Bivša premijerka Jadranka Kosor krizitirala je premijera i predsjednika HDZ-a Andreja Plenkovića zbog jednog detalja s jučerašnjeg otvorenja druge cijevi tunela Učka. Naime, zasmetalo joj je da na svečanosti povodom završetka ovako važnog projekta nije bio predsjednik Zoran Milanović.
“Ako je otvaranje druge cijevi tunela mega projekt važan za cijelu državu, logično bi bilo da je na svečanost pozvan i PRH koji “predstavlja i zastupa RH u zemlji i inozemstvu”, napisala je Kosor na mreži X te dodala da je Plenković okupio čak 800 uzvanika, među kojima, očito, nije bilo mjesta za predsjednika Milanovića.
Premijer i predsjednik godinama su u žestokoj svađi, pljuštale su međusobne kritike, pa čak i uvrede, a obojica se međusobno izbjegavaju na javnim događanjima.
Ako je otvaranje druge cijevi tunela mega projekt važan za cijelu državu, logično bi bilo da je na svečanost pozvan i PRH koji “predstavlja i zastupa RH u zemlji i inozemstvu”.
— Jadranka Kosor (@_Jadranka_Kosor) September 13, 2024
Otvorena druga cijev Tunela Učka
Tehničko čudo, ali prije svega simbol zajedništva, sažetak je onoga što su u petak navečer na otvorenju druge cijevi Tunela Učka istaknuli predsjednik Vlade Andrej Plenković, potpredsjetnik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, generalni direktor Bina Istre Dario Silić te čelnici Istarske i Primorsko-goranske županije.
Podsjetivši kako je upravo 13. rujna 2018. godine održana sjednica Vlade u Puli na kojoj je donesena politička odluka o izgradnji punog profila Istarskog ipsilona i spoju na čvor Matulji, premijer je rekao kako je taj projekt samo dio velikih infrastrukturnih projekata koje Vlada provodi “u ovoj fazi sazrijevanja Republike Hrvatske”.
Silić: Ovo je povijesni dan, rujan nije slučajno izabran za otvaranje
Generalni direktor Bina Istre Dario Silić naglasio je da je ovo povijesni dan za kompaniju te kako mjesec rujan nije slučajno biran za otvaranje. U rujnu 1995. godine potpisan je inicijalni ugovor o koncesiji, u rujnu 2023. godine probijena je nova cijev Učke te je u rujnu 1947. godine Istra pripojena Hrvatskoj.
“Ovaj projekt nije samo tehničko čudo, već simbol zajedništva i vizije, rezultat upornog rada, predanosti i suradnje mnogih pojedinaca i institucija Hrvatske. Dupliranjem Tunela Učka, Bina Istra će povećati sigurnost i postići usklađenost tunela s Direktivom EU iz 2004. o sigurnosnim zahtjevima za tunele u EU”, kazao je Silić. Dodao je kako građevinski radovi faze 2B21 podrazumijevaju izgradnju nove cijevi Tunela Učka ukupne dužine 5,6 km, koja ima 24 poprečna tunela na svakih 250 metara, od kojih 12 pješačkih i 12 za vozila, što ukupno čini 6,5 kilometara tunela i čini ga sa spojnim tunelima najduljim podzemnim iskopom u Hrvatskoj.
Radovi na drugoj cijevi tunela Učka počeli su prije nešto manje od četiri godine, a vrijednost tog projekta je preko 200 milijuna eura, što koncesionar Bina Istra financira kreditom. Druga cijev duga je 5,63 kilometra i duža je od stare, koja se proteže na 5062 metra. Na istarskoj strani je druga cijev 100 metara udaljena od stare, dok je na kvarnerskoj udaljenost 25 metara, a u središnjem dijelu je najveća udaljenost – 50 metara. Nakon otvorenja prometovat će se kroz obje cijevi deset dana, a potom slijedi zatvaranje stare cijevi koja kreće u rekonstrukciju.
Plenković otkrio zašto je tunel Učka otvoren baš na petak 13.: ‘Datum je po nečemu značajan’
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.