Dronovi su postali ključna komponenta modernih ratnih sukoba, a njihova upotreba u trenutnom ratu u Ukrajini to jasno potvrđuje. Izrael ih koristi u napadima na Gazu, Iran napada Izrael putem njih, dok libanonski Hezbolah čini isto. Ukrajina ih šalje u sve dublje napade na teritorij Rusije, dok Rusija uzvraća kombinirajući dronove s raketama u napadima na Ukrajinu.
Ako postoji jedno oružje koje je obilježilo dosadašnji tijek rata u Ukrajini, to su bespilotne letjelice, popularno zvane dronovi. Njihova uloga posebno je došla do izražaja otkad su se sukobi proširili i na teritorij Rusije.
Prošloga tjedna, u noći s ponedjeljka na utorak, ukrajinske su snage izvele jedan od najvećih napada dronovima na Rusiju. Čak 144 letjelice poslane su duboko u ruski teritorij, napadajući desetak regija, uključujući predgrađa Moskve, gdje su oštetili nekoliko zgrada. Ukrajinci su dronovima, samo nekoliko dana ranije, pogodili skladište streljiva u regiji Voronjež.
Dok su u prvoj godini rata vijesti o ukrajinskim napadima dronovima bile rijetkost, danas su postale svakodnevica, označavajući novu fazu rata. Rat je na taj način “doveden” na ruski teritorij, a Ukrajina je znatno povećala proizvodnju dronova – sa svega desetak proizvođača na početku sukoba, danas ih je više od 80.
Usprkos činjenici da su dronovi laka meta za protuzračnu obranu, njihova učinkovitost ostaje visoka. Dronovi su se pokazali jeftinijom alternativom za projektile srednjeg dometa, a često uspješno izbjegavaju radare i precizno pogađaju mete u ruskoj pozadini.
Ukraine’s ‘Dragon Drone’ Rains Molten Metal On Russian Positions
— The NewsWale (@TheNewswale) September 7, 2024
Ogorec: Dronovi su pokazali izuzetnu učinkovitost
Vojni analitičar Marinko Ogorec naglašava da je rat u Ukrajini uveo dronove kao dominantno oružje u modernom ratovanju. “Dronovi su u ovom ratu pokazali izuzetnu učinkovitost, ali pitanje je bi li to bilo tako i u nekom drugom sukobu,” rekao je Ogorec.
“Dronovi su u ovome ratu pokazali svoju izuzetnu učinkovitost. No upitno je bi li je pokazali i u nekom drugom ratu”, kaže.
Napadi dronovima, izvedeni i do 1200 kilometara duboko u Rusiji, pokazuju da su ovi uređaji posebno korisni na velikim prostranstvima poput onih u Ukrajini i Rusiji. Iako su relativno laka meta za protuzračnu obranu, mogu izbjegavati radare i precizno pogađati ciljeve.
Ogorec ističe da su zasad dominantno oružje u ratu, što ne znači da će to biti i ubuduće. “Ne zaboravimo da svako oružje koje je dominiralo u određenom vremenu više nije bilo toliko dominantno u narednim ratovima. Primjerice, strojnica je u Prvom svjetskom ratu bila aposlutno najdominantnije oružje koje je doslovno odredilo oblik stacionarnog ratovanja kakav je tamo vođen. U Drugom svjetskom ratu tenk je bio najdominantnije oružje, a sada u ratu u Ukrajini vidimo da se tenk baš ne pokazuje toliko moćnim borbenim sredstvom, iako ima svoje mjesto i ulogu”, objašnjava Ogorec.
Opasne riječi ‘jastreba’ kojem Putin vjeruje: ‘Imamo pravo odgovoriti nuklearnim udarom’
Dronovi su, dodaje, na neki način pridonijeli statičnosti ratovanja u Ukrajini. “S dronovima se doslovno u realnom vremenu prati svaki pokret protivnika, njima se napada i s jedne i s druge strane. Zbog toga su pokreti vojnih snaga svedeni na minimalnu mjeru. Protivnik koji kreće u napad mora računati da će biti poklopljen i iz zraka. Sve su to situacije u kojima se dronovi pokazuju izuzetnima no to ne znači da će biti takvi i u nekim idućim ratovima. To je zasad teško procijeniti. Ali ovdje su, ako mogu tako reći – zvijezde rata”, kazao je vojni analitičar Ogorec za N1.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.