Iako se od šefa HDZ-a i premijera Andreja Plenkovića nakon formiranja treće uzastopne vlade u kojoj mu se kao koalicijski partner pridružio Domovinski pokret, koji se prije velikog potresa u svojim redovima profilirao kao stranka desnog ideološkog predznaka, očekivalo da će u trećem mandatu voditi nešto konzervativniju politiku slijedeći ideološko opredjeljenje svojih ideoloških partnera, od toga nema ništa.
Tim više što s Pokretova broda nakon unutarstranačkih izbora ionako odlaze oni koji su se politici pridružili iz ideoloških uvjerenja, a ne zbog sitnih interesa. Da se ništa neće mijenjati, jasno je iz toga što Plenkoviću leđa još čuva njegov vjerni saveznik i šef SDSS-a Milorad Pupovac, koji mu nema što zamjeriti jer se njegove Novosti nastavljaju financirati do daljnjeg, što je tek dio onoga što se na desnom spektru zamjera Pokretovu šefu Penavi.
U svakom slučaju, teško da se po bilo kojem potezu premijera Plenkovića može zaključiti da se okružio ministrima iz kvote Domovinskog pokreta, koji se i u kampanji za parlamentarne izbore, ali i nakon nje deklarirao kao stranka desnog ideološkog opredjeljenja.
Bogata nasljednica
Da sve ostaje po starom, jasno je i iz toga što ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek još ima potpunu autonomiju u donošenju odluka koje se odnose na njezin resor, što može zahvaliti bliskosti s premijerom Plenkovićem. Kao dio dogovora između ministrice i Plenkovića ovih je dana premijerova posebna savjetnica Sara Lustig imenovana vršiteljicom dužnosti ravnateljice Javne ustanove spomen-područja Jasenovac.
Sara Lustig inače je godinama bliska s Plenkovićem, a u njezinoj službenoj biografiji navodi se da je riječ o voditeljici hrvatskog izaslanstva pri Međunarodnom savezu za sjećanja na holokaust, koja Plenkovića savjetuje upravo o pitanjima holokausta i suzbijanja antisemitizma. Završila je studij engleskog jezika i psihologije, studij izdavaštva i intelektualnog vlasništva, kao i studij ustavnog i međunarodnog prava, a stjecala je i praktično procesno iskustvo kao članica tima za obranu pred Međunarodnim sudom u Haagu.
Crnogorci odgovorili na prozivke oko Jasenovca: ‘To se ne može vezati’
Unatoč tomu što godinama radi i u državnoj službi, mnogi će reći da je Lustig bogata nasljednica, što ni izbliza ne odgovara načinu na koji se uspinjala u državnoj hijerarhiji. Karijeru je počela graditi u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, odakle je prešla u Ured predsjednice Kolinde Grabar Kitarović. Nakon rada u Uredu Vijeća nacionalne sigurnosti, imenovana je posebnom savjetnicom premijera Plenkovića, što ostaje i sada kada će kao vršiteljica dužnosti ravnati JUSP-om Jasenovac, čiji je ravnatelj nedavno zatražio razrješenje. Podsjetimo, donedavni ravnatelj JUSP-a Jasenovac Ivo Pejaković ostavku je podnio nakon što je na portalu Večernjeg lista objavljen članak CroFacta – novog projekta za provjeru točnosti podataka objavljenih na internetskim stranicama te institucije.
Konačno rješenje
Oni skloni Pejakoviću reći će, međutim, da je njegova ostavka posljedica ekstremno desne afmosfere kako u društvu tako i u širem političkom kontekstu. Inače su u CroFactu udruženi Leksikografski zavod “Miroslav Krleža”, Hrvatski institut za povijest i Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata. Vladimir Geiger s Hrvatskog instituta za povijest za CroFact je pisao o tvrdnjama objavljenima na mrežnim stranicama JUSP-a Jasenovac o sastanku održanom 4. lipnja 1941. godine u njemačkom poslanstvu na kojem je između ostalog odlučeno da se “srpsko pitanje” u NDH riješi “masovnim iseljavanjem Srba u Srbiju, masovnim ubijanjem na terenu i deportiranjem u koncentracijske logore”.
