VPN-ovi (virtualne privatne mreže) postali su osnovno sredstvo za očuvanje privatnosti na internetu, omogućujući korisnicima diljem svijeta anonimnost prilikom pregledavanja weba, zaobilaženje cenzure i zaštitu osjetljivih podataka. Trenutno se procjenjuje da ovaj digitalnu alat koristi čak 1,6 milijardi ljudi, ali ono što je manje poznato jest tko stoji iza tih usluga i koliko su one zaista sigurne.
Jedan od najzanimljivijih i najzabrinjavajućih aspekata VPN industrije jest činjenica da tri od šest najpopularnijih VPN servisa danas kontrolira izraelska tvrtka s dubokim vezama s obavještajnim službama te zemlje. Ovo poduzeće, Kape Technologies, posjeduje brendove poput ExpressVPN-a, CyberGhosta i Private Internet Accessa. Njihova povezanost s izraelskom obavještajnom zajednicom i elitnim vojnim postrojbama poput Jedinice 8200 i Duvdevan izaziva zabrinutost zbog potencijalnog nadzora i kompromitacije podataka milijuna korisnika diljem svijeta.
Izraelske sigurnosne i obavještajne službe već su desetljećima povezane s razvojem sofisticiranih tehnologija koje se koriste za špijuniranje, nadzor i vojne operacije. Na primjer, Jedinica 8200, elitni odred Izraelskih obrambenih snaga (IDF), poznata je po stvaranju mnogih najnaprednijih alata za špijuniranje i nadzor, uključujući zloglasni Pegasus softver. Pegasus je korišten za hakiranje i špijuniranje telefona tisuća svjetskih političara, novinara i aktivista, uključujući i istraživačkog novinara Jamala Khashoggija, koji je ubijen uz pomoć informacija prikupljenih pomoću ovog softvera.
Povijest zlonamjernosti
Također, izraelske tvrtke poput Cellebrite, koje proizvode alate za digitalnu forenziku, često su u središtu kontroverzi jer pomažu agencijama za provođenje zakona širom svijeta u dobivanju pristupa podacima s elektroničkih uređaja, a ponekad čak i bez znanja vlasnika tih uređaja. Ove veze postavljaju ozbiljna pitanja o tome kako se sakupljaju i koriste podaci te koji su stvarni ciljevi iza razvoja i distribucije tih tehnologija.
Kape Technologies, prije poznat kao Crossrider, osnovana je kao platforma za oglašavanje i monetizaciju softvera putem postavljanja oglasa korisnicima računala. Međutim, zbog povezanosti s distribucijom zlonamjernog softvera i promjena početnih stranica preglednika, tvrtka je stekla negativnu reputaciju. Zbog toga su odlučili promijeniti ime i rebrandirati se kao tvrtka posvećena privatnosti i sigurnosti na internetu. Promjena imena bila je ključna za njihovu strategiju proširenja u industriji VPN-ova.
Brendove spomenute firme sponzoriraju mnoge javne osobe, kao što su Tucker Carlson, Lex Fridman ili Ben Shapiro. “Živimo u eri tiranije”, kaže Shapiro u jednom videu podržavajući tvrtku, dodajući: “Internet je na granici bitke za kontrolu. Kada moćni interesi žele progurati svoj plan, dobiju veliku vladu i velike tehnološke kompanije da ušutkaju svaki glas koji se ne uklapa u narativ. Amerikanci su prisiljeni odreći se upravo onoga što Amerikance čini velikima: naše slobode govora. Pa, ne volim da mi je glas cenzuriran, također ne volim da me nadziru velike tehnološke kompanije i velika vlada, zato koristim ExpressVPN (i) i vi biste trebali učiniti isto.”
Just finished meeting with @benshapiro . A fascinating discussion on various topics including economics, Judaism, Israel, and more. Amazing the impact one man can have. pic.twitter.com/Wb0nWIqLz4
— בצלאל סמוטריץ’ (@bezalelsm) September 27, 2023
Agresivno širenje
Inače, deklarirani cionist Shapiro njeguje dobre odnose s izraelskim dužnosnicima, poput Bezalela Smotricha, koji je nedavno tvrdio da je “nemoguće izgladnjeti dva milijuna” Palestinaca, iako je to “možda pravedno i moralno sve nam ne vrate taoce”, jer “nitko na svijetu to ne bi dopustio”. Također, desničarski javni govornik Shapiro je poznat po izjavi: “Ako vjerujete da židovska država ima pravo postojati, onda morate dopustiti Izraelu da premjesti Palestince i izraelske Arape iz Judeje, Samarije, Gaze i užeg Izraela.”
