Donald Trump, predsjednički kandidat iz redova Republikanske stranke, otkrio je svoj plan za mirno rješavanje ukrajinske krize. Prema navodima njegovog političkog suradnika Davida Vancea, ključne točke Trumpovog prijedloga uključuju uspostavu demilitarizirane zone između Ukrajine i Rusije, kao i neutralan status Ukrajine.
Vance je u intervjuu za Shawn Ryan Show pojasnio detalje ovog prijedloga, ističući kako bi trenutna linija razgraničenja između dviju zemalja mogla postati demilitarizirana zona.
“Ukrajina bi zadržala svoj neovisni suverenitet, dok bi Rusija dobila jamstva o neutralnosti Ukrajine”, rekao je Vance, naglašavajući kako to znači da Ukrajina neće postati članica NATO-a niti drugih vojnih saveza.
Neutralnost Ukrajine kao ključ za mir?
Prema Vanceovim riječima, Trumpov plan ima za cilj ne samo očuvanje ukrajinske suverenosti, već i osiguranje neutralnosti kako bi se smanjile napetosti između Rusije i Zapada.
Vance je dodao da bi međunarodna zajednica, uključujući Njemačku i druge europske zemlje, trebala preuzeti odgovornost za financiranje obnove Ukrajine nakon sukoba. Time bi se stvorili uvjeti za dugoročan mir i stabilnost u regiji.
Ranije je Trump nekoliko puta obećao brzo rješavanje ukrajinskog sukoba ako bude izabran na predsjedničku dužnost. Više puta je izjavio da bi, ukoliko pobijedi na izborima 2024. godine, mogao okončati krizu prije svoje inauguracije, koja je zakazana za 20. siječnja 2025. godine.
Trumpovo obećanje: Brzo rješavanje sukoba
Trump je u svojim izjavama često naglašavao potrebu za hitnim okončanjem rata u Ukrajini, ističući kako on ima iskustvo i sposobnost postići dogovor između sukobljenih strana. Prema njegovim riječima, ključ rješenja leži u pregovorima i kompromisima koji bi omogućili i Ukrajini i Rusiji da izađu iz sukoba s određenim jamstvima.
Vance, koji je istupio u ime Trumpa, naglasio je da bi se mir mogao postići brže nego što mnogi očekuju, no pitanje ostaje hoće li predloženi plan biti prihvatljiv za obje strane u sukobu te za međunarodnu zajednicu.
“U Drugom svjetskom ratu smo bili saveznici s Josifom Staljinom da bi pobjedili Hitlera. Zato što se možemo upustiti u diplomaciju s vrlo lošim momcima, jako dugo se uspjeo održati mir u svijetu.”, napomenuo je Vance.
Konačno, ostaje za vidjeti hoće li Trump, ukoliko osvoji predsjedničku utrku, moći realizirati ovaj ambiciozan plan za rješenje jednog od najkompleksnijih sukoba današnjice.
Sudbonosna odluka: Putin rekao da Zapad sada odlučuje hoće li NATO izravno ući u rat u Ukrajini ili ne