Geiger je spominjao i izvornu arhivsku građu, kao i historiografske radove koji pokazuju da je riječ o neutemeljenim tvrdnjama, to jest da se nigdje ne spominje kako se na tom sastanku ustaša s predstavnicima Trećeg Reicha razmatralo da se “srpsko pitanje riješi masovnim iseljavanjem Srba u Srbiju, masovnim ubijanjima na terenu i deportiranjem u koncentracijske logore”. Ne spominje se da su nacisti vlastima NDH odobrili već ranije poduzete mjere za konačno rješenje srpskog pitanja u NDH. Bilo kako bilo, nakon stupanja na dužnost, ministrica Obuljen Koržinek imenovala je Lustig vršiteljicom dužnosti predstavljajući je kao priznatu međunarodnu stručnjakinju. Na dužnost stupa 9. rujna, a bez obzira na v. d. status, mogla bi ostati do daljnjeg jer je i imenovanje vršitelja dužnosti kojima se kontinuirano produljuju mandati jedna od praksi koje su zaživjele u Plenkovićevim premijerskim mandatima.
Pred Sarom Lustig trenutno je u pogledu vođenja ove ustanove velik izazov jer će uz ostalo morati provesti sve pripremne aktivnosti u sklopu djelovanja JUSP-a Jasenovac radi obilježavanja 80. obljetnice proboja posljednjih zatočenika logora.
Krut karakter
To ne bi trebao biti problem ambicioznoj kćeri pokojnog Oscarom nagrađivanog hrvatskog producenta Branka Lustiga, inače najmlađoj savjetnici u Plenkovićevu timu, rođenoj 1989. godine u Osijeku. Još se u osnovnoj školi Sara zaljubila u glumu i režiju, a u svojim doziranim medijskim istupima priznala je kako je od rane mladosti zbog tih sklonosti bila nagrađivana. Ujedno je s velikom ljubavlju progovarala o svojem rodnom Osijeku.
“Tata je prije svega bio dječak iz Osijeka, kasnije logoraš koji nikada nije mrzio”, tvrdila je Lustig kada je američko veleposlanstvo donijelo odluku da svoj novi studij za medijski sadržaj u Buzinu nazove baš po njezinu ocu koji je preminuo u Zagrebu 2019. godine. Poznato je da je Branko Lustig kao dječak bio interniran u koncentracijski logor Auschwitz, a zatim i u logore Mittelbau-Dora i Bergen-Belsen. Iako je Lustig u Zagrebu diplomirao glumu, međunarodnu karijeru okrunio je producentskim radom na filmovima “Gladijator” i “Schindlerova lista”, za što je nagrađen dvama Oscarima.
Vučić spominje ratnu odštetu i Jasenovac: ‘Otvorit će Pandorinu kutiju’
Lustigova jedinica Sara politička je konzultantica i pravnica koja se školovala u New Yorku i Londonu. Savjete je dijelila i bivšoj ministrici vanjskih poslova Vesni Pusić, zbog čega dio HDZ-ovaca zamjera Plenkoviću što ju je uopće uveo u Vladu, ali on se na zamjerke ne osvrće. Oni koji danas surađuju s Lustig reći će da je riječ o prilično krutoj, pa i konfliktnoj osobi, nagađajući da je baš zbog toga Plenković dovodi na čelo Jasenovca, kako bi primirio njezin teški karakter. S druge strane, oni skloni Sari govore kako njezin kruti karakter proizlazi iz toga što je principijelna i što ne odstupa od svojih načela, što bi nekima i u Vladi možda moglo predstavljati problem.
Bivša prijateljica
U svakom slučaju, Lustig iza sebe ima i titulu posebne zamjenice šefa hrvatskog izaslanstva IHRA-e, Međunarodnog saveza za sjećanje na holokaust. Sasvim očekivano, ova je mlada žena liberalna feministica koju zbog društva kojem je pripadala opisuju i kao dio zagrebačke društvene elite.
Viđana ju u elitnim zagrebačkim restoranima u društvu dizajnerice Ivane Omazić, družila se i s Ivom Majoli, no mediji su najviše izvještavali o njezinoj bivšoj prijateljici Jeleni Veljači, posebice kada se doznalo da je Sara u vezi s Jankom Popovićem Volarićem, u kojoj se našla nedugo nakon što se Veljača razvela od tog popularnog glumca.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.