Svakako, Kape je 2017. godine kupio CyberGhost, a zatim nastavio s agresivnim širenjem, uključujući akvizicije ZenMate, Private Internet Access i ExpressVPN, ukupno potrošivši stotine milijuna dolara. Ova strategija je Kape Technologies učinila jednim od najvećih igrača u industriji VPN-ova, ali je također postavila mnoga pitanja o njihovim stvarnim namjerama i razini sigurnosti koju nude korisnicima.
Naime, prije 2018. Kape Technologies bio je poznat kao Crossrider i često se smatrao tvrtkom za promociju zlonamjernog softvera. Crossrider je, naime, svojim klijentima omogućio da unovče korištenje ove platforme tako što su im bombardirali ekran oglasima. Iako nije osobno proizvodila zlonamjerni softver ili viruse, kompanija je bila ozloglašena jer je trećim stranama dopuštala distribuciju takvog takvih alatki diljem svijeta.
Loša reputacija
Stoga, malo je ljudi u tehnološkoj zajednici bilo impresionirano kada je firma promijenila ime u Kape Technologies i okrenula se privatnosti na internetu te zaštiti javnosti od beskrupuloznih aktera. Erlichman je rekao lokalnom izraelskom izdanju da su promjena imena i rebranding bili potrebni zbog “jake povezanosti s prošlim aktivnostima tvrtke”, točnije njenom lošom reputacijom.
Crossrider/Kape je 2017. kupio svoj prvi VPN — CyberGhost — za 10 milijuna dolara, nakon čega je odradio akviziciju nekoliko poznatih tvrtki poput ZenMatea 2018. za 5,5 milijuna dolara, Private Internet Accessa 2019. za 126 milijuna dolara i ExpressVPNa 2021. za prijavljenih 936 milijuna dolara — daleko najskuplju akviziciju VPN-a na svijetu do danas.
Poduzeće je također kupilo mnoštvo web-mjesta za recenziranje VPN-a, kao što su vpnMentor i Wizcase; platforme koje (navodno) čitateljima pružaju stručne informacije o tome koji bi VPN bio najbolji za njih. Iz vpnMentora pak inzistiraju na tome da ovaj značajan sukob interesa ne utječe na njihove ocjene. “Sve što radimo u vpnMentoru usredotočeno je na pružanje vrijednosti kroz poštenje, transparentnost i predanost”, pišu.
Nearly 39M records, including sensitive legal docs and payment info, exposed in Rapid Legal’s unprotected database.
Our full report here: https://t.co/boPeBs1PI5#databreach #infosec
— vpnMentor (@vpnmentor) July 9, 2024
Vlasnik bivši osuđenik
Ipak, pomalo je nevjerojatna podudarnost da je njihova nagrada za tri najbolja VPN-a otišla upravo ExpressVPN-u, CyberGhostu i Private Internet Accessu, proizvodima Kape. Zapravo, ova tri alata su pokupila medalje u svakoj kategoriji. Dodatno, prilikom posjeta stranici za rangiranje, korisnici se susreću s ogromnim skočnim oglasom za posebnu ponudu pretplate na ExpressVPN.
Kad korisnici koriste VPN, povjeravaju svoje najosjetljivije podatke tvrtki koja nudi tu uslugu. Ponuđači ovih usluga imaju pristup korisničkom prometu, što uključuje povijest pregledavanja, lozinke i druge osjetljive informacije. U teoriji, VPN-ovi bi trebali zaštititi te podatke i osigurati anonimnost korisnika. Međutim, kada VPN-om upravlja tvrtka s vezama s obavještajnim službama – kao što ćemo u nastavku pokazati – postavlja se pitanje u čije ruke ti podaci zapravo odlaze.
Vlasnik Kape Technologies, Teddy Sagi, jedan od deset najbogatijih Izraelaca, je čovjek s bogatom poviješću suradnje s izraelskim vojnim i obavještajnim službama. Poznat je po svojim donacijama izraelskoj vojsci, uključujući financiranje stipendija za bivše vojnike i donacije tijekom vojnih operacija. Njegove bliske veze s izraelskim državnim aparatom potaknule su glasine o tome koliko su njegovi poslovni pothvati povezani s obavještajnim operacijama. Osim toga, tajkun je neko vrijeme proveo i u zatvoru zbog financijskih zločina.
