištenja krstarećih raketa Storm Shadow na ciljevima unutar Rusije već je donesena, ali se ne očekuje službena potvrda tijekom Starmerovog susreta s Bidenom u Washingtonu. Sastanak dvojice lidera bit će usmjeren na širu raspravu o ratu u Ukrajini i mogućim putovima prema njegovom okončanju, bez detaljnog ulaska u konkretne sustave naoružanja.
‘Iranski projektili mijenjaju kalkulacije Londona i Washingtona’
Lammy je naglasio kako je nedavna isporuka iranskih balističkih projektila Moskvi dovela do promjene strateškog pristupa u Londonu i Washingtonu – prenio je BBC. Taj potez nazvao je “značajnom i opasnom eskalacijom”, te je upozorio na novu osovinu između Rusije, Irana i Sjeverne Koreje.
Ujedno je apelirao na Kinu da se ne svrstava s tom “skupinom otpadnika”. Podsjetimo, Rusija je u srijedu demantirala izjave da je dobila ikakve projektile iz Irana. Ukrajina već mjesecima traži dopuštenje za gađanje ključnih vojnih ciljeva unutar Rusije, uključujući aerodrome, lansirne sustave i zapovjedna mjesta.
Zelenski je ranije ove godine u razgovoru za The Guardian kritizirao američku opreznost, upozorivši da takav pristup košta ukrajinske živote i omogućava Rusiji nastavak agresije bez straha od odmazde. “Moramo uzvratiti udarac”, kazao je Zelenski, naglasivši da Rusija razumije samo jezik sile.
Očekivanja rastu
Očekivanja u Kijevu rastu kako SAD i UK sve više naginju ukidanju ograničenja na udare dugog dometa. Ukrajinski zastupnici, poput Kire Rudik i bivšeg ministra obrane Andrija Zagorodnjuka, s nestrpljenjem očekuju odluku koja bi mogla promijeniti dinamiku sukoba. “To bi bila velika stvar”, kazao je Zagorodnjuk, napominjući kako bi raketni udari dugog dometa mogli pomoći Ukrajini da preokrene situaciju na bojištu.
Posjet Blinkena i Lammyja Kijevu, kao i planirani sastanak Starmera i Bidena, sugeriraju da bi odluka o omogućavanju ukrajinskih udara unutar Rusije mogla biti donesena vrlo skoro. Blinken je istaknuo predanost SAD-a i UK-a uspjehu Ukrajine, dok je Lammy istaknuo da podrška Ujedinjenog Kraljevstva ostaje trajna i snažna.
Sve oči sada su uprte u Washington, dok Ukrajina s nestrpljenjem iščekuje zeleno svjetlo za napade na ruske vojne ciljeve. Rizik od ovakvog poteza nije zanemariv; dopuštanje Ukrajini da napada oružjem zapadne proizvodnje unutar Rusije moglo bi dramatično utjecati na političku i vojnu dinamiku rata, koji trenutno stagnira u iscrpljujućem sukobu.
Moskva prijeti zbog američkih dalekometnih projektila koje će Ukrajina koristiti