The sole owner of Express VPN is the Israeli company Kape Technologies, where Teddy Sagi appointed Ido Erlichman as CEO.
Erlichman is a veteran of the Israeli intelligence Duvedevan Unit, which the Netflix series Fauda is based on.
The money behind The Daily Wire. pic.twitter.com/bl7NCxWrnD
— Lowkey (@Lowkey0nline) March 25, 2024
Špijuni u odboru
Također, dok je bio na Cipru 2021., Sagi je bio predmet pokušaja atentata za koji je Izrael optužio Iran da ga je organizirao, što je samo potaknulo daljnja nagađanja o njegovoj bliskosti s državom nacionalne sigurnosti, iako je Iran sa svoje strane odbacio optužbe.
No, Sagi nije jedini s vojnom pozadinom. Koby Menachemi, suosnivač Kape Technologies i aktualni izvršni direktor, bivši je programer Jedinice 8200. Trenutni šef računovodstva tvrtke je pak Liron Peer, koja je također služila tri godine u ovoj kontroverznoj vojnoj jedinici.
Jedinica 8200 je specijaliziranom za elektroničku špijunažu i kibernetičke operacije. Ima prestižnu reputaciju u izraelskom društvu, a mnogi roditelji ulažu goleme svote novca u obrazovanje svoje djece kako bi im omogućili da se jednog dana pridruže ovoj elitnoj skupini. Zaposlenje u Jedinici 8200 otvara vrata izraelskoj tehnološkoj industriji, a mnogi veterani te jedinice kasnije osnivaju tvrtke ili preuzimaju vodeće uloge u globalnim tehnološkim gigantima.
Pomoć za ubijanje
Međutim, ova postrojba je također poznata po svojoj ulozi u nadzoru i represiji palestinskog stanovništva. Naime, odgovorna je za stvaranje opsežne mreže za nadzor, kojom prati komunikaciju Palestinaca, uključujući njihove telefonske pozive, e-mailove i društvene mreže. Prikupljeni podaci koriste se za iznudu i manipulaciju. Na primjer, informacije o seksualnoj orijentaciji ili osobnim slabostima mogu se iskoristiti za prisiljavanje pojedinaca na suradnju ili odavanje informacija.
Godine 2014. su 43 rezervista Jedinice 8200 izašla su u javnost, otkrivajući da jedinica ne pravi razliku između običnih Palestinaca i onih koji sudjeluju u nasilju te da se Palestinci kao cjelina smatraju neprijateljima države. Također su tvrdili da su njihove obavještajne podatke proslijeđivali moćnim lokalnim političarima, koji su ih koristili kako im je odgovaralo.
Jedan od najnovijih i najopasnijih projekata Jedinice 8200, nazvan Lavender, koristi umjetnu inteligenciju za odabir ciljeva u izraelskim vojnim operacijama u Gazi. Ove tehnologije pomažu izraelskoj vojsci u preciziranju meta za bombardiranje, što je rezultiralo ogromnim brojem civilnih žrtava. Zbog ovoga, prema konzervativnoj procjeni medicinskog časopisa The Lancet, od 7. listopada 2023. u izraelskim bombardiranjima poginulo je najmanje 186.000 ljudi, dok je dodatnih dva milijuna raseljeno.
Notorni Pegasus
Jedinica 8200 također stoji iza razvoja nekih od najutjecajnijih aplikacija i softverskih rješenja na svijetu. Njihovi bivši članovi odgovorni su za kreiranje aplikacija poput Wazea i Vibera, ali možda najpoznatiji proizvod te jedinice je Pegasus – softver za špijuniranje koji je korišten za nadzor političara, novinara i aktivista diljem svijeta.
Pegasus je imao širok globalni doseg, a među njegovim metama bili su i francuski predsjednik Emmanuel Macron, pakistanski premijer Imran Khan te irački predsjednik Barham Salih. Ovaj sofisticirani softver omogućava neprimjetan pristup mobilnim uređajima i praćenje komunikacija bez znanja vlasnika, što ga čini izuzetno moćnim alatom u rukama vlada i obavještajnih agencija.
Pegasus je prodan brojnim autoritarnim režimima, uključujući vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata, Saudijske Arabije i Indije, koje su ga koristile za nadzor novinara, političkih protivnika i aktivista. Na primjer, indijski premijer Narendra Modi koristio je ovaj softver kako bi prikupljao prljavštine o svojim protivnicima, dok su saudijske vlasti koristile Pegasus za praćenje novinara Khashoggija, kojeg su saudijski agenti kasnije ubili u turskom konzulatu. Sve prodaje Pegasusa morala je odobriti izraelska vlada, koja je navodno imala pristup podacima koje su prikupljali Pegasusovi strani kupci.
Partnerstvo s Metom
Suradnja između izraelske obavještajne zajednice i tehnoloških giganata pak seže daleko izvan Kape Technologiesa. Facebook je tako 2013. godine kupio Onavo Protect, aplikaciju koja se predstavljala kao alat za zaštitu privatnosti, ali je zapravo prikupljala podatke korisnika u svrhu analize tržišta i praćenja konkurencije. Onavo Protect razvili su veterani Jedinice 8200, a aplikacija je uklonjena iz trgovina aplikacija tek nakon što su mediji otkrili njezinu stvarnu namjenu.
Suradnja Facebooka s izraelskom vojskom nastavlja se i danas, s bivšim pripadnicima Jedinice 8200 na ključnim pozicijama u Meti, Facebookovoj matičnoj kompaniji. Jedna od najistaknutijih osoba je Emi Palmor, bivša direktorica izraelskog Ministarstva pravosuđa i veteran Jedinice 8200, koja danas sjedi u Metinom Nadzornom odboru, tijelu koje odlučuje o smjernicama platformi poput Facebooka, Instagrama i Threadsa. Palmor i njezini kolege kontroliraju koji sadržaj se prikazuje milijardama korisnika, a Meta je u više navrata optužena za cenzuriranje palestinskih glasova, dok istovremeno favorizira sadržaje koji podržavaju Izrael.
Slično tomu, Google i Microsoft također zapošljavaju velik broj veterana Jedinice 8200. Prema istraživanju, najmanje 99 bivših pripadnika te jedinice danas radi na ključnim pozicijama u Googleu, dok ih je u Microsoftu zaposleno najmanje 166. Ovi podaci vjerojatno podcjenjuju stvarni broj, s obzirom na to da je otkrivanje povezanosti s Jedinicom 8200 prema izraelskom zakonu prekršaj, pa su poznati samo oni koji su dovoljno hrabri ili neoprezni da priznaju svoje vojne karijere.
Snowdenov savjet
No, kao da sve navedeno nije dovoljno, na izvršnoj poziiciji Kape je i Ido Erlichman, veteran Duvdevana, elitne vojne jedinice koja je specijalizirana za tajne operacije i likvidacije. Electronic Intifada je opisala Duvdevan kao izraelski “odred smrti”, čiji su članovi posebno obučeni da se preruše u Palestince kako bi se infiltrirali u neprijateljske skupine i izvršili likvidacije.
A tu je i Daniel Gericke, bivši tehnički direktor ExpressVPN-a, koji je bio uključen u špijunske operacije koje su ciljale aktiviste za ljudska prava i novinare u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Unatoč tim otkrićima, ExpressVPN je stao u obranu Gerickea i nastavio ga zapošljavati. “Ako ste korisnik ExpressVPN-a, ne biste trebali biti”, zaključio je nakon ovoga zviždač Edward Snowden.
S obzirom na sve ove informacije, postavlja se ključno pitanje: mogu li korisnici VPN usluga pod okriljem Kape Technologiesa doista vjerovati u njihovu privatnost? Iako ti proizvodi na površini nude zaštitu od nadzora i praćenja, duboke veze između Kapea, izraelske obavještajne zajednice i vojnih jedinica poput Duvdevana i Jedinice 8200 nameću ozbiljne sumnje.
Dobro razmislite
U konačnici, iako Kapeovi VPN proizvodi tehnički mogu osigurati privatnost za prosječne korisnike, oni koji rade na osjetljivim političkim pitanjima, poput aktivista i novinara, trebali bi ozbiljno razmotriti povijest i pozadinu tvrtke prije nego što se oslanjaju na njezine usluge.
Hrvatska obavještajka odavala izraelskom špijunu i ljubavniku lokalne propalestince